YEREL
Giriş Tarihi : 09-01-2021 10:33   Güncelleme : 09-01-2021 10:40

MİLLETVEKİLİ EROL’DAN ŞERİFOĞULLARI’NA KÜLLİYE TEPKİSİ

MİLLETVEKİLİ EROL’DAN ŞERİFOĞULLARI’NA KÜLLİYE TEPKİSİ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

4 yıl önce PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen Fethi Sekin’in mezarını ziyaret eden CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Elazığ Belediyesi’nin yapımını üstlendiği ve kaderine terk ettiği Şehit Fethi Sekin Külliyesi’nde incelemelerde bulundu. Milletvekili Erol, ”Şehidimiz Fethi Sekin adına yapılan külliyenin 2 yıldır bu şekilde enkaz halinde kalması bir utançtır. Elazığ belediye başkanı bu işi beceremeyecek. Yüzüne gözüne bulaştırdı. Bugün, yarın yapılacak diye külliyeyi bu hale getirmişler” diye sert tepki gösterdi.

CHP genel merkezinin görevlendirmesiyle Elazığ’a gelen CHP Heyeti, Milletvekili Gürsel Erol öncülüğünde, 5 Ocak 2017 tarihinde İzmir Adliyesi önünde PKK’lı teröristlerin saldırısını önleyen ancak çıkan çatışmada şehit olan polis memuru Fethi Sekin’in mezarını ziyaret etti. Şehit Sekin’in Elazığ’ın Baskil ilçesi Doğancık köyündeki mezarını ziyaret eden heyet, canı pahasına birçok vatandaşın canını koruyan şehidimizi minnetle yad ederek, mezarına çiçek bıraktı. Milletvekili Erol ve beraberindeki 5 milletvekili şehit Fethi Sekin’in kabrinin ziyareti sonrası Elazığ Belediyesi‘nin yapımını üstlendiği ancak üzerinden 2 yıl geçmesine karşılık inşaat halinde kalan Şehit Fethi Sekin Külliyesi’nde incelemelerde bulundu. Milletvekili Erol, külliyeyi İzmir Büyükşehir Başkanı olarak Tunç Soyer’in yapmak istemesine rağmen Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın izin vermediğini kaydetti. 2 yıldır Elazığ Belediyesi tarafından kaderine terk edilen Şehit Fethi Sekin Külliyesi inşaat alanında açıklamada bulunan Milletvekili Gürsel Erol, Fethi Sekin gibi vatan uğrana canını ortaya koyan kahramanların unutulmayacağını ifade etti.

“KOMİSYON OLUŞTURUP ŞEHİDİMİZİ ZİYARET ETTİK”

Terörizme ve terör örgütlerine karşı bir duruş sergilediğini her fırsatta dile getiren Milletvekili Erol,”Vatanımızın varlığı, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin birliği için gözlerini kırpmadan şehit olan şehitlerimizin her zaman saygıyla anılması gerekiyor. Fethi Sekin’in şahsında da ülkemizin ulusal bütünlüğü için şehit olan tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Bugün aramızda İzmir Milletvekillerimiz Sevda Erdan Kılıç ile Kamil Okyay Sındır, Kırklareli Milletvekilimiz Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ Milletvekilimiz İlhami Özcan Aygun ve Hatay Milletvekilimiz Serkan Topal var. Elazığ’da 30 milletvekilimiz var, biz bu sabah kendi içimizde bir komisyon oluşturup ve Şehit Fethi Sekin’in kabrini de ziyaret edelim diye geldik” dedi.

“2 YILDIR BURASI ENKAZA DÖNÜŞMÜŞ”

Milletvekili Erol, “Fethi Sekin’in kabrini ziyaret etmişken birde yapılan külliyeye ne halde diye bakalım dedik. Çünkü bu külliyenin yapımı ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in bir sözü vardı. Burada ziyaretimizde kendisini, şehidimizin babası ve muhtarın yanında aramıştık. Şehit Fethi Sekin Külliyesi için 6 milyon TL bütçe ayırmışlardı. Sonuçta bu bütçe belediyenin kamu bütçesi. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ise burayı biz yaptıracağız diye bir çıkış yapmıştı. Hatta nezaket kurallarına uygun olmayan bir söylemle yapmıştı. Ama 2 yıldır görüyoruz ki burası enkaza dönüşmüş. Bir çivi dahi çakılmamış, inşaat olduğu gibi duruyor. Şehitlerimizin adının bu tür yapılarda yaşatılması çok anlamlıdır. Burayı ziyaret edecek olan insanlar için şehidimizin yaşamıyla ilgili, anılarıyla ilgili külliyenin yapılması gerçekten çok anlamlı. Ama şehidimizin adına yapılan külliyenin böyle enkaz olarak kalması bir utançtır” diyerek Elazığ Belediyesi Başkanı Şahin Şerifoğulları’na sert tepki gösterdi.

“ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI BU İŞİ BECEREMEYECEK”

Külliyede 2 yıldır bir çivi bile çakılmadığını söyleyen Milletvekili Erol,”İzmir Milletvekillerimizden rica ediyorum, Elazığ belediye başkanı bu işi beceremeyecek. Yüzüne, gözüne bulaştırdı. Bugün yarın diyerek külliyeyi bu hale getirmişler. Yeniden biz İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer bey ile görüşelim. Eğer şehit ailesinin rızası varsa külliyeyi biz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıralım. Sizden ricam, İzmir’e döndüğünüzde Tunç bey ile görüşüp bilgilendirirseniz sevinirim. Sonuçta bu siyasi bir konu değil. Yani İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi de devlet bütçesi, Elazığ Belediyesi bütçesi de devlet bütçesi. Önemli olan kimin daha fazla sorumluluk gösterip bu projenin bir an önce bitirilmesidir. Eğer Elazığ Belediye Başkanı, gerek yok ben bu yıl içinde bitireceğim diyorsa kendisine teşekkür ederiz. Ama böyle sürünceme bırakacaksa biz o zaman biz Tunç beyden rica edelim, bu külliyeyi bitirelim. Ve İnsanlarımız buraya geldiklerinde şehidimizin anılarını yaşasınlar” ifadelerini kullandı.