YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2020 09:43   Güncelleme : 31-12-2020 09:55

2020 DEPREMLE BAŞLADI DEPREMLE BİTTİ

2020 DEPREMLE BAŞLADI DEPREMLE BİTTİ

İrfan ARSLAN

 2020 yılı bugün sona eriyor. 2020 yılı ülkemiz ve ilimiz adına olumsuzlukların yaşandığı bir yıl olarak tarihteki yerini aldı.

2020 yılında ilimizde yaşanan ve ön plana çıkan olayları sizler için hazırladık. İşte Elazığ’ın 2020 yılında yaşadığı gelişmeler.

Elazığ 2020 yılına 24 Ocak’ta yaşadığı 6,8 şiddetinde ki depremi yaşayarak girdi. Yaşanan deprem 37 ‘si Elazığ 4’ü Malatya’da olmak üzere 41 kişinin hayatını kaybetmesine yol açarken, ilimizde depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarında binlerce konut yıkılmasına ve yerine yeni konutların yapılmasına karar verildi. Elazığ’da depremin ardından başlatılan çalışmalar ile 20 bin Deprem Konutu yapılmaya başlandı. Bu konutların 2571’nin hak sahiplerine teslim edildiği belirtilirken, bir aya kadar teslim edilen bina sayısının sekiz bine yükseleceği ve hak sahiplerine teslim edileceği belirtildi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de Covid 19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler 2020 yılı Mart ayı ile birlikte uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda ilimizde alınan tüm önlemlere rağmen yüzlerce insanımız hayatını kaybetti.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık oldu. Haziran ayında açıklanan Valiler Kararnamesi ile Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Sakarya Valiliğine atanırken, Kayseri Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık Elazığ Valiliği görevine atandı. Vali Yırık Haziran ayının son günlerinde ilimize gelerek görevine başladı.

Fırat Üniversitesi Rektörlük ataması yapıldı. Rektör Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ’ın görev süresinin bitmesinin ardından yeni Rektörün belirlenmesi sürecinde 59 Öğretim üyesi Rektörlük başvurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fırat Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Fahrettin Göktaş’ı atadı. Yeni Rektör Prof.Dr. Göktaş Ağustos ayında görevine başladı.

Elazığ Defterdarlık sarayı hizmet açıldı. Uzun yıllardır farklı binalarda Elazığ Halkına hizmet veren Defterdarlık, Elazığ Adalet Sarayının yan tarafında yapılan Defterdarlık Sarayının tamamlanması ile birlikte tüm birimleri ile bu binada hizmet vermeye başladı.

Depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında ağır hasarlı oldukları belirlenen binaların yıkım çalışmaları yıl boyu devam etti. Halen yıkılmayı bekleyen binalar var. Yıkımlar nedeniyle ilimizde yıl boyu trafik sıkıntısı yaşandı. Bazı caddeler yıkım süresince trafiğe kapatıldı.

Elazığ 24 Ocak depreminin ardından Konteynır Kentler ile tanıştı. İlimizin farklı bölgelerinde kurulan Konteynır kentlerde binlerce insanımız barınıyor. Depremzedeler bu kış evlerine geçemenin mutluluğunu yaşamak istiyorlar.

2. Türkiye Liginde mücadele veren Elazığspor depremin ardından Türkiye Futbol Federasyonuna yaptığı başvuru ile hakları saklı kalmak kaydıyla ligden çekilme talebinde bulundu. TFF bu başvuruyu kabul etti.

Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Liginde ilimizi temsil eden Birevim İl Özel İdare Kadın Basketbol takımı sezonu ilk sekiz takım arasında tamamlayarak ilimizi Avrupa Kupalarında temsil etme hakkını kazandı. Birevim İl Özel İdare Ocak ayında EuroCup Avrupa Kupası maçlarını oynayacak.