YEREL
Giriş Tarihi : 21-11-2020 10:33   Güncelleme : 21-11-2020 12:19

“KISITLAMALAR BİRÇOK İNSANIN İŞSİZ KALACAĞI DEMEKTİR”

“KISITLAMALAR BİRÇOK İNSANIN İŞSİZ KALACAĞI DEMEKTİR”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Ülke genelinde Korona virüsü vaka sayılarının yeniden artış göstermesiyle birlikte Cuma günü itibariyle uygulamaya geçen tedbirleri değerlendiren Esnaf Odaları, deprem ve pandemi etkisiyle kepenk indirme noktasına gelen esnafın beklentilerini dile getirdi.  Kısıtlamalar nedeniyle esnafa destek verilmesi gerektiğine dikkat çeken Esnaf Odaları,”İnsan sağlığı önceliğimizdir ancak deprem ve pandemi nedeniyle sıkıntılı bir süreç içerisindeyiz. Tedbir amaçlı kısıtlama kararı birçok insanın işsiz kalacağı demektir” diye ifade ettiler.

Uzun süredir dünyayı meşgul eden Korona Virüsü salgınının ülkemizde yeniden etkili olmasıyla birlikte yeni tedbirler kaçınılmaz oldu. Salgının kontrolden çıkmasını engelleyecek adımlar atan yetkililer, yayılım riskini engellemek amacıyla yeni kararlar aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Kabine Toplantısı’nın ardından Korona Virüse karşı alınan yeni kararları açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı öncülüğünde Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararlara göre; daha önce faaliyetleri kısıtlanan kıraathane ve kahvehane gibi yerler 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı tutulacağı, restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme­içme yerleri de 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel­al" şeklinde hizmet vereceği duyurulmuştu. Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan ve Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Nihat Bozkurt, dün itibariyle uygulamaya geçen kararları şu şekilde değerlendirdi;

“İŞLETMELER VE ÇALIŞANLAR MAĞDUR OLACAKTIR”

Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, alınan kararla birlikte birçok işveren ve çalışanın mağdur olacağını belirterek, ”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile Cuma gününden itibaren lokantacılar olarak işletme içerisine müşteri alınmayarak, ‘gel-al’ veya paket servis şeklinde hizmet vermeye devam edeceğiz. Ancak sıkıntılı bir sürecin içerisine girdik. Malum Elazığ’da en küçük bir köfteci dükkanında bile en az 5 personel çalıştırılıyor, bunun yanı sıra bazı işletmelerimizde 40-50 personel çalıştırılıyor. Bu süreçte hem işletmeler hem de çalışanlar ciddi anlamda mağdur olacaktır. Alınan bu karar birçok insanın işsiz kalacağı demektir. Çünkü işletme sahipleri bu süreçte kendini ayakta tutabilmek için mevcut çalışanlar arasında kısıtlama yapacaktır. Bu nedenle alınan kararı yanlış olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ESNAFLARIMIZ GÜNÜ KURTARMA DERDİNDE”

Daha önce de lokanta ve restoranların yaklaşık 80 gün boyunca sadece paket servis hizmeti verdiklerini hatırlatan Başkan Tarhan,”Daha önce 80 gün boyunca paket servis hizmeti verdik. Bu süreçte zaten ciddi anlamda esnafımız gelir kaybı yaşadı. O süreçte esnafımız borçlarını ertelemeye çalışarak bir şekilde işlerini kör topal götürdü. Ama şu anda esnaflarımızın dayanma gücü kalmadı. Zaten esnaflarımız günü kurtarma derdinde, üzerine böyle bu karar alınınca içinden çıkılamaz bir hal alacak. Bu kısıtlamayla birlikte esnafımız kira ödemelerini kredi ve prim ödemelerini yapamayacak” dedi. Beklentilerini de dile getiren Başkan Tarhan, “Sağlığa karşı değiliz, tabiî ki insan sağlığı hepimiz için bir önceliktir. Ancak bu noktada bizim beklentimiz; sokağa çıkma yasağı dışında, diğer günlerde gerekli koşul ve şartlar oluşturularak, önem verdiğimiz mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek içeride müşteri ağırlamaktır” dedi.

 

“KAHVECİ ESNAFININ HALİ NE OLACAK?”

Kahveciler ve Kıraathaneciler Esnaf Odası Başkanı Nihat Bozkurt ise, sağlık için alınan hiçbir karara karşı olmadıklarını vurgulayarak,” Tedbirlere evet ancak bizim halimiz ne olacak? Daha önce getirilen kısıtlama tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı kahvehane çay ocağı ve internet kafe işleten esnafımız yaşadı. Kuşkusuz yeni alınan kısıtlama tedbirleri kapsamında en çok olumsuz etkilenecek olan kesim yine bizim esnafımızdır. Uzun süre boyunca işletmelerimizi kapalı tutmuştuk. Sektörümüzün yeniden açılmasının ardından işyerimizde oyun oynamama yasağı getirildi. Bu süreçte tarif edilemez bir şekilde mağdur olduk. Evimize ekmek götüremez bir duruma gelmiştik. Alınan yeni kısıtlamalarla birlikte Koronadan değil açlıktan öleceğiz”diye ifade etti.

“BİZİM SEKTÖRDEKİ ELAZIĞ ESNAFI ÖZEL OLARAK DESTEKLENMELİDİR”

Elazığ esnafının ve özellikle kıraathane sektörünün özel olarak desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Bozkurt, ”Elazığ olarak yaşanan depremde daha yaralarımız sarılmadan hemen ardından Covid-19 salgını sonucu yaşadığımız mağduriyetler göz önünde bulundurularak şehrimize zaman kaybedilmeden gerekli bütün yardımların yapılması gerekmektedir. Esnafımız; dükkan kiraları, SSK, BAĞKUR, elektrik, su, doğal gaz, vergilerini ödeyemeyecek duruma gelmiş ailesine bakamayacak vaziyettedir. İkinci kez alınan Covid-19 kısıtlamaları doğrultusunda mağduriyetimiz iki katına çıkmıştır. Esnafımızın genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardim yapılmalı. Esnaf ve Sanatkarlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞKUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.