YAŞAM
Giriş Tarihi : 28-12-2020 21:18   Güncelleme : 28-12-2020 21:34

MİLLETVEKİLİ BULUT: HAK SAHİPLİĞİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLADI

MİLLETVEKİLİ BULUT: HAK SAHİPLİĞİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLADI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Ak Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ'da meydana gelen 5.3 şiddetindeki deprem sonrası hak sahipliği sürecinin yeniden başladığını belirterek evinde hasar olduğunu düşünen vatandaşların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiğini söyledi. Milletvekili Bulut, Gümüşkavak ve Aksaray Mahallesi’nde yapımı tamamlanan deprem konutlarının da kura çekiminin bu hafta içerisinde gerçekleşeceğinin bilgisini verdi.

Elazığ’da yayın yapan yerel bir televizyon kanalına konuk olan Ak Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Pazar günü sabah saatlerinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Milletvekili Bulut, deprem sonrası, birçok orta hasarlı binanın ağır hasara dönüştüğünü belirterek hak sahipliği sürecinin yeniden başladığını açıkladı. Milletvekili Bulut’un yaptığı açıklamaların detayları şöyle;

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAŞVURU YAPIN”

“İlimizde meydana gelen 5.3 şiddetindeki deprem sonrası hasar tespit çalışmaları hızlı bir şekilde yeniden başlamıştı. Deprem etkisiyle birçok orta hasarlı bina hasar alarak ağır hasara dönüştü. Elazığlı hemşerilerime sesleniyorum; benim evimde hasar oluştu diyen, benim evimdeki çatlak büyüdü diyen,  benim evim 5.3’lük depremden çok etkilendi diyen kim varsa hemen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapıp, yeniden kontrol edilmesini, geçmişte tutulmuş olan kayıtların güncellenmesini sağlasınlar.

“HASARLI EVLER YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK”        

Yaşamış olduğumuz 5.3’lük depremi belki de avantaja çevirmenin yollarından bir tanesi, hak sahipliği süreci oldu. Hak sahipliği süreci yeniden başladı. Depremle birlikte hafif hasarlı olsun, orta hasarlı olsun, evinde hasar oluştuğunu düşünen bütün vatandaşlarımızın evleri yeniden elden ve gözden geçirilerek. Bunun sonucunda yeniden değerlendirme yapılacak. Eğer orta hasarlı bina ağır hasara dönüşmüşse onunla alakalı bundan sonra hak sahipliği, orta hasar hak sahipliği değil de ağır hasardan hak sahipliği olarak devam edecek”

GÜMÜŞKAVAK VE AKSARAY MAHALLESİ’NDE KURALAR ÇEKİLİYOR

Gümüşkavak ve Aksaray Mahallesi’nde yapımı tamamlanan konutların kura çekiminin birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğinin müjdesini veren Milletvekili Bulut, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Yapımı tamamlanmış deprem konutlarıyla alakalı vatandaşlarımızın haklı olarak bir aceleciliği var. Haklı bir talep. Ama biz istiyoruz ki hiçbir sıkıntı yaşamayacağı şekilde dönüştürüp konutu öyle teslim etmek istiyoruz. Konutlar bittikçe de teslim ediyoruz. Buradan bu müjdeyi vereyim; Gümüşkavak ve Aksaray Mahallesi’ndeki deprem konutları için inşallah yarın ya da öbür gün kuraları çekeceğiz. Yani bu hafta içerisinde kuralar çekilecek. Gümüşkavak’ta biz 184 konutumuzu bitirdik. Orada sadece hak sahibi olan 45 tane vatandaşımız var. Ne yapacağız; orada kalan konutları da yeniden kura çekimiyle talep eden vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Onun dışında Aksaray’da 301 adet konut inşa ettik. Şu anda hak sahibi olan 293 vatandaşımız var. 8 tane konut fazla kalıyor onu da aynı gün teslim edeceğiz. Onun akabinde Bizmişen’de 781 konutumuzun yapımı tamamlandı. Onları teslim edeceğiz. Yine Çatalçeşme’de 2 bin tane konutu 10-15 günlük süre içerisinde inşallah vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Ben tahmin ediyorum ki Haziran, Temmuz aylarında teslim edilmemiş hiçbir konut kalmayacak”