YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2020 09:38   Güncelleme : 31-12-2020 09:38

“İLAÇ KULLANMAYANLAR COVİD-19’U DAHA AĞIR GEÇİRİYOR”

“İLAÇ KULLANMAYANLAR COVİD-19’U DAHA AĞIR GEÇİRİYOR”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlara ilişkin açıklamalarda bulunan Romatolog Prof. Dr. Süleyman Serkan Koca, “Tedavi edici ilaçların sayısı nedeniyle insanların itiraz ettiğini görüyoruz ancak ilaçları kullanmayan insanlar hastalığı daha ağır geçiriyor. Korona virüsü servisinde elimizde ölen, ‘beni kurtar’ diye yalvaran çok hastamız oldu” dedi. Aşıya da değinen Koca,”Çin Aşısı sıra dışı bir aşı olmayacak, düşünüldüğü gibi biyolojik bir silah söz konusu değil” dedi.

Korona virüsü hastalığı sürecinde kilit rol oynayan ilaçlara ilişkin yürütülen kirli algının mücadeleyi daha da zorlaştırdığına işaret eden, uzmanlar bu tür iddiaların asılsız olduğunu belirtiyor. İlaç tedavisinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca, ilaç sayısının fazla olması nedeniyle hastaların tedirgin olmaması gerektiğini vurguladı. 20 yıldır Fırat Üniversitesi’nde romatizma hastalarını tedavi eden ve pandemi sürecinde de Covid-19 servislerinde mücadeleye ortak olan duayen isim Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca’nın gazetemize yaptığı açıklamalar şöyle;

 “İLAÇ SAYISININ FAZLA OLMASININ NEDENİ MİLİGRAM İLE ALAKALIDIR”

“Covid-19 hastalığı tanısı doğrulandıktan sonra filyasyon ekibi tarafından verilen ilaçlara karşı sosyal medyada ve birçok platformda sayısının fazla olması nedeniyle insanların itiraz ettiğini görüyoruz. Covid-19 tedavisi için yıllardır romatoloji tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanılıyor. Zaten Sağlık Bakanlığı da Korona virüsü tedavisinde ilaçların kullanılabilmesi için önceden bir Romatologa başvurulması gerektiğini açıklamıştı. Bu ilaçların kullanılması, vücuttaki viral yükü azaltırken virüsün vücutta çoğalmasını yavaşlatıyor. Bu da bağışıklık sistemimize virüs ile mücadele etmesinde destek sağlıyor. Bu konuda ilaç sayısının fazla olması, sabah 8, akşam 8 adet kullanılması endişe yaratmasın. İlaç sayısının fazla olmasının nedeni tamamen miligram ile alakalıdır. İlaçların kullanımının da herhangi bir yan etkisi yok. Kaldı ki bu ilaçları kullanmayanlar hastalar, hastalığı daha ağır geçiyor”

“AŞI; İLK KURTULUŞ YOLUDUR”

Korona virüsü salgınında ilk kurtuluş yolunun aşı olduğunu söyleyen Koca,”Tedavi edici ilaçlar gibi aşı ile ilgili de ciddi bir kara propagandanın yürütüldüğünü görüyoruz. Aşı, Korona virüsü enfeksiyonunda ilk kurtuluş yoludur. Anladığımız kadarıyla ülkemize gelecek olan ilk Korona virüsü aşısı büyük ihtimalle Çin Aşısı olacaktır. Bu aşı sıra dışı bir aşı olmayacak; düşünüldüğü gibi çip takılacak, yönetilecek, biyolojik silah gibi durumlar söz konusu değil. Bunları doğru bulmuyoruz. Tetenoz aşısını da yıllarca kullandık ve inanılmaz sayıda insanı ölümden kurtarmıştır. Aşı ülkemize geldiği gibi kendime ve aile bireylerime yaptıracağım. Herkesin de yaptırmasını tavsiye ediyorum. Tedbir, ilaç ve aşı; salgının üstesinden başka türlü gelmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“ELİMİZDE ÖLEN, BENİ KURTAR DİYE YALVARAN ÇOK HASTAMIZ OLDU”

“Korona virüsü servisinde elimizde ölen, beni kurtar diye yalvaran çok hastamız oldu” diyen Romatolog Prof. Dr. Süleyman Serkan Koca, vatandaşların salgına karşı alınan tedbirlere uymaları gerektiğini belirterek, “Korona virüsü çoğu kişide çok ağır seyretmiyor ama insanlar hastalığı bir başkasına bulaştırarak ölümüne sebep olabiliyor. Bu nedenle salgın sürecinden bu yana söylenen tedbirlerin kulak ardı edilmemesi gerekiyor. Hastalığa yakalanmayan insanlar belki ciddiyeti kavrayamıyor ama hastanelerde durumların çok farklı olduğunu belirtmek isterim. Bir Romatolog olarak şunu söylemek istiyorum; Korona virüsü servislerinde elimizde ölen, beni kurtar diye yalvaran çok hastamız oldu. Lütfen, lütfen tedbirlere uyalım. Bu süreçte tedbirlere, kurallara dikkat edilmesi büyük önem arz ediyor. Alınacak tedbirler çok zor değil. Maske, mesafe ve hijyen… Bu tedbirlere mümkün oldukça dikkat etmeleri gerekiyor” diyerek vatandaşları Covid-19 tedbirlerine karşı bir kez daha uyardı.