YEREL
Giriş Tarihi : 25-11-2020 19:29   Güncelleme : 25-11-2020 19:29

KOVANCILAR VE KARAKOÇAN OVALARI İÇİN YENİ KARAR

KOVANCILAR VE KARAKOÇAN OVALARI İÇİN YENİ KARAR

Kovancılar ve Karakoçan Ovaları, Cumhurbaşkanı kararıyla "Büyük Ova Koruma Alanı" kapsamına alındı. Karar bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kovancılar ve Karakoçan ovaları, Cumhurbaşkanı kararıyla "Büyük ova koruma alanı" kapsamına alındı. Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre Batman'da Gercüş Ovası, Bayburt'ta Aydıntepe, Beşpınar, Demirözü ve Yazıbaşı ovaları, Bursa'da Güllüce, İznik, Orhaneli, Orhangazi ve Melik ovaları, Elazığ'da Karakoçan ve Kovancılar ovaları, Kahramanmaraş'ta Altınyayla ve Yeşilova ovaları, Kars'ta Akyaka Demirkent, Merkez Dikme ve Susuz ovaları, Malatya'da Eymir Kızık, Kale ve Yenice ovaları, Muş'ta Bulanık, Liz ve Malazgirt ovaları, Niğde'de Eminlik ve Hacıbeyli ovaları olmak üzere toplam 25 ova, "Büyük ova koruma alanı" olarak belirlendi. Ovaların sınırları içinde yer alan onaylı planlı alanlar ile kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuat uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş alanlar kapsam dışı tutulacak.