YEREL
Giriş Tarihi : 06-01-2021 09:44   Güncelleme : 06-01-2021 09:58

KEŞKE BİLEREK KONUŞSAYDIN

KEŞKE BİLEREK KONUŞSAYDIN

HABERKENT GAZETESİ

İYİ Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç, Elazığ Belediye Meclisi’nin ocak ayı ilk toplantısında Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde yapılmak istenen Tarım İl Müdürlüğü binasını gündeme getirerek akıllara zarar açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti. Fırat Üniversitesi tarafından hazırlanan Geoteknik Raporuna göre söz konusu bölgede sondaj kuyusu açılması sonucunda 4 ile 13 metre derinliğinde yer altı suyuna rastlandığı halde Meclis Üyesi Koç’un bilgi sahibi olmadan, ‘’O civarda 100 metreden aşağı artezyende su çıkmıyor’’ açıklaması ‘bilgisi yok, fikri var’ mantığı olarak yorumlandı.

Elazığ kamuoyunda, kamu binalarının şehir dışına taşınması ve Tarım İl Müdürlüğü binasının Zübeyde Hanım Caddesi yakınlarına yapılması tartışmaları sürüyor. Tarım İl Müdürlüğü binasının Zübeyde Hanım Caddesi yakınlarında yapılması tartışmaları Elazığ Belediye Meclisi’nde de gündeme geldi. Meclisi’nin Ocak ayı ilk toplantısında, gündem dışı söz alan İyi Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç’un bilgi sahibi olmadan yaptığı açıklama meclise damga vurdu. Tarım İl Müdürlüğü binasının mevcut alanıyla ilgili herhangi bir zemin araştırması yapmadan, daha önce o bölgeler için hazırlanan raporlara göz atmadan yaptığı açıklama, akıllara zarar olarak yorumlandı. 

100 METREDEN AŞAĞI SU ÇIKMIYOR(MUŞ)

İYİ Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç’un Tarım İl Müdürlüğü binasının mevcut alanını araştırdığını iddia ettiği ve o alanda 100 metreden aşağı artezyende su çıkmadığını öne süren açıklaması şöyle;

 “Burası Sayın İl Müdürü’nün ifade ettiği gibi ‘5 metrede su çıkıyor’ diyor. ‘Bataklıktır’ diyor, ‘burada onun için yapmıyoruz’ diyor. Afaki sözler olarak ben bunları değerlendiriyorum. Oysa ki biz revize imar planında 8 kata müsaade vermedik mi arkadaşlar? Hepimiz onay verdik. Eğer bunun dibi suysa biz buraya niye yaptık bu revize imar planında 8 kata niye müsaade ettik? O zaman öyle bir şey varsa burada mecliste suçlu. Buraya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Ama oysa ki benim araştırmalarıma göre 5 metreyi bırakın; orada ektikleri o kayısı bahçeleri de kurumaya başlamış su yok diye. O civarda 100 metreden aşağı artezyende su çıkmıyor”

KOÇ’UN ASIL AMACI NEDİR?

Daha önce Fırat Üniversitesi tarafından hazırlanan Geoteknik Raporunda birçok sondaj kuyusunun açılması sonucunda 4 ile 13 metre derinliğinde yer altı suyuna rastlandığı açıklanmasına rağmen ve bu rapora başvurmadan “Benim araştırmalarıma göre 5 metreyi bırakın; orada ektikleri o kayısı bahçeleri de kurumaya başlamış su yok diye. O civarda 100 metreden aşağı artezyende su çıkmıyor” diyen İYİ Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç’un amacının ne olduğu ise merak konusu oldu.

KOÇ, BİLGİ SAHİBİ OLMADAN NEDEN BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPTI?

Aynı muhitte yapılan TOKİ 2. Etap inşaatının 5 kat olması nedeniyle zeminin su seviyesinde olduğundan jet grout zemin iyileştirmeleri yapılırken Meclis Üyesi Gültekin Koç bilgi sahibi olmadan neden böyle bir açıklama yaptı? Jet grout yöntemi ise zeminin, bir delgi makinesiyle delinip, yüksek basınçlı çimento şerbetinin zemine püskürtülerek zeminle karıştırılması ile zemin malzemesi ve çimento karışımından silindir kolonlar imal edilmesi işlemidir. Bildiğimiz kadarıyla Fen Edebiyat mezunu olan Meclis Üyesi Gültekin Koç keşke konuyla ilgili araştırma yapmadan bu konuyu gündeme taşımasaydı.

SİZİN ONAY VERMENİZ SUÇ

Toplantıda söz alarak Revize imar planında 8 kata onay verdiğini söyleyen Gültekin Koç’un kendi söylemine göre suç mu işlemiş oldu? Şehir planlanması ile ilgili araştırma yapmadan, raporlar incelenmeden imar revizyonuna onay vermiş oldunuz. Bölgede bulunan yapıların 8 kat olması suç değilse de sizin bilgi sahibi olmadan, konuya vakıf olmadan onay vermeniz bize göre suç!

SORUNLAR DURURKEN BAŞKANA METHİYELER DİZMEK

Ayrıca, İYİ Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç’un, tartışmalara yol açan kamu binalarının hemen altına yapılan Fuar Alanı’nın trafiği işgal etmesini Belediye Meclisi’nde gündeme getirmeyişini ve mevcut sorunlar yerli yerinde dururken muhalefet parti olmasına rağmen belediye başkanına methiyeler dizmesini vatandaşların takdirine bırakıyoruz.