YEREL
Giriş Tarihi : 12-01-2021 10:55   Güncelleme : 12-01-2021 10:55

KARATAŞ BOŞA AKAN SULARA DİKKAT ÇEKTİ!

KARATAŞ BOŞA AKAN SULARA DİKKAT ÇEKTİ!

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklama ile kuraklık tehlikesine dikkat çekmesinin ardından Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, Elazığ’da boşa akan çeşme ve suların depolara aktarılması için Elazığ Belediyesi’ni göreve çağırdı.

Kış mevsimine girilmesine rağmen yetersiz yağışlar nedeniyle göllerin su seviyesi azalırken kuraklık tehlikesi de devam ediyor. Uzmanlar ilerleyen yıllarda yaşanacak su yetersizliğine karşı uyarlar yapmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamalarda bir parantez açarak kuraklık tehlikesine de dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Bu yıl mevsim normallerinin altındaki yağışlar ülkemizi ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Yüzyılda bir görülecek böylesine bir kuraklık tehdidi karşısında hep birlikte tedbir almamız gerekiyor. Yer altı barajlarına başlamış vaziyetteyiz. Mevcut kaynakları en iyi kullanmanın asıl yolu tasarruftan geçiyor. Vahşi sulamadan basınçlı sulama sistemine geçerek su kayıplarını azaltacağız” diye çağrıda bulundu.

“ELAZIĞ BELEDİYESİ YETKİLİLERİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş’ta sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak Elazığ’da boşa akan çeşme ve sulara dikkat çekti. Karataş,”Sn. Cumhurbaşkanımızın; "Kuraklık tehdidine karşı hep birlikte tedbir almamız gerekiyor" talimatı gereği Elazığ Saray Camisi ve İhsaniye Camisi altında bulunan boşa giden su pınarları ve Kilislioğlu Baharatları karşısında bulunan Akpınar Çeşmesinin boşa akan suları depolara, itfaiye araçlarına, ağaç sulama araçlarına vb. uygun bulunan yerlerde kullanılmak üzere aktarılabilir.

Bu konuda Elazığ Belediyesi yetkililerini Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getirmek için göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.