YEREL
Giriş Tarihi : 09-12-2020 13:56   Güncelleme : 09-12-2020 13:56

SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Sıtkı Erman, yapılandırma ile ilgili açıklama yaptı. Erman açıklamasında, “Yapılandırma düzenlemesinin vatandaşlara önemli avantajlar sağlayacaktır” dedi.

Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ayhan Tuncer’in koronavirüs olması nedeniyle Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Sıtkı Erman yapılandırma ile ilgili açıklama yaptı. Mehmet Sıtkı Erman açıklamasında, SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla vatandaşlara büyük kolaylık sağladıklarını vurguladı. Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Sıtkı Erman, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla vatandaşlara büyük kolaylık sağlanacağını, normalleşme döneminde üzerlerindeki yükler hafifletilecektir. Yeniden yapılandırma kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin prim borçları için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020, ilk taksit son ödeme süresinin ise 1 Mart 2021 olacaktır. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun gereği sigorta primlerinin, genel sağlık sigortası priminin, işsizlik sigortası priminin, idari para cezalarının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklarının, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar yapılandırma kapsamındadır.

“YAPILANDIRMADAN YARARLANARAK, BORÇLARINI PEŞİN ÖDEYENLER BÜYÜK AVANTAJ SAHİBİ OLACAK”

Yapılandırma düzenlemesinin vatandaşlara önemli avantajlar sağlayacaktır. Yapılandırma kapsamında borçların faizlerinin silineceğini ve faiz yerine borçların, Yİ-ÜFE ile güncellenecektir. SGK’nın yeni prim yapılandırmasıyla birlikte örneğin; 2008 yılında 1.200 TL anapara borcu olan bir kişi yapılandırma olmasaydı, ödeyeceği faiz yaklaşık 3.580 lira olacaktı.  Bu miktar yapılandırma sonrasında ana para artı 818 lira olarak güncellenebilecek. Bu doğrultuda peşin ödemeyi tercih eden vatandaşlar 3.580 lira faiz yerine 82 lira ödeyebilecek. İki taksitte ödeyenlere ise yüzde 50’lik bir indirim uygulanabilecek. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kesinleşen idari para cezalarının; anapara borcunun yüzde 50’si silinebilecek ve kalanı da Yİ-ÜFE ile güncellenebilecek. Diğer yandan borçlar, ikişer aylık periyodlarla; 6,9,12 ve 18 taksit seçeneği ile ödenebilecek.

“GENEL SAĞLIK SİGORTALILARININ BORÇLARINI DA YAPILANDIRMA KAPSAMINDA”

Genel sağlık sigortası borcu bulunanların 30 Nisan 2021 tarihine kadar ana para borçlarının tamamını ödemesi halinde faizlerinin tamamı silinecektir. Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırır ve geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve tüm primleri devlet tarafından karşılanacaktır.

“BAĞ-KUR SİGORTALILARININ BORÇLARINI DONDURUYORUZ”

Bağ-Kur sigortalılarının 31 Ekim 2020 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerini yapılandırma kapsamında ödememeleri halinde, söz konusu sürelerin dondurularak, prim borçları silinecektir. Ayrıca Bağ-Kur sigortalılarının talep etmeleri halinde daha önceki düzenlemelerle dondurulmuş hizmet sürelerine ait primlerini Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden 1 Mart 2021 tarihine kadar ödeyerek, hizmetlerini canlandırma imkanı bulunmaktadır.

“BAŞVURULAR İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK”

İşverenlerin başvurularını e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabilecekleri gibi, elden ya da posta yoluyla SGK İl müdürlüğümüze veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimize yapabileceklerdir. Başta Bağ-Kur sigortalıları olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşlarımızın yapılandırma müracaatlarını e-devlet üzerinden alabileceğiz. Bu ve primini kendi ödeyen diğer sigortalılarımızın SGK İl Müdürlüğümüze veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimize elden ya da posta yoluyla yapılandırma başvurusunda bulunmaları da yeterli olacak. Ayrıca genel sağlık sigortası borçları için ise başvuru şartı aranmayacak, tüm borçlar otomatik olarak SGK tarafından yapılandırılacaktır.”