YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2020 15:56   Güncelleme : 31-12-2020 15:56

CEMİL MERİÇ FEN LİSESİ’NDEN ÇEVRE DOSTU PROJE

CEMİL MERİÇ FEN LİSESİ’NDEN ÇEVRE DOSTU PROJE

Cemil Meriç Fen Lisesi, ‘Sıfır Atık Projesi’nin ilk adımını atarak, okulda bir kompost alanı, okul bahçesinde geri dönüşüm deposu oluşturarak, koridorlara da geri dönüşüm kutularıyla yerleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” seferberliği kapsamında Elazığ’da da bölgede ve ilde ilk olma özelliği taşıyan kompost geri dönüşüm tesisi kuruldu… Bu kapsamda Cemil Meriç Fen Lisesi de ‘Sıfır Atık Projesi’nin ilk adımını atarak, okulda bir kompost alanı, okul bahçesinde geri dönüşüm deposu oluşturarak, okul koridorlarına da ayrı ayrı oluşturmuş olduğu geri dönüşüm kutularını yerleştirdi. Okul, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden aldığı yeterlilik belgesi ile de bunu tescilledi. İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk de hayata geçirilen projeyi yerinde inceledi.

GÜRTÜRK: TEMEL AMAÇ; ATIKLARIN EKONOMİYE KATKI OLARAK SUNULMASI

Gürtürk, “Buradan elde edilecek kompost gübreler, okul bahçelerinde ağaçlara ve diğer  yerlerde kullanılmak üzere oluşturulacak ve üretilecek.  Diğer yerlerde kullanılmak üzere atıkların ekonomiye katkı olması, Burada ki temel amaç; atıkların ekonomiye katkı olarak sunulması, heba olmaması. Çünkü israfın önlenmesi ve bu atıkların tekrar ekonomiye kazandırılması yönünde çalışmalar devam edecek” diye ifade etti.