YEREL
Giriş Tarihi : 24-11-2020 16:08   Güncelleme : 24-11-2020 16:08

BAKAN KURUM: 2500 KONUTU TESLİM AŞAMASINA GETİRDİK

BAKAN KURUM: 2500 KONUTU TESLİM AŞAMASINA GETİRDİK

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

• İlimizde yapımı tamamlanan Akçakiraz, Yazıkonak, Karşıyaka ‘da ki konut alanlarını yerinde inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum; ”2013 konutun yapımı tamamlandı. Çatalçeşme bölgesinde de 3500 konutun önemli bir bölümünün kaba inşaatı bitmiş durumda. Toplamda 19 500 konut yapılıyor. Bu konutların 2500’nü etaplar halinde teslim edeceğiz” dedi

• Bakan Kurum; “Depremin ardından incelemelerde bulunduğumuz Elazığ’da o gün vatandaşlarımıza bir söz vermiştik. Bir yıl dolmadan konutlarını teslim edeceğiz diye. Bugün bu konuda çok önemli bir mesafe kat etmiş durumdayız. Hedefimiz beli ve bu hedefe ulaşmak için çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Konutlar etap etap vatandaşlarımıza teslim edilecek” dedi.

• Vatandaşlarımızın mevcut hakları neyse bu şekilde yapılmaktadır. 2+1 ise 2+1, 3+1 ise 3+1 yapılacak. Fazla konut üretmek ve orta hasarlı binalarda Ada bazında anlaşan vatandaşlarımıza da destek olacak adımlar atacağız.

• Mustafapaşa, Rüstempaşa ve Abdullahpaşadaki Mahallemizdeki dükkânlarımızı yerinde, yakın yerinde ve en yakın yerinde vermek üzere projelerimiz yapılmıştır. Bu çerçevede ama yukarısı ama aşağısı en yakın yerde verilecek.”

• Ağır hasarlı AFAD’tan hak sahibi olan arkadaşlarımız için kentsel dönüşümde de maliyetin çıkması ile yine yakın ödeme şartları ve vadelerle vatandaşımızı alanlarda oturtacağız.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak’ta meydana gelen 41 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde incelemek için Elazığ’a geldi. Uçakla kente gelen Bakan Kurum’u, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ve diğer ilgili kurum müdürleri eşlik etti.

Bakan Kurum ilk olarak Akçakiraz beldesinde tamamlanan 111, Yazıkonak beldesinde ise 381 konutu yerinde inceledi. Bakan Kurum ardından Karşıyaka Mahallesi’nde tamamlanan 439 konutun olduğu bölgeye geçti. Bakan Kurum’un kent genelinde yapımı tamamlanan toplam 2 bin 13 konutu yerinde inceleyeceği ve kaba inşaatının büyük bir bölümü tamamlanan 3 bin 500 konutun yapıldığı Çatalçeşme’ye geçerek burada yapılan çalışmaları da yerinde inceledi, çalışmalar ile ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karşıyaka Mahallesinde yapılan konutları incelemesinin ardından burada yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“2020 yılı başında Sivrice merkezli bir deprem meydana geldi. Hem Elazığ hem Malatya’da hissedilen deprem sonrası çalışmalarımızı başlattı. Dün Elazığ için seferber olmuştuk. Bugünde İzmir’in yaralarını sarmak için seferber olduk. O gün vatandaşlarımıza burada şu sözü vermişti, bir yıl geçmeden konutlarımızı etaplar halinde teslim edeceğiz. Elazığ ve Malatya’daki yaşam kalitesini atacağımızın sözünü verdik. Hamd olsun bugün sözümüzü tutmanın gururu içerisindeyiz. Elazığ’da 19500 konuttan 2 bin 500’ünü tamamladık. Teslim etme aşamasına getirdik. İnşallah etaplar halinde, okulları, camileri ile oyun alanları ile konutlarımızı teslim edeceğiz. Bugün Tüm Türkiye’miz İzmir’in yanında oldu. Burada ne yaptıysak orada da yapıyoruz. Bir yıl içerisinde orada da konutlarımızı teslim edeceğiz” dedi.

Bakan Kurum ilimizde ki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Teslim etme aşamasına getirdik. İnşallah yıl sonuna kadar 8 bin konutumuzu bitireceğiz ve etaplar halinde, okulları, camileri ile oyun alanları ile konutlarımızı teslim edeceğiz. Bugün Tüm Türkiye’miz İzmir’in yanında oldu. Burada ne yaptıysak orada da yapıyoruz. Bir yıl içerisinde orada da konutlarımızı teslim edeceğiz. Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımızın kolay ödeyebilmesi adına konutlarda %50 indirim yaptı. Bu müjdeyi vatandaşlarımızla paylaştılar. Bu çerçevede 2 yıl ödemesiz 18 yıl 0 faizle ödemelerini yapacaklar.

"2+1 OLANA 2+1, 3+1 OLANA 3+1 EV YAPIYORUZ"

Biz hasar tespitlerini yaparken, bir taraftan da yeni projelerin yapım sürecine girdik. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için birçok çalışmayı bir arada yürüttük. Karşıyaka da riskli binaların olduğu alanlar. Burada da vatandaşlarımızın mevcut hakları çerçevesinde iki artı bir binası olana iki artı bir, üç artı bir olana da üç artı bir konutlar yapıyoruz. Rüstempaşa, Mustafapaşa, Abdullahpaşa da vatandaşlarımızı dükkanları ile ilgili ama aynı metre kare ama biraz az biraz uzun ama yerinde ama ötesinde komşularından, yakınlarından ayırmadan konutları yapıyoruz.

Vatandaşlarımızın mevcut hakları neyse bu şekilde yapılmaktadır. 2+1 ise 2+1, 3+1 ise 3+1 yapılacak. Fazla konut üretmek ve orta hasarlı binalarda Ada bazında anlaşan vatandaşlarımıza da destek olacak adımlar atacağız.

Orta hasarlı binalarla ilgili AFAD; vatandaşlarımıza, iki yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi imkânı sunuyor. Orta hasarlı binalar için kentsel dönüşüm projemiz var. Elazığ Belediyemiz projeyi yürütmekte. Biz istiyoruz ki, Elazığ’daki yapı stoku sağlam hale gelsin. Biz bu konuda her türlü desteği vereceğiz.

Buradaki fiyatları Cumhurbaşkanımız açıkladı. Ağır hasarlı AFAD’tan hak sahibi olan arkadaşlarımız için kentsel dönüşümde de maliyetin çıkması ile yine yakın ödeme şartları ve vadelerle vatandaşımızı alanlarda oturtacağız.

Mustafapaşa, Rüstempaşa ve Abdullahpaşadaki Mahallemizdeki dükkanlarımızı yerinde, yakın yerinde ve en yakın yerinde vermek üzere projelerimiz yapılmıştır. Bu çerçevede ama yukarısı ama aşağısı en yakın yerde verilecek.”