YEREL
Giriş Tarihi : 27-11-2020 09:51   Güncelleme : 27-11-2020 09:51

DEMİRDAĞ’DAN MASKE UYARISI: NEMLENDİĞİNDE DEĞİŞTİRİN

DEMİRDAĞ’DAN MASKE UYARISI: NEMLENDİĞİNDE DEĞİŞTİRİN

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

F.Ü. Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, yağışların etkisini göstermesiyle birlikte Covid-19’dan korunmak için kullanılan maskelerin nemlenmesi ve yağmurla ıslanması halinde koruyuculuğunu yitirdiğini ve değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ülkemizde görüldüğü günden bu yana mücadele ettiğimiz ve son günlerde vaka sayılarında tırmanışa geçen Korona virüsü salgınına karşı uzmanların uyarıları sürüyor. Ülkemizde yağışların etkisini göstermesiyle birlikte ölümcül salgın olan Covid-19’dan korunmak için bilimsel olarak en önemli silah olarak önerilen maskeler kuşkusuz yağmurdan nasibini alıyor. Maskelerin yağmurla birlikte ıslandığı veya nemlendiği takdirde, ‘Koruyuculuğu azalıyor mu?’ sorusunun yanıtını ise Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ verdi. Normal şartlarda bile cerrahi maskelerin kullanım ömrünün 4 saat olduğunu belirten Prof. Dr. Demirdağ, havaların soğumasıyla birlikte nemlemesi ya da yağmurla ıslanması halinde değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Maskenin doğru kullanılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Demirdağ, olası temaslarda enfeksiyon kaynağına dönüşmesine de neden olacağını öne sürdü. İşte Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ın maske kuralları hakkında Haberkent Gazetesi’ne yaptığı açıklamaların detayları…

“TERCİHİMİZ TEK KULLANIMLIK CERRAHİ MASKE”

Korona Virüsü salgınına yakalanan bazı hastalarda ciddi anlamda akciğer tutulumu ve olgu kayıplarına neden olmasıyla birlikte kullanımının ne kadar önemli olduğu anlaşılan maskeler, doğru kullanıldığı takdirde Korona Virüse karşı yüzde 95 oranında koruyuculuğu sağlıyor. Prof. Dr. Demirdağ, enfeksiyon hastalıklar alanında korunma sağlamak amacıyla standartlara uygun maskelerin kullanılması gerektiğini vurgulayarak, ”Cerrahi maskeler şu anda korunmak için standartlara en uygun olan maske türüdür. N95 ve benzeri maskeler de özel durumlarda kullanılıyor. Özellikle hastanın entübasyonu veya yoğun sekresyon esnasında kullanılır. Şu anda dışarıda kullandığımız cerrahi  maskeler; çıkarıldıktan sonra tekrardan kullanılabilen ve bir kereliğine mahsus kullanılan maskeler olarak iki türden oluşur. Bizim tercih ettiğimiz tek kullanımlık cerrahi maskelerdir. Bu maskelerin de belirli bir kullanım ömrü var. Gözle görülebilen bir kirlilik durumunda zaten mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Özellikle Bilim Kurulu’nun önerdiği gibi yoğun kullanılan bir maske 3-4 saat sonra kontamine oluyor ve korunabilirliği azalıyor”diye ifade etti.

“ÖKSÜRDÜĞÜNÜZDE MASKENİN KORUYUCULUĞU KALMAZ”

Korona virüs salgınından korunmak için kullanılan maskelerin koruyuculuğunu yitirdiği durumları açıklayan Prof. Dr. Demirdağ, “Maskelerin etkili olması için 4 saat sonra değiştirilmesi gerekiyor. Maskeniz yüzünüzde iken hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde veya burun sekresyonları bulaştığında maske yeni bile olsa değiştirilmesi gerekiyor.  Yine maskeli olduğunuzda enfeksiyon ihtimalinin yoğun olduğu bir ortamda birkaç saat kaldıktan sonra dışarı çıktığınızda kullanılan maskenin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.  Kuru havalarda bir maske uzun süre kullanılabilir ancak yağışların olduğu havalarda, nem ve buharla birlikte kullanılan maskelerin ömrü daha kısalıyor ve bu durumlarda maskenin değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca maskeler yağmurla temas ettiğinde dayanıksız hale geliyor ve koruyuculuğu tamamen gidiyor. Bu nedenle ıslanan maskeyi değiştirmek gerek”dedi.

“LASTİKTEN TUTARAK ÇIKARTIN”

Maske kullanma kuralının detaylarını aktaran Prof.Dr. Demirdağ şöyle konuştu; “Covid-19’dan korunmak için en önemli silahımız şu anda maske, sosyal mesafe ve temizliktir. Maske kullanım kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Maskeyi taktıktan sonra önyüzüne hiçbir şekilde elle temas edilmemeli aksi takdirde ağız ve burun kısımlarına elimizle temas ettiğimiz durumlarda kısa sürede kirlenmesine neden oluyor ve bulaş riski de artıyor. Bu açıdan maske takarken veya çıkartırken lastikler aracılığıyla gerçekleştirmek gerekir” diyerek uyarıda bulundu.

“AŞI GELİRSE, SALGIN FRENLER”

Kapalı ortamlarda bulunma süresi uzadıkça salgının bulaşma hızının arttığını belirten Prof. Dr. Demirdağ, “Mümkün olduğu kadar kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekiyor. Kapalı mekanların da sürekli havalandırılması gerekiyor. Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Hocamız ve Bilim Kurulu üyelerinin de belirttiği gibi insanlarımızın, ailemizin ve risk grubunda bulunan yaşlılarımız için karşılıklı ziyaretlerin kısıtlandırılması ve önerilen tedbirlere uyulması gerekiyor. Bu noktada maske mesafe ve temizlik kurallarına ne kadar çok riayet edersek salgına karşı o kadar çok korunmuş oluyoruz.  İnşallah yerli aşımızda önümüzdeki ay gelirse, bu aşıyla birlikte en azından bahara kadar birçok vatandaşımızın ölümüne neden olan salgın frenler ve önüne geçmiş olacağız” şeklinde konuştu.