YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2021 13:54   Güncelleme : 08-01-2021 15:23

ÖZTUNÇ: 30 VEKİL GELİNCE NE YAPACAKLARINI ŞAŞIRDILAR

ÖZTUNÇ: 30 VEKİL GELİNCE NE YAPACAKLARINI ŞAŞIRDILAR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

AK Parti cephesinden gelen tepkilere cevap veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Muhalefet partisi iktidarın kulağını çeker arkadaşlar. Mecazidir bu laf. Elazığ Belediye Başkanı, senin genel başkanın defalarca kulak çekme deyimi kullanmış. Muhalefet partisi, iktidar daha çok çalışsın diye çaba harcar. Bizim amacımız bu. Ama Elazığ’a 30 milletvekili gelince ne yapacağını şaşırdı, kendileri gelmiyor çalışmıyorlar" dedi.

Elazığ’da 24 Ocak’ta yaşanan deprem sonrası CHP Genel Merkezinin görevlendirilmesiyle 30 milletvekilinden oluşan CHP Heyeti, kent genelinde inceleme ve ziyaretlerini sürdürüyor. Deprem sonrası yapılan çalışmaları yerinde inceleyen heyetin, kapsamlı bir rapor hazırlayarak CHP Genel Merkezi’ne iletecekleri kaydedildi. Dün Elazığ’ın Sivrice ilçesi, merkez Mustafapaşa Mahallesi, Abdullahpaşa Mahallesi ve Konteyner kentte vatandaşlarla bir araya gelen CHP Heyeti, bugün de mahalle muhtarlarıyla basın toplantısı düzenledi. Mahalle muhtarları, mahallesinde yaşanan sorunları sözlü veya dosya halinde CHP heyetine iletti. Akgün Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısına CHP’li 30 milletvekili, bölge il başkanları, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı. Basın toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, dün miting otobüsünde yaptığı konuşma nedeniyle AK Parti cephesinden gelen tepkilere de sert sözlerle cevap verdi.

“KONTEYNER KENTTE SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜNLERİN VERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımızın talimatıyla 30 milletvekili ile birlikte deprem bölgesi Elazığ’da başta Sivrice ilçesi olmak üzere, TOKİ konutlarının yapıldığı alanlarda incelemelerde bulunduk. Dün yaptığımız temaslar bize bir gerçeği gösterdi. Elazığ’da geçtiğimiz yıl meydana gelen depremin ardından hızlı bir ilerleme yaşanmamış. Maalesef bunu söylemek zorundayız, söyleyince de kızıyorlar. Ama halkın arasına biraz çıksa, sokağa çıkıp vatandaşların sorunlarını dinleseler, yaşanan mağduriyetlerin gerçek olduğunu bilecekler. Konteyner kentte vatandaşların sorunlarını dinlemek amacıyla gitmiyorlar, biz gidiyoruz oradaki vatandaşların sorunlarını dinliyoruz, son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin verildiğini görüyoruz. Bunu dile getirince akıl almaz başka şeyler söylüyorlar” dedi.

Gerçekleştirilen incelemeler sonrası Elazığ’da orta hasarlı binalar başta olmak üzere, kura çekimi sistemi, DASK mağdurları, tamamlanamayan konut ve köy evleri gibi mağduriyetlerin tespit edildiğini aktaran Milletvekili Öztunç, yapılan inceleme ve vatandaşların taleplerinin rapor halinde genel merkeze iletileceğini ifade etti.

“KENDİLERİ ÇALIŞMIYORLAR, VEKİLLERİ SOKAĞA ÇIKMIYORLAR”

Miting otobüsü üzerinde yaptığı konuşma nedeniyle AK Parti cephesinden gelen tepkilere de yanıt veren Milletvekili Öztunç, “Dün konteyner kentte konuştuk. Orada vatandaş kendi sorununu anlattı. Ben de dedim ki, böyle böyle sorunlar var. Şimdi de muhalefet olarak görevimiz uyarmaktır. Muhalefet partisi bunu yapar uyarır. Bizde muhalefet partisi olarak bu sorunları söylemek, uyarmak ve bunların kulağını çekmek için buradayız dedim. Muhalefet partisi iktidarın kulağını çeker arkadaşlar. Mecaz hali bu. Elazığ Belediye Başkanı, senin genel başkanın defalarca kulak çekme deyimi kullanmış. Muhalefet partisi iktidarları uyarırlar, iktidar daha çok çalışsın diye çaba harcarlar. Bizim de amacımız bu. Ama sıkıştılar. 30 milletvekili Elazığ’a gelince ne yapacağını şaşırdı, kendileri gelmiyor çalışmıyorlar ya. Kendi vekilleri burada sokağa çıkmıyorlar. Bizim derdimiz Elazığ sorunlarını çözüme kavuşturmaktır” diye ifade eti.

“VATANDAŞLARIN SORUNLARI HER ALANDA GÜNDEME GETİRİLECEKTİR”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise, açıklamasında, “Benim deprem sürecinde gördüğüm ve krizin yönetildiği o süreçte, vatandaşlarla muhatab olan, belki de işin içinde en fazla yorulan, en fazla haksızlığa uğrayan mahalle ve köy muhtarlarımızdır. Çünkü vatandaşın sürekli bürokrata ulaşma şansı yok. Vatandaşın en rahat ulaşacağı kişi mahalle muhtarıdır. Bundan dolayı göstermiş olduğunu katkıdan dolayı hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Elazığ depremini siyaset malzemesi yapmadan siyasi yorum ve değerlendirme yapmadan, hükümetin yapmış olduğu yanlışları anlatmadan sadece çözüm odaklı söylemlerde bulunduk. Baştan beri süreç doğru planlanmadı. Dedik ki bu depremi Elazığ için bir fırsata çevirebilir, Elazığ’ı  bir çekim merkezi yapılabilir, Elazığ caddeleriyle sokaklarıyla, yeşil alanlarıyla, kamu alanlarıyla yeniden planlanabilirdi. Burada siyasi iradeye ihtiyaç vardı. Deprem sonrası mağduriyetleri gidermek devletin görevidir. Tabi ki CHP milletvekilleri olarak vatandaşların dertleriyle dertlenir gündeme getireceğiz. Tabi ki vatandaşların sorunlarına sahip çıkacağız. Biz Ankara’da maaş alıp oturmak için mi milletvekili olduk? Bir ilde yaşanan sorunlar nedeniyle 30 milletvekili ilk defa birlikte görevlendiriliyor. Bu görevlendirmeden son derece memnunum. Milletvekili arkadaşlarım, vatandaşların talep ve sorunları gerek TBMM’de gerekse diğer alanlarda gündeme getirecektir” diye ifade etti.

“EN BÜYÜK MAĞDURİYET ORTA HASARLI BİNALAR”

Elazığ Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Gül, CHP’li 30 milletvekilinin Elazığ’a gelmesinin onur verici olduğunu belirterek, İlimizde yaşanan deprem sonrası süreçte en çok yaşanan mağduriyetlerin orta hasarlı binaların olduğunu dikkat çekti. Mahalle ve köy muhtarları da Elazığa gelen CHP Heyetine vatandaşların sorunlarına değindiklerinden dolayı şükranlarını ileterek, talep ve sorunlarını dosya şeklinde CHP Heyetine teslim etti.