YEREL
Giriş Tarihi : 04-01-2021 09:53   Güncelleme : 04-01-2021 09:53

PROF.DR. POLAT: VEREM BULAŞICI BİR HASTALIKTIR

PROF.DR. POLAT: VEREM BULAŞICI BİR HASTALIKTIR

İRFAN ARSLAN

3-9 Ocak tarihleri arasında Verem Eğitimi ve Propaganda haftası olarak belirlendiğini ve bu hastalık ile ilgili olarak belirlenen günlerde halka ve sağlık çalışanlarına yönelik eğitim ve farkındalık etkinliklerini gerçekleştirdiklerini belirten Sağlık Müdürü Prof.Dr. Cahit Polat” Verem düzenli olarak tedavisi yapıldığında önlenebilir bir hastalıktır.” Dedi

Sağlık İl Müdürü Prof.Dr. Cahit Polat konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

“Tüberküloz hastalığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve dikkatinin çekilmesi amacıyla ülkemizde her yıl ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca ülke genelinde halka ve sağlık çalışanlarına yönelik eğitim ve farkındalık faaliyetleri düzenlenmektedir.

Verem;  Mycobacterium tuberculosis denilen basille oluşan, tedavi edilmezse ölümle de sonlanabilen,  hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Verem mikrobu, güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür. Verem tüm dünyada halen ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya nüfusunun üçte biri verem basili ile enfektedir (vücuduna basili almıştır). Verem basili ile enfekte olanların %10’unun yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali vardır. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta, 1,5 milyon insan veremden ölmektedir.

Verem hastalığının genel belirtileri arasında; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi ve çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır.

Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı ve nefes darlığı şikâyetleri görülebilmektedir.

Verem hastalığı % 65-70 oranında akciğerlerde, % 25-30 oranında diğer organlarda görülür. Akciğer dışı organ tutulumu; akciğer zarı, lenf bezleri, beyin zarı, kemik, böbrek, kalp zarı ve diğer birçok organ tutulumu şeklinde olabilir.

Dört veya beş ilaçla 6-9 ay süre ile tedavi verilmektedir. İlaçların düzenli kullanılması esastır. İlaçların bir gün bile aksatılmaması ve doktorun önerdiği sürede kullanılması gereklidir.”