YEREL
Giriş Tarihi : 18-11-2020 08:12   Güncelleme : 18-11-2020 08:12

DEMİRBAĞ: TURİZMDE CİDDİ İVME YAKALADIK

DEMİRBAĞ: TURİZMDE CİDDİ İVME YAKALADIK

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

*Son yılarda yeni keşifler ile turizm sektöründe ön plana çıkacak adımları attıklarını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirbağ; “Karaleylek ve Saklıkapı Kanyonları ilimiz turizmine önemli katkı sağlayacak. Bu kanyonları önümüzdeki yıllarda vatandaşlarımızın ziyaretine açacağız.”

* Harput’un yeni bir yüze kavuşmasını sağlamak adına çalışmaların aralıksız olarak sürdüğünü belirten Demirbağ; “Bir yandan kazı diğer yandan Dünya Kültür Mirası listesine girmek için çalışmalar sürüyor. Harput’un Unesco Tarihi Miras Listesine girebilmek için Elazığ Belediyesi ile ortak çalışmamız pandemi nedeniyle ağır ilerliyor.”

* Gastranomi alanında da ilimizin önemli bir yerde bulunduğunu belirten Ahmet Demirbağ; “Elazığ mutfağına özgü yemeklerin tanıtımı için birinci kitabı yayımlamıştık. Bu tanıtım kitabının ikinci cildi için çalışmalarımız tamamlandı. Elazığ Mutfağının tanıtımına önemli katkı sağlayacak olan kitabın ikinci cildi önümüzdeki ay içerisinde yayımlanacaktır.” dedi

Son yıllarda Turizm alanında yeni atılımlar içinde olan Elazığ’da yeni hedefler belirlediklerini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirbağ,” Attığımız adımlar ilimizin turizm sektöründeki beklentilerini karşılayacak düzeyde.  9 milyon yıl öncesine ait olan Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonlarının turistik ziyarete açılması için Elazığ Valiliği bünyesinde gerekli çalışmaları tamamladık. İl Özel idaresi ve Baskil Kaymakamlığı tarafından yapılacak olan çalışmaların ardından bu kanyonları ziyarete açacağız.” Dedi

Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, tarihi ve kültürü ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Elazığ'ın turizmde yakaladığı ivme ve devam eden çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Kültür Müdürü Demirbağ, Elazığ’ın her alanda tanıtılması amacıyla yapılan çalışmaların pandemi engeline rağmen devam ettiğini ancak ağır ilerlediğini belirtti. Elazığ Eski Valisi Çetin Oktay Kaldırım öncülüğünde keşfedilen ve 9 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarının turistik ziyaretlere açılması için Kültür Müdürlüğü tarafından yapılması gereken çalışmaların tamamlandığını belirten İl Kültür Müdürü Ahmet Demirbağ,” Kanyonların ziyaretlere açılabilmesi için İl Kültür Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı tamamladık. Her iki kanyonun girişine iskeleler kuruldu ancak Baskil Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi’nin yapacakları yatırımlar, sosyal tesislerin kurulması ve teknelerin bulundurulma çalışmaları sonrası ziyaretlere açılacaktır. Kanyonların ziyaretlere açılmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacak ve bununla birlikte turizmde büyük ivme yakalamış olacağız” dedi.

“ELAZIĞ’IN TANITIMI İÇİN KLİP VE BELGESEL ÇEKİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Pandemi süreci nedeniyle kültürel çalışmalarının aksadığını belirten Demirbağ,”Pandeminin ülkemizde de etkili olmasının ardından insan sağlığını riske atmamak için turizm çalışmalarımız da aksadı. Kültürel çalışmalarımız kapsamında kültür merkezimizde devlet tiyatroları sahnelenmeye başladı ve kasım ayı dolu dolu geçiyor. Haftanın her günü devlet tiyatrosu ful kapasite ile sahne almaya devam ediyor. Onun yanı sıra Elazığ Turizmini tanıtmak amacıyla yaklaşık 20 video klip yayınladık. Elazığ’ın tanıtım filmi için de çekimlere başlıyoruz. Aynı zamanda 32 dakikalık Elazığ belgeseli çekimlerimiz devam ediyor. Bu çalışmalarımızı da 15 gün sonra tamamlayarak ilimizin tanıtım noktasında önemli adım atmış olacağız.”dedi.

“TARİHİ HARPUT ÇALIŞMALARIN TAMAMLANMASIYLA YENİ YÜZÜNE KAVUŞACAK”

4 bin yıllık tarihi Harput Mahallesi’nde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Demirbağ, “Harput Kalesi’nde Kazı Başkanlığı ile ortak çalışmalarımız devam ediyor. Burada yapılacak her çalışma Harput’un tanıtılması için çok önemlidir. Harput Kalesi bölgesinde önemli çalışmalarımız oldu. Bu noktada tamamlanan çalışmalarımız oldu ancak Harput Kalesi’nde bulunan zindanların ziyaretlere açılması için de çalışmalarımız sürüyor. Harput’un Unesco Tarihi Miras Listesine girebilmek için Elazığ Belediyesi ile ortak çalışmamız pandemi nedeniyle ağır ilerliyor. Elazığ’ın tanıtımı için aynı zamanda Harput’a musiki ve gastronomi müzesini kazandıracağız. Vakıflar Müdürlüğü tarafından yapılan Sara Hatun Camiinin restorasyon ve Esadiye’de çalışmaları ve diğer çalışmaların kısa sürede tamamlanmasının ardından Harput yeni yüzüyle tanışacak. Bu çalışmalar neticesinde Harput’un yerli ve yabancı turist sayılarında ciddi ivme yakalayacağız”diye ifade etti.

“ELAZIĞ MUTFAĞININ TANITIM KİTABININ İKİNCİ CİLDİ ÇIKIYOR”

Gastronomi alanında Türkiye’de ikinci gastronomi şehri olan Elazığ’da Elazığ mutfağının tanıtımı için çalışmalarının sürdüğünü aktaran Demirbağ, “Elazığ mutfağına özgü yemeklerin tanıtımı için birinci kitabı yayımlamıştık. Bu tanıtım kitabının ikinci cildi için çalışmalarımız tamamlandı. Elazığ Mutfağının tanıtımına önemli katkı sağlayacak olan kitabın ikinci cildi önümüzdeki ay içerisinde yayımlanacaktır. Ayrıca 2019 yılında Elazığ’ın turlara dahil edilmesiyle ciddi ivme yakaladık. 2019 yılında özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara bölgesinde çok tur aldık. Son dönemlerde salgın nedeniyle her alanda çalışmalar sekteye uğradığı gibi bizim çalışmalarımız da sekteye uğradı. Eminim ki bundan sonraki süreçte Salgın sürecinin son bulmasıyla acentelerle, tur şirketleriyle görüşmelerimiz sonucu yapacağımız kültürel çalışmalar ilimize önemli katkı sağlayacaktır. Yapacağımız kültürel çalışmalar sonucu bölgemiz canlılık kazanacaktır” şeklinde konuştu.

Elazığ’da bulunan kültür varlıklarını kitap haline getirerek ilimize kalıcı eserler bırakacaklarını belirten İl Kültür Müdürü Ahmet Demirbağ,”Elazığ’ın Kültür Envanteri çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor. Elazığ’ın merkez ve ilçelerinde bulunan turistik kültür varlıklarını ortaya çıkararak Elazığ Kültür Envanteri’n kitap haline getirip ilimize kalıcı eserlere bırakacağız” diye ifade etti.