YEREL
Giriş Tarihi : 27-11-2020 13:13   Güncelleme : 27-11-2020 14:19

HEMŞERİMİZ GÖRÜR DEPREM SONRASI UYARDI

HEMŞERİMİZ GÖRÜR DEPREM SONRASI UYARDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Bilim Akademisi Üyesi Hemşerimiz Prof. Dr. Naci Görür, Malatya'da meydana gelen ve Elazığ'da da hissedilen 4.7 şiddetindeki deprem sonrası açıklama yaptı. Prof.Dr.Görür açıklamasında, " Bu depremler, hattı stres transferiyle yüklemektedirler. Buradaki yerleşimler dikkatli olmalı" diyerek uyardı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, saat 11.27 sıralarında merkez üssü Malatya Pütürge olan 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.  Yerin yaklaşık 5 kilometre derinliğinde olan şiddetli deprem Elazığ ve çevre illerde de hissedildi.

Bilim Akademisi Üyesi Hemşerimiz Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’daki depremin hemen ardından açıklama yaparak uyarılarda bulundu. Görür yaptığı açıklamada, “Elazığ depremi ile kırılan Sivrice-Pütürge kolu gittikçe kırılarak hemen hemen Çelikhan-Erkenek hattına dayandı” dedi.

“BURADAKİ YERLEŞİMLER DİKKATLİ OLMALI”

Prof. Dr. Görür sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, bölgedeki yerleşim yerlerinin dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerek, “Malatya- Uluköy’de 4.9’luk bir deprem oldu. Elazığ depremi ile kırılan Sivrice-Pütürge kolu gittikçe kırılarak hemen hemen Çelikhan-Erkenek hattına dayandı. Bu depremler bu hattı stres transferiyle yüklemektedirler. Buradaki yerleşimler dikkatli olmalı.” Dedi.

“TARİH TEKERRÜR EDEBİLİR”

Görür, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli olunmalıdır lafının altında bugün yarın orada deprem olacak diye anlamak yanlıştır. Oradaki yöneticilerin durumu anlayıp gerekli hazırlıkları yapması için bir uyarıdır. Bu yöreyi hep söylüyorum, biliyorsunuz. Unutmayın 1875 yılında Sivrice-Pütürge hattı kırılıp 6.7 büyüklüğünde deprem ürettikten 18 sene sonra Çelikhan-Erkenek kolu kırılarak 7.1 büyüklükte deprem üretti. Bu asırda da benzer şeyler olabilir. Bu sene Elazığ depremiyle Sivrice-Pütürge hattı kırıldığına göre Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli olmak lazım. Tarih tekerrür edebilir. Yöneticilerimiz dikkatli olmalı"