YEREL
Giriş Tarihi : 20-11-2020 13:25   Güncelleme : 20-11-2020 13:28

BAŞKAN ARSLAN’DAN İKİNCİ OSB MÜJDESİ

BAŞKAN ARSLAN’DAN İKİNCİ OSB MÜJDESİ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Türkiye Ekonomik Şurası Toplantısı’nda Elazığ’ın ihtiyaç ve taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlara iletildiğini belirten ETSO Başkanı Asilhan Arslan, ”Vergi ödemelerinin ötelenmesi, faizsiz kredilerin sağlanması ve şehrimizin ekonomisini güçlendirmek için altyapı taleplerimizi ilettik. Elazığ’da ikinci OSB için birinci etap altyapı ödeneği tamamlandı. İhalesi 2021 Ocak ayında gerçekleşecek” dedi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Türkiye Ekonomik Şurası’nda Elazığ için iletilen talepler ve Korona virüs salgınına karşı alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Salgına karşı alınan tedbirlerin sağlık için gerekli olduğunu ancak hem pandemi hem de Elazığ’da yaşanan depremden dolayı etkilenen ve işletme faaliyetlerini kısıtlamak zorunda kalan esnaflara kira desteği, nakit işletme desteği sunulması ve kredilerden muaf tutulması gerektiğini söyleyen Başkan Arslan, katıldığı Türkiye Ekonomik Şurası Toplantısı’nda bu taleplerin ilgili bakanlıklara iletildiğini söyledi. ETSO Başkanı Asilhan Arslan’ın gazetemize yaptığı açıklamalarının detayları şöyle;

“TALEPLERİMİZİN BİRÇOĞU HAYATA GEÇTİ”

Salgına karşı alınan tedbirlerin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan ETSO Başkanı Asilhan Arslan, “Tüm devletler gibi hükümetimizde salgına karşı gerekli olan tedbirleri aldı. Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda alınan tedbirler şart, aksi takdirde salgının kontrolden çıkması kaçınılmaz olacak. Elazığ’da yaşadığımız deprem ile birlikte Mart ayından itibaren ülkemizde etkili olan Korona virüs nedeniyle, Türkiye Borsalar Birliği olarak tüm bakanlıklarla yoğun bir şekilde istişareler yaparak birçok talepte bulunduk. Bu taleplerin birçoğu da hayata geçti. Hayata geçmeyen talepler bölümünde geçen seneden beri istediğimiz; tüm işyerlerine kira yardımı yapılmasıydı. Çünkü o süreçte işletmeler ticari faaliyetlerini yürütemediler” dedi.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İŞVEREN VE ÇALIŞANLARI RAHATLATTI”

Arslan,”Kısa çalışma ödeneği gerçekten işveren ve çalışanları rahatlattı. İşsizlik sigorta fonunda geçtiğimiz dokuzuncu aya kadar biriken miktar faizsiz 118 milyar Türk Lirasıydı. Bir şekilde işverenlerden alınan vergi ve kesintilerle o fonda 118 milyar para birikmişti. Bilindiği gibi asgari ücretin maksimum yüzde 60’ı karşılanabiliyor, oda bin 580 liraya tekabül ediyor. Bundan şu ana 3 milyon 600 bin kişi faydalandı ve devletimiz toplam 16 milyar 600 milyon TL ödeme yaptı. Buradaki fonda iş dünyasında biriken para gerçekten bu ihtiyaçları karşılayabilecek boyutta ama şöyle bir durum var; şu an da kısa çalışma ödeneğine yeni başvuran firmalar faydalanamıyor.  30 Haziran sonrası hiçbir müracaat alınmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın yetkisini kullanarak, kısa çalışma ödeneğine yeni başvuranların faydalanması için bu süreyi uzatmasını bekliyoruz” dedi.

“SÜREÇ UZADIĞI İÇİN PROBLEMLER ARTTI”

Alınan tedbirler nedeniyle işletme faaliyetlerini kısıtlamak ve işyerini kapatmak zorunda kalan esnafa desteklerin sunulması gerektiğini belirten Arslan, ”İşverenler için bu süreçte SGK primlerinden muaf tutulmasını, kira yardımı talebi desteğinin sağlanmasını ve kısa çalışma ödeneğinin arttırılarak devam ettirilmesini talep ediyoruz. Bu konuda kredi ve vergi ödemelerinin ertelenmekten çok muaf tutulması çok önemlidir. Geçtiğimiz dönem pandemide ertelenen vergilerin ödemeleri geldi ama firmalar istedikleri ticari hacime ulaşamadıkları için kar edemediler ve vergilerini ödeyemediler. Finansal anlamda KGF, TESKOM, ciddi anlamda destek oldu, kredi ve vergi ödemeleri uzatıldı ama süreç uzadığı için problemler arttı. Bu nedenle daha geniş kapsamlı özellikle hibe kredi desteğinin sağlanması gerekir ki iş dünyası bu dönemde ayakta durabilsin” diye ifade etti.

“İKİNCİ OSB’NİN İHALESİ 2021 OCAK AYINDA GERÇEKLEŞECEK”

Katıldığı Türkiye Ekonomik Şurası Toplantısı’nda ilimiz taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlıklara iletildiğini ve olumlu sonuç aldıklarını belirten ETSO Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ’da ikinci OSB’nin ihalesinin 2021 Ocak ayında gerçekleşeceğinin müjdesini verdi. Arslan, “Devletimiz elinden geldiği kadar yanımızda oluyor.  Katıldığımız Türkiye Ekonomik Şurası toplantısında Elazığ için vergi ötelemeleri, faizsiz kredilerin sağlanması, kira yardımı desteği ve şehrimizin ekonomisini güçlendirecek altyapı taleplerimizi ilettik. Genel anlamda da ilimizde devam eden yatırımlar için, OSB’de toptancılar sitelerimiz,  imalatçı sitelerimiz tarım kredi kooperatiflerimiz için destek taleplerimizi yineledik. Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Organize Sanayi Bölgeleri ile alakalı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank bey 2021 yılı ödeneğinin arttırıldığından söz etti. Bu bizim için son derece önemliydi. Şimdi KSS projelerimizi hızlı bir şekilde bitirip kaynak temin edeceğiz. Elazığ OSB’miz ile alakalı da OSB’mizin 2021 ödeneği, bütün keşfi ve ihale aşaması tamamlandı. İkinci OSB’nin ihalesi 2021 Ocak ayında gerçekleşecek, bekliyoruz.” dedi Arslan,” Hem iş dünyasının günlük, anlık ihtiyaçlarını hem de şehrimiz ile alakalı her türlü projeyi aksatmadan takip etmeye devam ediyoruz. Elazığ için her talep ve konu en üst mercilere iletiliyor ve bunların hayata geçirilmesi için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Bu konuda tüm üyelerimiz ve Elazığ halkımız müsterih olsun” ifadelerini kullandı.