YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2021 09:31   Güncelleme : 05-01-2021 09:35

KARACA’DAN GERÇEKÇİ AÇIKLAMA: BU BİR AKIL TUTULMASIDIR!

KARACA’DAN GERÇEKÇİ AÇIKLAMA: BU BİR AKIL TUTULMASIDIR!

Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan kamu binalarının şehir dışına taşınması konusuna tepki gösteren Elazığ Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü ve Elazığ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca, “Temel gerekçe olarak bu bölgelerin yeşil alan yapılarak halkın kullanımına açılması dillendirilmiş olsa da konu ile ilgili bir planlama ve projeksiyonun olmadığı net bir şekilde görülmektedir” dedi.

Elazığ Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü ve Elazığ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca, günlerdir tartışmalara neden olan kamu binalarının şehir dışına taşınması ve Tarım İl Müdürlüğü Binası’nın Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde yapılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Karaca, Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan DSİ 9. Bölge Müdürlüğü hizmet binası ve lojmanlarının yeni tamamlandığını, İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü Hizmet binası inşaatının da tamamlanmak üzere olduğunu anımsatarak, ”Bu iki kurumun inşaatları buraya yapılırken gelecek planlaması yapılmamış mıydı? Şehri yönetenlerin başka bir düşüncesi yok muydu?” diyerek Elazığ Belediyesi’ne tepki gösterdi.

Karaca’nın şehir planlaması ve kamu binaların taşınmasıyla ilgili yaptığı gerçekçi açıklaması şöyle;

“NET BİR PLANLAMA YOK”

 “Son günlerde yeniden ve tekraren kamu kurumlarının (Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü) Zübeyde Hanım Caddesi’nden çıkarılması konusu tartışılmakta olup, konu her geçen gün farklı bir alana taşınmaktadır.

Temel gerekçe olarak bu bölgelerin yeşil alan yapılarak halkın kullanımına açılması dillendirilmiş olsa da konu ile ilgili bir planlama ve projeksiyonun olmadığı net bir şekilde görülmektedir.

İli yönetenler maalesef ki bugüne kadar geleceği planlama ve programlamaya yönelik çalışma metotları belirleyip benimsememişlerdir. Aksine günlük gelişmelere bağlı olarak akıllarına estiği gibi anlık söylem ve uygulamalarla şehri yönetmeye çalışmışlardır.

“GELECEK PLANLAMASI YAPILMAMIŞ MIYDI?”

Zübeyde Hanım Caddesi’nde bulunan resmi kurumları değerlendirecek olursak; DSİ 9. Bölge Müdürlüğü, hizmet binası ve lojmanlarını yeni tamamladı. İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü Hizmet binasının inşaatı tamamlanmak üzere ve 2-3 ay gibi kısa bir süre içerisinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Bu iki kurumun inşaatları buraya yapılırken gelecek planlaması yapılmamış mıydı? Şehri yönetenlerin başka bir düşüncesi yok muydu?

“ŞEHRİ YÖNETENLERE OLAN GÜVENİ SARSAR”

Söylendiği gibi başka bir belediye başkanının görevde olduğu ve izinlerin o dönemde verildiği ifadeleri devlet ve yönetim ciddiyetine uymaz ve şehri yönetenlere olan güveni sarsar. Nitekim 2020 yılında 11.05.2020 tarih 2020/63 sayılı Belediye Meclis kararı ile 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği onaylanmış olup 30 gün süreyle askıya çıkarılmış, itirazlar değerlendirilmiş ve yılsonunda kesinleşmiştir.  Son İmar Planı değişikliğini incelediğimizde de bu taşınma hususlarının dikkate alınmadığını ve böyle bir planlamanın şehri yönetenlerin gündeminde olmadığını net bir şekilde görüyoruz.

YIKILMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA OLAN BİNALAR

Bu açıdan tartışılan bölgede bulunan resmi kurum alanları için henüz iki ay önce kesinleşen Uygulama İmar Planı incelendiğinde; bu sahanın tamamen resmi kurumlara ayrıldığı, şehrin bu bölge için projeksiyonunun resmi kurum alanı olarak kalacağı Elazığ Belediyesi’nin kanaati ve kararıdır.

İlimizde 24 Ocak tarihinde yaşanan depremin ardından kamu binalarının bir kısmı ağır, bir kısmı da orta hasar görmüştür. Aralık ayı içerisinde arka arkaya meydana gelen depremler bu hasarların meydana getireceği yıkılma riskini ciddi anlamda arttırmıştır. Hasarlı kamu binalarında yüzlerce personel çalışmaya devam etmektedir. Yine bu binalardan hizmet alan vatandaşları da dikkate aldığımızda günde binlerce insan yıkılma riski ile karşı karşıya olan binalarda bulunmaktadır.

“ÇALIŞANLARIN HAYATLARINI FANTEZİYE FEDA ETMEKTİR”

Bu gerçekler ışığında 2021 yılı yatırım programına alınan kamu binalarının yapım işinin ivedilikle tamamlanması için kamuoyu oluşturulması gerekirken; birlerinin bugün aklına gelen orada/burada/şurada resmi bina yapılmasın söylemi, ağır hasarlı binalarda çalışanların ve hizmet alanların hayatlarını bu fanteziye feda etmektir. Bu bir akıl tutulmasıdır! Konuyu kamuoyunu takdirine saygıyla arz ediyorum.”