YEREL
Giriş Tarihi : 29-12-2020 18:38   Güncelleme : 29-12-2020 18:38

VALİ YIRIK: ELAZIĞ ORTAOKULU VE ATATÜRK LİSESİ HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

VALİ YIRIK: ELAZIĞ ORTAOKULU VE ATATÜRK LİSESİ HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Elazığ Valisi Erkaya Yırık Elazığlı vatandaşların sıklıkla sorduğu Elazığ ortaokulu ve Atatürk lisesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık yaptığı açıklamalarda eğitimin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

VALİ YIRIK: BİR AN EVVEL OKULLARIN YAPILMASI GEREKİYOR

Milli Eğitim de eğitim sektörü de barınmak kadar önemli. Çocuklarımızın eğitimi için son derece elzem ve muaccel. Depremde 11 adet okulun taahhüdü söz konusu oldu. Malumunuz pandemi nedeniyle vaatte bulunan firmalar şirketler bu noktada biraz tabi geri adım attılar. Çünkü imkanları zayıf olduğu için başlayamadılar. Başlayanlarda oldu. Bu süreç tabi EBA üzerinden yürütüldüğü için çok sıkıntı vermedi ama önümüzdeki süreçte bu okulların bir an evvel yapılması gerekiyor. Arkadaşlarımız uğraşıyor iyi niyetle çabalıyorlar.  Ama bazen de her şey sizin isteğinize çabanıza bağlı olmayabiliyor. Karşıdan da o adımın gelmesi gerekiyor. Bununla birlikte TOKİ’nin yapmış olduğu yerlerde planlamasından bahsettiniz onlarında gerçekleştirilmesi için önümüzdeki süreçte gerek TOKİ idaresiyle gerekse ilgili birimlerle, vatandaşlarla, firmalarla görüşmelerimiz devam edecek. O süreçte inşallah belli bir noktaya geliriz.

 

VALİ YIRIK: MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE FIRAT ÜNİVERSİTESİ ANLAŞMA SAĞLADI KARAR BAKANLIĞIN

Özellikle ortaokulun Atatürk lisesinin devriyle, takasıyla alakalı Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu noktada bir çalışma yaptılar. Alt yapısını hazırladılar. Daha önce gündeme gelen bir konu bu.  Görüştüler, buluştular, karşılıklı teklifleri oldu ve neticede bahsettiğiniz kuş bakışı 800 metre ilerde bir yerin takası neticesinde Milli Eğitime ve Harput’ta da bir miktar zannediyorum 15 bin metre karelik bir alanı okul yeri tahsisi üniversite tarafından gerçekleştirildi.  Benim bildiğim kadarıyla bir ada ve bu adanın içerisinde iki parsel Milli Eğitim Bakanlığına ait diğer yerler de Üniversitemize ait. Fırat üniversitesi biliyorsunuz Elazığ’ımızın bir değeri. 1975’ten itibaren bu bölgeye hizmet etmiş gerçekten bugün geldiğimiz noktada pandemiyle mücadele de özellikle obezite başta olmak üzere bir takım bu nörolojik sıkıntılarda, felçlerde ilk dört saat içerisinde kapalı damarı açabilecek imkanlara sahip olma durumu söz konusu Fırat Üniversitesinde. Fırat üniversitesiyle Milli Eğitimin yapmış olduğu bu görüşmelerde maksat vatandaşımıza hemen bu ada içerisinde hizmet edecek ve Diş Hekimliği Fakültesinin hemen bitişiğindeki yerin Diş Hastanesi olarak talebi gayet makul gözüküyor.  Burada yapılacak hastanenin hizmet alanı yine Elazığlı vatandaşlarımız olacak. Dolaysıyla onlarda demek ki karşılıklı mutabakat sağladılar. Görüşmeler bu yönde gelişti ve Milli Eğitim Bakanlığına gönderdiler.  Eğer bir olumsuzluk söz konusu olursa zaten Milli Eğitim Bakanlığı geri çevirir. Bakanlığımız bu noktada inisiyatif alır.