SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-11-2020 17:34   Güncelleme : 20-11-2020 17:34

HASTANE YÖNETİMİ ALINAN KARAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

HASTANE YÖNETİMİ ALINAN KARAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Fırat Üniversitesi Hastanesi başhekimliği, sadece hemşireleri kapsayacak şekilde üçlü vardiya sistemine geçilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Hastanemizde görev yapan hemşire sayımız 775’e ulaşmıştır. Hastanemizin yeterli derecede hemşire sayısına ulaşmasından dolayı üçlü mesai sistemine geçilmesine karar verilmiştir” denildi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi artan Covid-19 vakalarını gerekçe göstererek hemşireler özelinde üçlü vardiya sistemine geçme kararı almıştı. Alınan kararın ardından Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği basın açıklaması yaptı. Başhekimlik tarafından yapılan açıklamada hastanede görev yapan hemşire sayısının 775’e ulaştığı ve vardiyalı sistem için personel sayısının yeterli olduğu ifade edildi.

 “KAMUSAL SORUMLULUKLARINI BAŞARIYLA YERİNE GETİRMEKTEDİR”

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Üniversite hastanemiz, ilimize ve Doğu Anadolu Bölgesi’ ne kaliteli hizmet sunan uluslararası nitelikte bir sağlık kurumudur. Hastanemizde görevli akademisyenlerimiz, araştırma görevlilerimiz, hemşirelerimiz ve sağlık çalışanı arkadaşlarımız, büyük bir özveri ile çalışmakta; üniversitemizin kamusal sorumluluklarını başarıyla yerine getirmektedir.

Ülkemizin ve insanlığın olağanüstü günlerden geçtiği küresel Covid-19 pandemi nedeniyle; iş yükü ve yoğunluğu ciddi derecede artan meslek gruplarından biri olan hemşire arkadaşlarımızın yoğunluğunu azaltmak, yorgunluğa bağlı gerçekleşebilecek hataları minimize etmek, aynı zamanda teması engelleyerek salgının çalışanlarımız arasında yayılımını azaltmak ve kamusal yararı sağlamak adına Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği Yönetim Hizmetleri’nin 38. maddesinin ikinci paragrafında yapılan “Hastane baştabipleri, sağlık hizmetlerinin sürekliliği ve kesintiye uğramaması amacıyla personel sayısını da dikkate alarak vardiya ve nöbet gibi hizmetlerde farklı çalışma saatleri belirleyebilir” açıklamasına istinaden 0800-16001600-0800 şeklindeki mesai saatlerini; 0800-16001600-00000000-0800 şeklinde üçlü mesai sistemiyle değiştirilmiştir.

“SOSYOLOJİK ZARARLARI EN AZA İNDİRGEMEYİ AMAÇLAMAKTADIR”

Cumhurbaşkanlığımızın 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkındaki Kararnamesi’nin 8. maddesinin ikinci fıkrasının (c)  bendi uyarınca, hastanemizde 20 Kasım 2020 tarihine kadar toplam 161 hemşire göreve başlamıştır. Cumhurbaşkanlığımızın bu kararnamesi ile hastanemizde görev yapan hemşire sayımız 775’e ulaşmıştır. Yukarıda bahsedilen yönetmelik gereğince ve hastanemizin yeterli derecede hemşire sayısına ulaşmasından dolayı üçlü mesai sistemine geçilmesine karar verilmiştir. Hastane yönetimimiz bu kararı ile hasta ve çalışanların sağlığını ve güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak, Covid-19 salgını ile mücadelede başarılı olmak ve yoğun çalışma ortamındaki çalışanlar üzerinde oluşan fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik zararları en aza indirgemeyi amaçlamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”