YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2021 09:54   Güncelleme : 05-01-2021 10:01

GÜNLÜK POLİTİKALAR İLE ŞEHİR YÖNETİLMEZ!

 GÜNLÜK POLİTİKALAR İLE ŞEHİR YÖNETİLMEZ!

HABERKENT

• Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüklerini şehir dışına kaldırmak isteyen Belediye neden bu alana Fuar Alanını koydu. Burada amaç göz boyamakmıydı?

İMAR PLANINA NEDEN İŞLENMEDİ ?

• Son günlerde Elazığ kamuoyunda tartışmaya açılan Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğünün il dışına taşınsın yeşil alan vatandaşların kullanımına açılsın tartışmaları sürüyor. Elazığ Belediyesinin İmar Planında 1/5000 ve 1/1000’lik haritaları bir ay askıda kaldı kesinleşti ancak bu planda kamu kurumlarının şehir dışına taşınması yer almadı.

ELAZIĞ BELEDİYESİNDE İŞLER GÜNLÜK POLİTİKALAR İLE YAPILIYOR ?

• Şehrin gelişmesini ve büyümesini sağlamak adına yapılan planlamalar Günlük Politikalar yerine uzun vadeli planlamalar ile yapılır. 2015 yılında bu konuda çalışmalar başlatılmış ve netice alınamamıştı. Bu biline biline neden bu konu tekrar gündeme getirildi. Asıl amaç nedir?

FUAR ALANI NEDEN ŞEHİR DIŞINA YAPILMADI ?

• Elazığ Belediyesi, geçtiğimiz dönemde denediği ama başarılı olamadığı bu projesinde amaç olarak yeşilin korunması olduğunu belirtmesine karşılık,  Fuar alanını bu bölgede yüzlerce ağaç kesilerek başlatırken neden Fuar alanını yeşili koruma adına şehir dışında yapmadı?

Elazığ’da şehrin sahip olduğu yeşil alan miktarını artırmak ve bu alanları vatandaşların kullanımına sunmak için Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğünün şehir dışına taşınması tartışmaları sürerken, bu tartışmaların asıl hedefinin ne olduğu merak konusu oldu.

2015 yılında dönemin Valisi ve yöneticileri ile adı geçen kamu kurumunun Müdürlerinin katıldığı toplantıda gönderme getirilen ve kurumların şehir dışına taşınması konusunda aradan geçen beş yılık süre içinde olumlu bir adım atılamadı.   Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünün Genel Müdürlükleri ile yaptıkları görüşmelerin sonucu ortada iken yeniden bu tartışmaya girilmesinin gündemi değiştirmeden başka bir amaç taşımıyor.

Elazığ Belediyesi Ekim ayında yaptığı imar revizyon planında Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğünün bulunduğu alanları Yeşil alan olarak İmar planına işlemişken ve bu alanlarda yüzde 12.5 yapılaşmaya izin vermişken bu alanları nasıl yeşil alan olarak vatandaşların hizmetine sunacak. Gelecekte bu alanların imara açılmayacağını kim garanti ediyor?

İlimizin yıllardır çözüm bekleyen problemlerinden biri olan ve yapılması durumunda ilimizin ekonomik hayatına katkı sağlayacağı belirtilen Fuar alanı konusunda yapılan çalışmanın sonucu nedir?

Yeşil alanı koruyacağını belirten Elazığ Belediyesi yüzlerce ağacın kesilmesine neden olan Kültür Park’ın yanındaki eski Fidanlık alanına Fuar Merkezinin kurulmasına izin verdi. Yeşili korumak adına iki kurumu şehir dışına taşımak isteyenler yeşili ne uğruna katlettiler? Fuar alanı neden şehir dışında bir yere yapılmadı. Kaldı ki yapılan Fuar alanının yılın 12 ayında etkin olması amaçlanıyor.

Günlük Politikalar ile şehir yönetilmez. Şehrin geleceğinin planlaması, öncelikle akılcı tespitler, bunların ilgili kurum,  Meclisler ve  STK’lar ile istişare edilmesinin sonucunda ortaya çıkacak Ortak akıl ile planlamalarının ve hukuki düzenlemelerinin yapılması ile şehrin geleceğine yön verilir. Yaptık oldu mantığı ile şehrin geleceğine yön vermek kaynakların israfına yol açacak ve Elazığ Belediyesinin sıkıntılarını artıracaktır. En önemlisi ise farklı bir açıdan yaklaşıp bu şehrin geleceğine hizmet vermek ve yatırımlarına katkı sağlamak isteyen üst düzey bürokratların hizmetini sekteye uğratmak bu şehre yapılacak en büyük yanlıştır.