YEREL
Giriş Tarihi : 10-01-2021 10:38   Güncelleme : 10-01-2021 10:38

VALİ YIRIK: GAZETECİLİK ÇOK YÖNLÜ BİR MESLEK HALİNE GELDİ

VALİ YIRIK: GAZETECİLİK ÇOK YÖNLÜ BİR MESLEK HALİNE GELDİ

İRFAN ARSLAN

Vali Erkaya Yırık, Son yıllarda iletişim teknolojilerinde kaydedilen ilerlemeler Basın-Yayın sektöründe de kendini göstermiş, bilgi erişim sistemlerinin böylesine etkin olduğu günümüzde gazetecilik; özel hayata ve kişilik haklarına saygı, tarafsız ve doğru haber verme, ilkeli ve şeffaf olma vb. gibi önemli değerleri içerisinde barındıran çok yönlü bir meslek haline gelmiştir” Dedi

Vali Erkaya Yırık 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Bilindiği üzere ülkemizde 212 sayılı Yasanın kabulü ile basın çalışanlarının sosyal, ekonomik hakları güvence altına alınmış ve gazetecilik mesleğini icra edenlerin çalışma şartlarında bir takım iyileştirmelere gidilerek daha elverişli çalışma koşulları sağlanmaya çalışılmıştır.

Demokrasinin temel ve vazgeçilmez unsurlarının başında gelen basın, halkın haber alma hakkının temininde, kamuoyunun doğru ve tarafsız şekilde bilgilendirilmesinde önemli bir adımı oluşturmaktadır. Son yıllarda iletişim teknolojilerinde kaydedilen ilerlemeler Basın-Yayın sektöründe de kendini göstermiş, bilgi erişim sistemlerinin böylesine etkin olduğu günümüzde gazetecilik; özel hayata ve kişilik haklarına saygı, tarafsız ve doğru haber verme, ilkeli ve şeffaf olma vb. gibi önemli değerleri içerisinde barındıran çok yönlü bir meslek haline gelmiştir.

Ülke ve dünya gündemine ilişkin gelişmelerin kamuoyuna duyurulmasında, bölgemiz ve İlimizdeki gelişmelerden halkımızın haberdar edilmesinde, vatandaşlarımızın sorun ve sıkıntılarının gündeme taşınmasında bir kamu hizmeti gören gazetecilerimizin, üstlendikleri bu görevi sorumluluk bilinciyle özverili şekilde yerine getireceklerine inanıyor bununla birlikte ülkemizde huzur ve barış ortamının sağlanmasında, birlik ve beraberliğimizin pekişmesinde birleştirici bir unsur olan basının bu konuda her daim sağduyulu hareket edeceğinden de şüphe duymuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, mesai mevhumu gözetmeksizin mesleğini icra eden tüm gazetecilerimizin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”