EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-01-2021 10:44   Güncelleme : 15-01-2021 10:44

BEKLENEN ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI YATMAYA BAŞLADI

BEKLENEN ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI YATMAYA BAŞLADI

Emekli maaşlarına beklenen zam geçen günlerde yapılmıştı. Şimdi merak edilen, yapılan bu zamların ne zaman yatacağı. Milyonlarca emeklinin beklediği 2021 emekli maaşı zammı 4 Ocak 2020’de yapılmıştı ve ne kadar zam yapılacağı yetkililer tarafından açıklanmıştı. Fark oluşması halinde her yıl ödenen emekli maaş farkları için tarih açıklaması da yapılmıştı. Şimdi emekliler ne zaman yatacağını merakla bekliyor.

Emekli maaş farkları hak sahibi olan vatandaşların hesabına yatırılarak ödenecek. Emekli maaş farkları enflasyon farkını maaş hesaplarına yansıtacak.

BEKLENEN ZAMMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacaklar.

ZAMLAR DERECE VE KADEMEYE GÖRE FARKLILIK GÖSTERECEK

Kamu personellerinde derece ve kademeler farklılık gösterdiği için alınacak olan zamlarda buna göre farklılık gösterecek. Derece ve kademe değiştikçe alacakları zam farkları da farklılık gösteriyor.

Toplu sözleşmeye dâhil olan memurlar da ocak ayında maaşlarını zamlı olarak alacaklar. Geçmiş olan 6 ayın enflasyon farkları da alacakları maaşa yansıtılacak.

BUNA GÖRE EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Bu yıl ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ücretlerinde %3 artış yapılmıştı. 2020 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon, %8,37 gerçekleşti. Gerçekleşen bu enflasyon oranına bağlı olarak %4,33 artış yapılarak kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda %7,33 artış yapıldı. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de %7,33 zam yapıldığı açıklandı. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına da %8,37 artış yapılacak maaşlara yansıtılarak ödemeler yapılacak.