YEREL
Giriş Tarihi : 18-11-2020 14:35   Güncelleme : 18-11-2020 14:45

MİLLETVEKİLİ EROL: HERHANGİ BİR İSİM ÖNERMEDİM

MİLLETVEKİLİ EROL: HERHANGİ BİR İSİM ÖNERMEDİM

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

CHP Elazığ il Başkanı Zeki Kaplan’ın görevden alınmasının ardından basın açıklaması yapan CHP Elazığ Milletvekili Erol,  yeni il başkanı için genel merkeze herhangi bir isim önermediğini belirterek,”İlçe başkanları ile yaptığımız değerlendirmeler sonucu mutabakata vardık, Herhangi bir isim önermedim. Tamamen nasıl bir il başkanıyla çalışmak istediğimi anlattım” dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Erol, geçtiğimiz gün CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan’ın görevden alınması ve yerine gelecek yeni il başkanın seçilmesine dair açıklamalarda bulundu. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

“EN KISA ZAMANDA KONGREMİZİ YAPACAĞIZ”

 “Bugün 16 Kasım Pazartesi günü merkez yürütme kurulumuz tarafından Elazığ il örgütümüzün görevden alınmasıyla ilgili ilçe başkanlarımız, kadın kolları başkanımız eski il başkanlarımız, belediye başkan adaylarımız, görevden alınan il yönetimi, il kongre delegelerimizle birlikte genel bir değerlendirme yaptık. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Elazığ’da önümüzdeki seçimlerle ilgili iddialarını, beklentileri, hedeflerini değerlendirdik. Bizim amacımız; Cumhuriyet Halk Partisi’nin değerlerini en üst düzeyde taşıyan temsil yeteneği olan örgüt içinde birlikteliği ve beraberliği koruyacak bir yönetim oluşturarak bu yönetimle önümüzdeki seçimlerde milletvekili iddiamızı arttırabilmek, Elazığ için umut olabilmek, Elazığ’ın siyasi arenasında yeni alternatifler yaratabilmektir. Bu konuda ilçe başkanlarımızla oturup bir mutabakata vardık, arkadaşlarımız nasıl bir il başkanı olması gerektiği kriterleri belirleyecekler. İsim bazında kendilerine göre değerlendirmeler yapacaklar. Ben herhangi bir isim önermedim, tamamen nasıl bir il başkanıyla çalışmak istediğimi anlattım. Arkadaşlarımız da bu kriterlere uygun il başkanları adaylarını değerlendirecekler ve daha sonra bir araya gelerek en kısa zamanda kongremizi yapacağız. Elazığ’da ilin değerlerine sahip, sokak siyasetini bilen bürokrasiyi bilen temsil yeteneği olan ve gelecekle ilgili umut ve beklentilere daha farklı yaklaşımlar getiren yeni bir yönetim seçeceğiz ve Elazığ’da CHP beklentileri, çıtası daha yüksek bir şekilde siyasete devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Elazığ’da birlikteliği bozulmadı. Ben tüm ilçe başkanlarıma, görevden alınan eski il yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

“ARKADAŞLARIMIZIN VERECEĞİ KARAR BİZİM KARARIMIZDIR”

Milletvekili Erol,”Şu anda il başkanlığı için isim ve aday sayısı hakkında bir görüşme olmadı. Yalnızca il başkanında olması gereken kriterler konuşuldu. Benim özellikle üzerinde önemle durduğum bir konu var, il başkanımızın kesinlikle milletvekili adayı olmaması konusudur. Çünkü il başkanı milletvekili adayı olmayacak, partiyi seçime hazırlayacak. Onun dışında benim için herhangi bir isim olması hiç önemli değil. Arkadaşlarımızın vereceği karar bizim kararımızdır, bizde onun arkasında duracağız” dedi.

“KAĞIT ÜZERİNDE BİR ÖRGÜT YAPILANMASI DEĞİL, DAHA AKTİF BİR YÖNETİM BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ”

Görevden alınan eski il başkanı Zeki Kaplan ile aralarındaki sorunlar nedeniyle ilçelerdeki koordinasyonun da koptuğunu belirten Milletvekili Erol, ”Geçtiğimiz seçimde kağıt üzerinde yazılan 600 sandık görevlisinin 300-350’si sandık başında yoktu. Sandık hakimiyeti ile ilgili inanılmaz bir boşluğumuz vardı. İl Başkanı ile benim aramdaki sorunlardan kaynaklı ilçelerle de koordinasyonumuz kopmuştu. İl başkanı ile birlikte aynı dil aynı tarz, aynı üsluba dayalı bir siyaset geliştiremedik. Elazığ’ın yeni bir siyaset vizyonuna CHP’ye görüntü ve söylem olarak bir farklılık yaratması gerektiği düşüncesindeyim. Kağıt üzerinde bir örgüt yapılanması değil, sokağa hakim olan sandık güvenliğini koruyan, seçim kampanyası yürütebilecek daha aktif bir yönetim beklentisi içindeyiz. Bununla ilgili olarak arkadaşlarımızla gereğini yapacağız” ifadelerini kullandı.

“LİSTE 2’DEN ADAYIM”

Önümüzdeki seçimlerde Elazığ’da ikinci sırada milletvekili olarak aday olacağını açıklayan Erol,”Bir dahaki seçimde Elazığ’da adayım ama liste birden aday değil, liste ikiden adayım. İki milletvekili iddiamızı ortaya koyacağız. Liste bire de örgütümüzle eğilim yoklaması yapacağız. 5 kişiyi tespit edeceğiz bu 5 kişiyi ankete taşıyacağız. Ankette kim ön plana çıkıyorsa birinci sıraya onu yazacağız. Ve ben ikinci sırada aday olarak Türkiye’de yeni bir iddia açıyorum. Mesele bizim milletvekilliğimiz değil, ilimizin siyasetine yeni bir değer katabilmektir.”diye ifade etti.