YEREL
Giriş Tarihi : 20-01-2021 10:01   Güncelleme : 20-01-2021 10:37

NEREDEN NEREYE…

NEREDEN NEREYE…

HABERKENT

Ak Parti Elazığ 7. Olağan İl Kongresi’nde salonun boş kalması dikkat çekti. Çok Amaçlı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kongre ile 13 Ocak 2018 yılında aynı yerde yapılan 6. Olağan İl Kongresinin yoğunluk karşılaştırılmasıyla kongrenin, coşkusuz ve neredeyse sadece delegelerin katılımıyla yapıldığı gözlendi.

Ak Parti Elazığ 7. Olağan İl Kongresi Pazartesi günü Fırat Üniversitesi Çok Amaçlı Spor Salonu’nda gerçekleşti.  Parti teşkilatının kongre öncesi günlerdir yaptığı hazırlıklara karşılık kongrenin boş kalması ve coşkunun en alt derecede olması dikkatlerden kaçmadı. Kongrenin, bu şekilde ruhsuz ve katılımın yok denecek kadar az olması bir taraftan hayal kırıklığına neden olurken diğer taraftan birtakım soruların akıllara takılması kaçınılmaz oldu.

141 DELEGE KONGREYE NEDEN KATILMADI?

Coşkuyla geçmesi için günlerce çalışma ve hazırlıklar yapılan fakat ümit edilenin olmadığı kongrede delegelerin tamamının katılmaması gözden kaçmadı. AK Parti İl Başkanı Ramazan Güngöze’nin istifasının ardından il başkanlığına yapılan atama ve bu atamanın ardından yeniden düzenlenen Yönetim ve Delege listesinde yer alan 605 Delegeden 141’i Kongreye katılmadı. Bu Delegeler kongreye neden katılmadı?

MATERYALLER KOLTUKLARDA KALDI

Büyük umutlarla yapılan kongrede tribünler boş kalırken coşku sağlamak amacıyla bulundurulan materyaller koltukların üzerinde kaldı. Kongre salonunu delegeler doldurmaya çalışırken kongreye katılım sağlayan Ak Partili bir vatandaşın “Bugün salon bomboş. Korkarım ki bu tablo sandığada yansıyacak” sözleri AK Partinin ne kadar sıkıntıda olduğunu ortaya koydu.

GENÇLİĞİN KIRGINLIĞI DEVAM

AK Partinin 18 yıllık iktidarında en önemli etkenlerden bir parçası kuşkusuz gençliktir. Seçim çalışmaları ve en önemli konularda en çok yükü omuzlayan gençlerin partide yaşadığı sıkıntıların giderilmediği gözleniyor. Onlar bizim çocuklarımız denildiği için teşkilatlara küsen Gençliğin görülen o ki gönülleri alınmamış durumda. Coşkusuyla yeri göğü inleten gençliğin kongredeki suskunluğu da kırgınlığın devam ettiğinin kanıtıdır.

 

NEREDE O ESKİ KONGRELER…

AK Partinin geçtiğimiz kongrelerinde yaşanan o büyük coşku, özellikle Cumhunbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile birlikte yaşanan yüksek heyecan ve Coşku bu kongrede salonda görülmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partililere hitap ettiği sırada coşku beklerken coşkunun istediği boyutta olmaması, eskiden böyle olmadığını ifade edip ve uyardı.

PARTİ KÜÇÜK OLSUN BİZİM OLSUN ANLAYIŞI

Partinin; gönül verenleri saf dışı bırakarak tabandan uzak, kendi adamıyla çalışması, ‘parti küçük olsun bizim olsun’ anlayışı ile Ak Partiyi dava olarak görenleri partiden uzaklaştırdığı gibi kongreyi de boş bıraktırdı. Bu anlayış ile hareket edildiği sürece, 20 yıllık çınarda sıkıntıların eksilmeyeceği ve yapılacak ilk seçimde faturanın ağır olacağı ifade ediliyor.

KURUCU İSİM NEDEN 8. SIRADA YER ALDI?

Son kongrede yapılan Büyük Kurultay Delege listesinin 8. Sırasında yer alan Mehmet Necati Çetinkaya’nın ismi listeye alfabetik sıra göz önüne alınarak mı yazıldı?  Böyle bir gerekçe yoktuysa Çetinkaya’nın ismi 8. Sıraya mı yazılmalıydı? AK Parti ilimiz eski milletvekili M.Necati Çetinkaya, AK Parti’nin kurucuları listesinde yer almasından dolayı tabii Delege olduğunu unutuldu mu?

PANDEMİ BAHANE DEĞİL

18 Ocak 2021 tarihinde ilimizle birlikte 8 ilde daha İl Başkanlığı Kongreleri yapıldı. Manisa, Aydın, Adıyaman, Bingöl, Bitlis, Kilis, Muş ve Mardin illerinin kongrelerinin yapıldığı salonlara bakıldığında tribünlerin dolu olduğu gözlenirken Elazığ’da kongrenin boş ve coşkunun el alt seviyede olduğu dikkat çekti. İlimizde yapılan kongrenin boş kalma nedeni pandemi bahanesiyle geçiştirilse de aynı tarihte yapılan kongrelerdeki doluluk ve coşku, konunun pandemi bahanesi olmadığının göstergesidir.

EN SÖNÜK VE COŞKUSUZ KONGRE

AK Partinin kuruluşundan bu güne ilimizde yapılan İl Başkanlığı Kongrelerinin en sönüğü yaşandı. Özellikle AK Parti gençliğinin salonda olmaması, yapılan kongrenin coşkusuz geçmesine, diğer iller ile karşılaştırıldığında en sönük ve coşkusuz kongre olduğuna şahitlik ettik.

TABANIN İLGİSİZLİĞİ…

Tabanın ilgisizliği AK Partinin dününden bu gününe içinde olan ve partinin dinamizmi için üzerlerine düşeni yapmanın çabasında olan partilileri de düşünceye sevk etti.  18 Ocak’ta yapılan İl Başkanlığı Kongresinden çıkan sonuç, önümüzdeki süreçte AK Partide çok hareketli günlerin yaşanacağı ifade ediliyor.