YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2021 22:38   Güncelleme : 07-01-2021 22:52

CHP HEYETİ DEPREM İNCELEMELERİNE BAŞLADI

CHP HEYETİ DEPREM İNCELEMELERİNE BAŞLADI

CHP’li 30 Milletvekilinden oluşan heyet, Elazığ’da 24 Ocak’ta 6,8 şiddetinde meydana gelen depremin ardından kent genelinde yapılan çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a geldi. Vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyen CHP Heyeti, kapsamlı bir rapor hazırlayarak genel merkeze ileteceklerini kaydetti.

CHP Genel Merkezinin görevlendirmesiyle 30 milletvekili ve bölge il başkanlarından oluşan CHP Heyeti, Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç başkanlığında Elazığ’da incelemelere başladı. 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası kent genelinde yapılan çalışmalarla ilgili yerinde incelemelerde bulunacak olan milletvekillerinin kapsamlı bir rapor hazırlayarak CHP Genel Merkezi’ne iletecekleri kaydedildi.

İLK DURAK SİVRİCE

Milletvekilleri ve il başkanlarından oluşan heyet, ilk olarak 6.8 şiddetindeki depremin merkez üssü olan Sivrice’de TOKİ inşaat alanında yapılan çalışmaları yerinde inceledikten vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyen heyet, daha sonra Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural ile bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

VATANDAŞLAR SORUNLARINI İLETTİ

Daha sonra depremden en çok etkilenen mahallelerin başında gelen Mustafapaşa Mahallesi’nde incelemelerde bulunan CHP Heyeti vatandaşları talep ve sorunlarını dinledi. Vatandaşlar, Elazığ depremi süreci ve sonraki süreçte yaşadıkları, orta hasarlı bina sorunu, Kura çekimleri, dükkanlarının yerinde yapılmaması, köylerde yapımı tamamlanamayan evlerin durumu, 120 m2 konutlarının küçük olduğu gibi mağduriyetleri Elazığ’a gelen milletvekillerine iletti. CHP Heyeti ise vatandaşların talep ve sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerekli çalışmaların yapılacağının bilgisini verdi.

“VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETİ İNANILMAZ BİR BOYUTA ULAŞTI”

İncelemeler sonrası açıklamalarda bulunan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, genel merkezin talimatıyla Elazığ’a gelen 30 milletvekili ve il başkanlarına teşekkür ederek,”Biz 24 Ocak gecesi yaşanan deprem sonrası vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi, mülkiyet haklarının korunması anlamında yapıcı bir siyaset izleyerek, gerilim ve karşıtlık yapmak yerine hükümetin uygulamalarına destek vererek, eksiklikler ile ilgili yönlendirmeler yaparak doğru çözümlerin neler olması konusunda bilgi paylaşımlarında bulunduk. Zaman zaman bununla ilgili mecliste önergeler verdik, teklifler verdik, gündeme getirdik. Devletin İç işleyişine göre yönetmelik ve kanunlara göre yapılması gereken her şey Elazığ’da yapıldı mı yapıldı. Ama bizim zaten sorunumuz bu, mevcut yönetmeliklere göre yapılan işler Elazığ ihtiyaçlarını karşılamayan işlerdi. Hükümetin iradesi, Elazığ’ın sorunlarıyla ilgili irade ortaya koymadı. Hükümet mevcut kanunların verdiği yetkiye dayanarak mevcut hizmetleri yeterli gördü ama bu hizmetler vatandaşların mağduriyetini karşılayamadı. Vatandaşların mağduriyeti gün geçtikçe büyüdü ve inanılmaz bir boyuta ulaştı” dedi.

“BU SAATTEN SONRA DEPREM SİYASİ BİR KONUDUR”

Bu güne kadar Elazığ depremini siyasi bir malzeme olarak kullanmadıklarını ancak hükümetin mağduriyetleri gidermemesi sonrası deprem konusunun siyasi bir konuya dönüştüğünü aktaran Milletvekili Erol,”Elazığ depremini daha önce hiçbir zaman siyaset malzemesi yapmadık. Ama bu saatten sonra bu konu siyasi bir konudur. Bugüne kadar depremle ilgili siyasi bir değerlendirme yorum yapmadık. Ama bundan sonra Elazığ’da depremin mağduriyetiyle ilgili sürecin planlanmaması siyasi bir konudur. Çünkü siyasi irade bu konuda son derece duyarsız kalmıştır. Elazığ hem deprem süreci hem de deprem sonrası süreçte orta hasarlı binalardan tutun, yapımı tamamlanamayan konutlar olsun, köylerde yapılamayan evler olsun inanılmaz mağduriyetler yaşadı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle bir ilde 30 milletvekilinin görevlendirilmesi bir ilktir. Bu uygulamadan dolayı da ben ilin milletvekili olarak son derece memnunum. Ve hangi ilin milletvekili olursa olsun arkadaşlarımız Bundan sonra parlementonun gündeminde Elazığ’da yaşanan bu mağduriyetleri gündeme getirecektir.” İfadelerini kullandı.

“VERİLEN SÖZLER TUTULDU MU BUNLARI TESPİT EDECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ise yaptığı açıklamada, ”Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Türkiye’de deprem fay hatlarının üzerinde bulunan tüm yerleşim alanları köy, kasaba. ilçe. il ve büyükşehir neresi varsa, hepsindeki bütün binaların yapı stokları çıkarılmalı ve risk analizleri yapılmalıdır. CHP olarak her zaman deprem gerçeğini gündemde tutuyoruz. Bu amaçla 1 yıl kadar önce Elazığ’da yaşanan deprem sebebiyle Elazığ’a geldik, ne yapıldı verilen sözler tutuldu mu bunları tespit edeceğiz. Bir kez daha ülkemizin ve hükümetin dikkatini Elazığ’a yönelmesini talep ediyoruz. Elazığ’da yurttaşlarımızın sorunları var ve devam ediyor. Binalar yapılıyor kuralar nasıl çekilecek, çekilen kuralarda adaletsizlik var mı, yok mu? İnsanlara verilen taşınma ve kira yardımı ne kadar. Pek çok sebep şuan da söz konusu. Bunları gerek TBMM’de gerekse gündeme getireceğiz. Siyaset yapmadan konuları gündemde tutacağız. Deprem siyasi bir malzeme değildir, deprem siyaset üstüdür. Biz buraya siyaset yapmak için gelmedik. 30 Milletvekilimiz ile burada bulunma nedenimiz, ülkenin ve hükümetin dikkatini bir kez daha kendisi aziz yurttaşı aziz El Aziz’e çekmektir.” İfadelerini kullandı.