YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2021 09:36   Güncelleme : 13-01-2021 09:36

“DEVLET, BÜYÜKLÜĞÜNÜ DEPREM VE PANDEMİDE GÖSTERDİ”

“DEVLET, BÜYÜKLÜĞÜNÜ DEPREM VE PANDEMİDE GÖSTERDİ”

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

“Bir devletin büyüklüğü olağanüstü durumlarda ortaya çıkar” diyen AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz,”Devletimiz, Elazığ depreminde afetlere karşı hazırlıklı olduğunu ve dünyayı etkileyen pandemi sürecinde 135 devlete tıbbi destek sağlayarak büyüklüğünü gösterdi” dedi.

Haberkent Gazetesi’ne nezaket ziyareti gerçekleştiren AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Elazığ eski Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, ülke ve Elazığ gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Belediye başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde vizyon projeleriyle ilimize kalıcı eserler bırakarak her kesimden takdir toplayan Yanılmaz,  Elazığ depremi ve pandemi sürecinin başarılı bir şekilde yönetildiğini kaydetti.

“DOĞAL AFETLERE KARŞI HAZIRLIKLI BİR ÜLKEYİZ”

24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen yıkıcı deprem sürecini değerlendiren AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz,”Elazığ’da 24 Ocak gecesinde yaşadığımız deprem felaketinin yıl dönümüne sayılı günler kaldı. Yaşadığımız deprem, devletimizin doğal afetlere karşı ne kadar hazırlıklı olduğunu gösterdi. Depremden çok kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanlarımız ilimize gelerek vatandaşlarımızın acısını paylaştı ve sürecin doğru yönetilmesini sağlamak adına gerekli çalışmalar yapıldı.  Çok net söylüyorum, 1999 depreminde süreç bu şekilde işlemedi.  O dönemde Ankara’da görevli olan biri olarak söylüyorum; deprem anında devlet ortada yoktu, imkanlar 3-4 gün sonra ulaşmıştı. Bu nedenle Elazığ depremi sonrası günlerce ilimizde kalarak devletin imkanlarını ulaştıran bakanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“ŞEHRİMİZ ÇOK İYİ BİR KONUMA GELECEK”

Elazığ depremi ve pandemi sürecinin, devletimizin büyüklüğünün en açık göstergesi olduğunu söyleyen Yanılmaz, “Çok şükür devletimiz Elazığ depreminde, depremzedelerimizin huzurlu ve rahat bir ortama yerleşmesini sağladı. Deprem sonrası depremzede vatandaşlarımız için yapılan deprem konutları da tamamlanmaya devam ediyor. Konutlar tamamlandıkça vatandaşlarımıza teslim ediliyor ve inşallah kısa sürede vatandaşlarımıza teslim edilmeyen konut kalmayacak. Elazığımızın yaşadığı doğal afette Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bakanlıklar tarafından yapılan yardımlarla devlet büyüklüğünü gösterdi. İnanıyorum ki, yapılan çalışmalarla şehrimiz bulunduğu noktadan çok daha iyi, refah seviyesi yüksek bir noktaya ulaşacaktır. Bu da Cumhurbaşkanımız Elazığ’ı önemsediğinin kanıtıdır. 2020 yılında devletimiz bir yandan depremin yaralarını sararken diğer yandan dünyayı etkileyen pandemi ile mücadele etti. Devletler de zaten olağanüstü durumlarda ortaya çıkar. Pandemi sürecinde gelişmiş, refah seviyesi yüksek ülkelerin bile sağlık sistemi çökerken ülkemiz; Amerika, İngiltere gibi ülkelerin de dahil olduğu 135 ülkeye tıbbi destek sağlayarak büyüklüğünü gösterdi” şeklinde konuştu.

“’ALIŞVERİŞİNİ ŞEHRİNDEN YAP, ELAZIĞ KAZANSIN’ KAMPANYASI SÜRÜYOR”

Yıkıcı deprem ve pandemi süreciyle birlikte zor günler geçiren Elazığ esnafına yönelik başlatılan ‘Alışverişini şehrinden yap, Elazığ kazansın’ kampanyasına destek olarak örnek bir davranışa imza atan Yanılmaz, kampanyanın sürdüğünü belirterek il dışındaki vatandaşların Elazığ’dan alışveriş yapmaları konusunda çağrısını yineledi. Yanılmaz, kampanyaya ilişkin olarak, ”2020 yılı özellikle Elazığ esnafımız için gerçekten çok zor geçti. Biz de bu süreçte zor günler geçiren Elazığ esnafımıza destek olunması amacıyla özellikle il dışındaki Elazığlılara çağrıda bulunarak alışverişlerini Elazığ’dan yapmaları için kampanya başlatmıştık. İl dışındaki her Elazığlı destek verirse en azından Elazığ’da para döner ve esnafımız bir nebze rahatlayacaktır. Başlattığımız kampanya devam ediyor ve yine il dışındaki hemşerilerimize sesliyorum; ülkemizin neresinde olursanız olun Elazığ’dan alışveriş yapın. Sipariş ettiğiniz ürün bir gün sonra evinize gelir. Ben de il dışında olduğum vakitlerde alışveriş için Elazığ’dan sipariş veriyorum ve ertesi gün geliyor. Bu şekildeki ihracat ilimize ve esnafımıza çok fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“NE GİBİ KATKI SAĞLAYARAK GELDİNİZ?”

Geçtiğimiz günlerde CHP Heyeti’nin Elazığ’a gerçekleştirdiği ziyarete de değinen Yanılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un kullandığı ifadelere de tepki gösterdi. Yanılmaz, ”Bir şehre 30 milletvekilinin gitmesi çok önemli bir durumdur. Ben şehrimize gelen 30 CHP’li milletvekiline hoş geldin diyorum. Kültürümüzde misafirlik kavramının önemli bir yeri vardır. Ancak gelen misafirlerin kullandığı kelimelere dikkat etmesi de son derece önemlidir. Kulak çekmek kimsenin haddine değil. Buraya gelip insanların yaşadığı deprem felaketi üzerinden siyaset yapmakta doğru değil. Bir felaket yaşayan insanlarımızın üzerinden bozuk ürünler veriliyor diye iftira atacaksın, ben de ‘hadi be oradan’ diyorum. Bir ziyaret olacaksa ben o ziyaretin yapıldığı şehre ne gibi bir katkı sağladığına bakarım. Siz Elazığ’a ne gibi katkı sağlayarak geldiniz? Muhalefet olarak olanaklarınız sınırlı olabilir ancak eğer deprem üzerinden siyasetini yaptığınız Elazığ’ı çok önemsediğinizi düşünüyorsanız CHP’li büyükşehir belediyelerinizden 100 milyar bütçe ayırıp 2 bin konut inşa edin” diye ifade etti.

“ ‘SÖZDE’ İFADESİ DARBE ÇAĞRISIDIR”

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘sözde Cumhurbaşkanı’ ifadesi kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da sert tepki gösterdi.  Yanılmaz, ”CHP Genel Başkanı zihniyet olarak kirli siyasetine devam ediyor. Eşit şartlarda yapılan bir seçimde vatandaşların kullandığı oyların yaklaşık 52’sini alarak Cumhurbaşkanı seçilen Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ‘sözde cumhurbaşkanı’ diye hitap etmek CHP’nin demokratik olmadığının kanıtıdır. Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘sözde Cumhurbaşkanı’ ifadesi bir darbe çağrısıdır” diyerek sözlerini noktaladı.