YEREL
Giriş Tarihi : 20-01-2021 09:50   Güncelleme : 20-01-2021 09:50

15 ŞUBAT'TA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK MI ?

15 ŞUBAT'TA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK MI ?

ADİLE ALICI

Covid-19 salgını sebebiyle binlerce öğrenci, 20 Kasım’da okulların kapanmasıyla birlikte tekrar uzaktan eğitim almaya başlamıştı. Bakan Selçuk’un yaptığı açıklama sonrası öğrenciler, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak merak ediyor.15 Şubat’ta okulların açılmasına karar verilirse hangi sınıflar açılacak? Dersler ne zaman başlayacak?

 2020-2021 eğitim öğretim yılı, Covid-19 salgın tedbirleri nedeniyle yüz yüze yapılamadı. Bu yüzden 31 Ağustos Pazartesi günü dersler uzaktan eğitimle verilmeye başlandı. Yüz yüze eğitim, 21 Eylül’den itibaren kademeli olarak yapılmaya başlandı. 5. ve 9. Sınıflar, 2 Kasım’ da okullarına döndü. Herkes 6/7/10. ve 11. sınıfların ne zaman yüz yüze eğitime başlayacağını merakla beklerken, 20 Kasım’da okullar kapandı. Yüz yüze eğitimin iptal edilmesiyle birlikte tekrar uzaktan eğitime devam edilmeye başlandı. Yapılan açıklama sonrası en çok merak edilen hangi sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak?

MEB 2020/2021 eğitim takvimine göre, 22 Ocak Cuma günü uzaktan eğitim sona erecek ve 25 Ocak Pazartesi günü yarıyıl tatili başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre, yüz yüze eğitime 15 Şubat’ta başlamayı planladıklarını ancak durumun salgının seyriyle netleşeceğini ifade etti.

Okulların açılmasıyla ilgili senaryoları bulunduğunu belirten Bakan Selçuk, “Şimdi bununla ilgili karar salgının seyri bakımından Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı tavır eğer tüm sınıflar açılabileceği şeklinde ise, bizim başka ne senaryomuz vardı. 2 gün 2 gün seviye sınıfları vardı. Dünyaya baktığımızda küçük yaşlarda riskin daha az olduğunu görüyoruz. Bizim hali hazırda gördüğümüz tablo şu. Hiç açılamayan sınıflarımız vardı bizim. 7. sınıflar 10. sınıflar aslında öncelik olarak dikkat alanımızda tutuyoruz. Sınav grubunda olan çocuklarımız var. Staja başlayacak olan öğrencilerimiz var. Onları göz önünde tutuyoruz. Söylediğim gibi salgının seyrine bağlı olarak bunlardan hangisinin hayata geçeceğini, yaklaşık 15 gün kala açıklamış oluruz” dedi.