YEREL
Giriş Tarihi : 24-11-2020 10:48   Güncelleme : 24-11-2020 10:48

KAYABAŞ: KORUCULARIN HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

KAYABAŞ: KORUCULARIN HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

İRFAN ARSLAN

Güvelik Korucularının, en düşük maaşla Silahlı güvenlik gücü olarak çalıştıklarını belirten Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mehmet Kayabaş, “ Yapılacak olan yasal bir düzenleme ile bu çalışanların sıkıntılarına çözüm getirilmesini talep ediyoruz.” Dedi

Kayabaş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“GK Korucularımız sistem ilk uygulandığında kendi işlerinde de çalışabildikleri için geçim sıkıntıları söz konu olmuyordu. Ancak daha sonra 24 saat esası ile çalışmaya başladılar. Bugün GK Korucuları 2450 TL. maaş almaktadırlar ve başkada hiçbir yan gelirleri söz konusu değildir. Yapılmış olan son düzenlemelere rağmen GK Korucular en düşüm maaş alan silahlı güvenlik gücü olarak çalışmaktadırlar.

Bunun yanında KHK ile 4-A sigorta kapsamına alınan korucularımıza çok büyük haksızlık yapılmış, kanun metninde kısa vadeli iş kollarından sayılamaz ibaresi ve iş kanunu kapsamında değillerdir ibaresi özellikle korunarak korucularımız mağdur edilmişlerdir.

Kanun bu haliyle emekli olduğumuzda emekli ikramiyesi alamıyoruz, Engelli çocuklarımız için verilen engelli maaşları kesildi, görevimiz dışında başımıza gelebilecek kazalarda hiçbir haktan faydalanamıyoruz. Bu konuda İçişleri bakanlığımızdan GK Korucularının enaz bir Emniyet Bekçisi maaşı ile eşitlenmesi, Devlet kurumlarında geçici görevlendirme ile çalışan Korucuların çalıştıkları kurumlara atamalarının yapılması, 2016 yılında bir defaya mahsus çıkartılan 45-49 yaş aralığında emeklilik hakkının tekrar verilmesi, Güvenlik Korucularının emekli ikramiyesi alamama sorununun giderilmesi.

Bu konuda Bakanlığımıza yaptığımız başvurunun takipçisi olacak, gerekli düzenlemelerin yapılarak güvenlik korucularımızın içinde bulundukları durumun düzeltilmesi yönünde gerekli çalışmaların yapılmasını bekleyeceğiz.”