YEREL
Giriş Tarihi : 19-11-2020 10:04   Güncelleme : 19-11-2020 10:04

İTİRAZLARIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE SONA GELİNİYOR

İTİRAZLARIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE SONA GELİNİYOR

İRFAN ARSLAN

Elazığ depreminin ardından yapılan hak sahipliği sonrasında itiraz başvuruları alınmış ve süreç sona ermişti. Hak sahipliğine itiraz eden vatandaşların sonuçlarının AFAD tarafından en geç 10 gün içerisinde açıklanacağı öğrenildi.

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından konutlar için hak sahipliği süreci başlamıştı. Açıklanan hak sahipliği sonuçlarının ardından hak sahibi olamayan vatandaşlar için itiraz başvuruları alınmaya başlanmıştı. Hasar tespit işlemleri sonucunda ağır hasar raporu verilen 21 bin 601 afetzededen 20 bin 498’i talep ve taahhütname verdi. 13 bin 330’u hak sahibi olurken 5 bin 9’una ise ret verildi. 21 Eylül 2020 tarihinde alınmaya başlanan itiraz başvuruları 15 gün sürmüş ve başvuruların tamamlanmasının ardından süreç sona ermişti. AFAD’a hak sahipliği için itiraz eden vatandaşların itiraz sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. AFAD Elazığ İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre itirazlar için komisyonlar çalışmalarına devam ediyor.

Yapılan itirazların vatandaşların lehine sonuçlanması için komisyonun ayrıntılı çalıştığı belirtildi. Süreçte evraklarında eksik yada problem olan vatandaşlara tek tek ulaşıldığı ve eksik olan evraklarının yenilenmesi istendiği ifade edildi. AFAD İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmaların devam ettiği ve en geç 10 gün içerisinde itiraz sonuçlarının açıklanacağı öğrenildi.