YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2020 11:07   Güncelleme : 28-12-2020 11:07

KAVAKLI’DAN ORTA HASARLI BİNA AÇIKLAMASI

KAVAKLI’DAN ORTA HASARLI BİNA AÇIKLAMASI

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, hafta sonu ilimizde meydana gelen deprem sonrası bir açıklama yaparak,”5.3 şiddetindeki deprem, halkımıza 24 Ocak depremini tekrar yaşattı. Çok şükür bu depremde yıkım yaşanmadı, can kaybımız olmadı” dedi.

Kavaklı yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Sivrice merkezinde bulunan cezaevi lojmanlarında çok ciddi hasarların oluştuğu basında yer almıştır. TOKİ tarafından yapılan ve kısa süre önce teslim edilmiş yapılarda bu denli hasarın oluşması dikkat çekicidir. Bu yapılar derhal incelemeye tabi tutulmalı, ihmali bulunan sorumlular hakkında etkin bir şekilde soruşturma başlatılmalı ve bu konuda kamuoyu bilgilendirilmelidir.

24 Ocak depreminin yaraları halen tazeliğini koruyor. Orta hasarlı bina değerlendirmesini halkımız kabul etmemiştir. Söz konusu orta hasarlı binalarda güçlendirme istenmektedir. Ancak bu güçlendirmeyi vatandaş uygun bulmamaktadır. Orta hasarlı ifadesinin kaldırılması, hasar tespit çalışmasının yeniden yapılması, hasarlı olan binaların yıkılması ve TOKİ imkânlarından istifade edilmesi sağlanmalıdır.

24 Ocak depreminden sonra Elazığ'ın riskli bölge olarak ilan edilmesi istenmişti. Ancak çeşitli gerekçelerle kabul görmemiştir. 5.3 şiddetinde yeni bir depremin olması Elazığ'ın riskli bölge statüsünde olduğunu göstermiştir.

Deprem esnasında panikleyerek dışarıya çıkmak isteyen vatandaşlarımızdan yaralananlar olmuştur. Kimi vatandaşlarımız da evlerinin balkon ve camından atlayarak yara almıştır. Toplamda 68 kişi çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etmiş, 6 kişi hastanede halen tedavi görmektedir.

Yaralanan vatandaşlarımıza Allah’tan şifa niyaz eder, depremi hisseden tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Allah milletimizi daha büyük afetlerden muhafaza etsin.”