YEREL
Giriş Tarihi : 30-12-2020 09:54   Güncelleme : 30-12-2020 09:54

“YAŞANAN DEPREM SİYASİLER İÇİN SAMİMİYET TESTİ OLMUŞTUR”

“YAŞANAN DEPREM SİYASİLER İÇİN SAMİMİYET TESTİ OLMUŞTUR”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, yaşanan 5.6 şiddetindeki deprem sonrası bir açıklama yaparak, ”Yaşanan deprem Elazığ sevgisi ile yanıp tutuşma iddiasında bulunan siyasilerimiz için tam bir samimiyet testi olmuştur. Maalesef ‘Elazığ sevgisi testi’nin sonucu negatiftir. Depremin izlerinin silinmesi konusunda istişaresiz ve teslimiyetçi bir tutum takınan iktidar vekillerimiz, hayatlarının derslerini almak üzereler. Halk notunu sandıkta verecek” dedi.

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, geçtiğimiz gün sabah saatlerinde yaşadığımız 5.6 şiddetindeki depreme ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Akın, geçtiğimiz Ocak ayında yaşadığımız 6.8 şiddetindeki depremden bu yana uzmanların uyarılarına rağmen hasar tespit raporunda orta hasar raporu verilen binalarla ilgili yapılması gereken çalışmaların yapılmadığına dikkat çekerek AK Parti Milletvekillerine tepki gösterdi. Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın’ın açıklamalarının detayları şöyle;

“HERKES SINAVINI VERDİ. HALK, NOTUNU SANDIKTA VERECEK”

“Elazığlı vatandaşlarımızın içinde bulunduğu durumu en iyi şu atasözü tanımlıyor; Dost, Kara Günde Belli Olur. Yaşanan Deprem Elazığ sevgisi ile yanıp tutuşma iddiasında bulunan siyasilerimiz için tam bir samimiyet testi olmuştur. Maalesef ‘Elazığ sevgisi testi’nin sonucu negatiftir. Üzülerek söylüyorum ki Elazığ’da pozitif olan tek şey Koronadır. Çünkü böylesine yıkıcı bir etkiye sahip bir depremin izlerinin silinmesi konusunda istişaresiz ve teslimiyetçi bir tutum takınan iktidar vekillerimiz, hayatlarının derslerini almak üzereler. Çünkü eğer müdahale gecikirse Elazığ’ın demografik yapısı, nüfusu, trafiği, altyapısı, ekonomisi kısacası geleceği tehdit altında. Bunu vatandaşlarımız artık çok iyi anladı ve bu kötülükleri vatandaşlarımızın unutmaması için onlara 20 yıllık kredi açmayı planlıyorlar. Hayatında hiç harama ve faize bulaşmamış mütedeyyin hassas vatandaşlarımız, yaşlı büyüklerimiz 80-90 m2’lik evleri için ömrünün sonuna kadar, istemeden bankanın yolunu tutunca kendileri için duacı olacaklar mı? Şüpheliyim. Siyaset bu olmasa gerek! Bunlar üzerinde durmanın artık bir manası yok. Bu hususta herkes sınavını verdi, sınavın sonucu halk açısından belli ve sandıkta bunun notunu vereceklerdir bundan hiç şüphem yok”

“VATANDAŞLAR İKİNCİ KIŞI DA DEPREMDE GEÇİRECEK”

6.8 şiddetindeki depremden sonra Elazığ’ın ortada kaldığı mağduriyetleri sıralayan Akın, ”Depremden sonra gelinen noktada, ikinci kışını konteynerlerde geçiren vatandaşlarımız, kendisinden tek kuruş alınmadan ev teslim edilmesi gerekirken, bankanın yolu gösterilen insanlar, neredeyse bunalıma giren yüzlerce dükkanı yıkılan esnaf, verilen krediyi nasıl ödeyeceğim diye düşünen depremin ve pandeminin yıkıp geçtiği iş insanları, 3-5 ay vergisi SSK’sı ertelenip sonra boynuna binilen işadamları, yeni bir deprem olması durumunda çökmesi kuvvetle muhtemel Orta Hasarlı diye adlandırılan binalar, denetim yok diye tavan yapmış ev kiraları, kiralık ev yok diye göç eden komşusuna akrabasına sığınan binlerce insan, metruk binalarda tiner çeken, fuhuş yapan insanlar, binalar bitmemişken ikinci deprem olması durumunda nereye gideceği ne yapacağı belli olmayan insanlarımız ve binlerce mimarın olduğu bir ülkede, tek tip binalarla doldurulmuş, sosyal dokudan uzak ruhsuz binalar var” dedi.

“YAKLAŞAN TEHLİKE İÇİN HER FIRSATTA UYARMIŞTIK”

Saadet Partisi olarak deprem öncesi uyarılar yapıldığını söyleyen Akın,”Saadet Partisi olarak bildiğiniz üzere belediyecilik konusunda yüksek deneyime sahip olmamız nedeniyle, Saadet Partisi Elazığ İl Başkanlığı olarak, deprem olmadan önce, her seçim döneminde seçim vaadlerimiz arasında eski binaların kentsel dönüşüme alınması hususunda programımız olmuştur. Çünkü o zaman ki Belediye Başkan Adayımız Sayın Haluk Arslan aynı zamanda Kentsel Dönüşüm ve Şehir Plancılığı konusunda yüksek eğitim görmüş bir mühendis idi ve yaklaşan tehlikeyi görüp her fırsatta yetkilileri uyarmıştı. Elazığ’ımızın binalarının %80’i eski olması nedeniyle, 6306 no’lu Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu gereği acilen Kentsel dönüşüme sokulması konusunda defalarca uyarılarımızı yaptık. Ancak 2012 yılından beri Belediyemiz bu konuda kararlılık gösterip konuya el atmadı. Bu nedenle ilk şiddetli depremde böyle bir yıkımı yaşadık. Her zamanki gibi iktidarın Kentsel Dönüşüm lafı sadece seçim sloganından ibaret kaldı. Milletimize maalesef böyle sözler verilip verilip gidiliyor. Milletimiz bunu çok iyi anladı. Bir dahaki sefere kendilerine kim inanacak da oy verecek! İhtimal bile vermiyorum” diye ifade etti.

“ABESLE İŞTİGAL PARTİSİ”

Deprem uzmanlarının uyarılarının dikkate alınmadığını belirten Akın,”Her zaman dediğim gibi milletimizin sorunu neyse oraya yönelmek icap eder. Bakın, başta İstanbul olmak üzere çeşitli illerimizde, yıllardır uzmanlar şiddetli bir deprem olacak diye bas bas bağırıyor. Ancak bizler ne görüyoruz. Her zamanki gibi Sanayi yerine köprüye, üst geçite, tüp geçite, Kentsel dönüşüm yerine Kanal İstanbul’a yatırım yapılıyor. Ben bu tutumu sürdüren iktidar partisine kısaca Abesle İştigal Partisi diyorum. Vatandaş ne istiyorsa, vatandaşa ne lazımsa onun tersini yapmak iktidarın ana hizmetleri arasındadır. 24 Ocak 2020 Depreminde vakit kaybetmeden tekliflerimizi götürdük; Vatandaşlarımızın çıkarları doğrultusunda hak kaybı yaşanmaması için Belediye Başkan Adayımız Sayın Haluk Arslan’ı görevlendirdik. Teknik heyetlerle birlikte Sayın Bakan Kurum’a tekliflerimizi ilettik. Elazığımızın yapı stokunun %80’inin eski olduğunu eski binaları da içeren bir kentsel dönüşüm yerinde olacağını belirttik. Elazığ’lı müteahhit ve teknik elemanların Elazığ’ın inşaasında görev almalarını talep ettik. Bunun gibi onlarca öneriler yapıldı. Ancak maalesef bunların hiçbiri yapılmadı.

“GÜÇLENDİRME YERİNE YIKILIP YENİSİ YAPILMALI”

Vatandaşlarımızdan tek kuruş alınmadan ev teslim edilmesi mümkündü. Hepimizin bildiği üzere Mustafa Paşa Mahallesinde Belediyemizin imar planında 10 kata ruhsat verilmektedir. Ancak Bakan Kurum tarafından 5+zemin yapılacak talimatı verildi. Bu kararın değişmesi için vekillerimizin mücadele vermediğini bilmeyen kalmadı. Ancak 5 kat yerine sadece oradaki imarın izin verdiği kata kadar bina yükseltilseydi, 5 kata ağır hasarlılar, kalan 4 kata orta hasarlılar yerleştirilebilirdi. Orta hasarlılar yerleştirildikten sonra, bulundukları binaların güçlendirilmesi yerine yıkılıp yenisi yapılıp müteahhite kar olarak bırakılabilirdi. Bu yeni binalar da stok olarak kullanılıp, kalan eski yapılar yıkılıp vatandaşlar bu stoku taşınıp yeni bir Kentsel Dönüşüm başlatılabilirdi. Bunun gibi nice fikirler ancak istişare ile ortaya çıkabilir. Ancak vatandaştan kopuk kendini her türlü öneriden müstağni gören kibir dolu bir anlayış maalesef idarecilerin ne kadar yanlış bir noktada görev yaptıklarını göstermektedir.

“ŞEHRİN MERKEZİ SÜREKLİ SU KESİNTİLERİ İLE BOĞUŞUYOR”

“Elazığ’ın fiziki sorunlarını; Trafik problemi, altyapı problemi , yollarımız,  Toplanma Alanları problemi ve ekonomik sorunlar olarak sıralayabiliriz” diyen Akın, açıklamasının devamında, “Altyapı şebeklerimiz eskimiş, yeterli olmayan, ihtiyaca cevap veremeyen, asbest borulardan gelen sağlıksız bir şekildedir. Şehrin merkezi sürekli su kesintileri ile boğuşuyor. Deprem sonrası inşa edeceğimiz Elâzığ’da bu sorunların çözümünü ihmal edersek; borçlarından dolayı yatırım yapamaz durumda olan(bu borçlar niçin bu kadar büyüdü söylemeye lüzum görmüyorum) Elâzığ Belediyesi’nin daha sonra bunu yapabileceği bir imkan bulamayacaktır. Elâzığ Belediyesi’nin gelir kaleminde en büyük ve karlı olan kalem kanaatimce inşaat katılım ve ruhsat harçlarıdır. Yeraltı galeri sistemi ile yapılıp, üzerine yollar yapıldığı takdirde bir daha şehrimizin yollarının büyük bir kısmında çukur, kazma, yamalama, asfaltlama olmayacağından buralara harcanacak para şehrimizde başka yatırım alanlarında kullanılacaktır” ifadelerini kullandı.

“CİDDİYETİN ANLAŞILMASI İÇİN DAHA ŞİDDETLİ BİR DEPREM Mİ GEREKİYOR?”

Deprem konusunda birçok uyarı yaptıklarını ancak herhangi bir çalışma yapılmadığını aktaran Akın, ”Yeni bir deprem olmayacağının garantisi yok. Toplanma ve sığınma alanlarımız çok yetersiz. Ne tür önlemler alınmışsa yetkililer çıkıp vatandaşlarımızı rahatlatmalıdır demiştim. Açıklamamı bütün yetkililere de göndermiştim. Buna rağmen en küçük bir açıklama yapılmadı. Sanırım işin ciddiyetinin anlaşılması için Allah korusun daha şiddetli bir musibet bekleniyor” dedi.

“YAŞANABİLİR BİR ELAZIĞ İÇİN, MÜCADELEMİZE ARALIKSIZ DEVAM EDİYORUZ”

Elazığ için ve deprem etkilerini en aza indirmek için elini taşın altına koyacaklarını belirten Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın,”Saadet Partisi Elazığ İl Başkanlığı olarak ben ve yönetim kurulum her konuda olduğu gibi depremin etkilerini en aza indirmek için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Vatandaşlarımız gittiğimiz yerlerde bize özlem ile bakıyor. Aynı duygularla biz de vatandaşlarımıza gerçek hizmet götürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Yapılacak olan yerel ve genel seçimlerde göreve gelirsek vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek bizim için birinci vazife olacağının teminatını vermek isterim. Kendi yerel halkıyla uyumlu, istişareli ve onları Elazığ’da ve Türkiye’nin her yerinde en iyi şekilde temsil edecek bir politika izleyecek, helali haramı bilen hakkı hukuku bilen adaylarımız ile Yeniden milli görüş belediyeciliğini insanlarımıza yaşatmayı bizler hedef olarak koyduk. Kendi işini yaparken kendi mumunu, devletin işini yaparken devletin mumunu yakacak adaylarımızın iş başına gelmesi için İl Başkanı olarak ve idaremdeki çelikleşmiş teşkilatlarımla, insanlarımıza Adil bir düzen götürmek için, Yaşanabilir bir Elazığ için gücümüz yettiği kadar çalışacağımızı buradan tüm halkımıza belirtmek isterim” şeklinde konuştu.