YEREL
Giriş Tarihi : 27-12-2020 14:51   Güncelleme : 27-12-2020 15:12

VALİ YIRIK İHTİYAÇ HALİNDE KONTEYNER KENTLERDE BOŞ YERİMİZ VAR

VALİ YIRIK İHTİYAÇ HALİNDE KONTEYNER KENTLERDE BOŞ YERİMİZ VAR

Elazığ Valisi Erkaya Yırık ve beraberindeki heyet depremin merkez üssü Kavaktepe köyünde incelemelerde bulundu.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık depremin merkez üssü Kavaktepe köyünden canlı yayında yaptığı açıklamada vatandaşların ihtiyaç duyması halinde konteyner kentlerde boş yer olduğu ve evleri hasar aldığı için korkan vatandaşların yerleştirilebileceğini söyledi.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ın açıklamaları şöyle;

“SON RAKAM 49 AMA DURUMU AĞIR OLAN YARALI VATANDAŞIMIZ YOK”

“Deprem neticesinde 19:38’de meydana gelen 5.3 büyüklüğünde Kavaktepe köyü merkezli depremde can kaybımız yok. Ama deprem anında heyecan ve panikle bulunduğu yerden hızla uzaklaşmaya çalışan, bulunduğu yerde ayağı kayan ve yüksekten atlayan vatandaşlarımızın haberleri geldi. Onlarda Fırat Üniversitesi Hastanesinde hem de Fethi Sekin Şehir Hastanemizde tedavileri devam ediyor. Şu an itibariyle ağır durumu olan yaralımız yok. Arkadaşlarımız takiplerini sürdürüyor. Sayımız şu an için 49. Son rakam 49 ama durumu ağır olan yaralı vatandaşımız yok.

“TALEPLERİ HALİNDE KONTEYNER DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Hasarla ilgili içinde oturulan bir deprem kaydımız yok. Bununla birlikte 24 Ocak depremi sonrasında etkilenmiş binalarda oturan vatandaşlarımız varsa özellikle kısa kesimlerde olan vatandaşlarımıza talepleri halinde konteyner desteği vereceğiz. Şu anda Kavaktepe ailemizde 4 aileden talep geldi ve bizde onlara yardımcı olduk.

“VATANDAŞLARIMIZIN TALEBİ HALİNDE YERİNDE İNCELEME YAPILACAK”

24 Ocak 2020’de Elazığ’ımız Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde bir deprem yaşadı. Bu deprem neticesinde binlerce binamız zarar gördü. O tarihten itibaren sayın cumhurbaşkanımızın talimatları ile İçişleri bakanımız, Sağlık Bakanımız ve Çevre ve Şehircilik bakanımız ilimize gelmek sureti ile çalışmalarını yürüttüler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız TOKİ marifeti ile 19 bin 500 konutu ilimizde planladı ve inşaatına başladı. 12 aydır yürütülen bu çalışmalar arttık belli bir noktaya geldi. sayın bakanımızın da zaman zaman belirttiği 8 bine yakın konut kısa süre içinde vatandaşlarımıza teslimatını planlıyoruz. Biten konutlarımızı kurları çekilmek sureti ile veriliyor. Sayın vekilimizin yaptığı açıklama neticesinde elbette ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız deprem nedeni ile ağır hasarlı olan, orta hasarlı olan az hasarlı olan binalarla ilgili zaten sürekli sahada tespit çalışmalarını yürütüyorlar, yürütmeye devam ediyorlar. Bundan sonrada çalışmalar olacak. Yarından itibaren vatandaşlarımızın talebi halinde yerinde inceleme yapılacak.

“DEVLETİMİZ HER ZAMAN VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA”

Kavaktepe köyümüzde ciddi bir olumsuzluk söz konusu yok. Ama vatandaşlarımızın talebi halinde her türlü imkanımız var. Devletimiz her zaman vatandaşlarımızın yanında. Bu deprem hamd olsun olumsuz bir sonuca neden olmadı.”