YEREL
Giriş Tarihi : 20-01-2021 12:03   Güncelleme : 20-01-2021 12:03

BİNLERCE İŞSİZE VE YENİ MEZUNLARA, İŞ DESTEĞİ SAĞLAYAN İŞ-KUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

BİNLERCE İŞSİZE VE YENİ MEZUNLARA, İŞ DESTEĞİ SAĞLAYAN İŞ-KUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

ADİLE ALICI

Binlerce kişinin işe yerleşerek tecrübe kazandığı İş Kur Eğitim Programı hangi mesleklere verilir? Şartları nelerdir? Başvuru yapmak isteyenler nelere dikkat etmesi gerekiyor?

İş-Kur tecrübesi olmayan gençler, yeni mezunlar ve işi olmayan binlerce kişiye deneyim kazandırarak ekmek kapısı olmaya devam ediyor.

İşbaşı Eğitim Programı, İş-Kur’un işverenlere sağladığı eğitim dâhilinde çaycılık ve temizlik işleri dışında bütün meslek dallarına yönelik işverenlerden talep olduğu müddetçe eğitim programları açılarak iş arayanlara destek vermeye devam ediyor. İş-Kur resmi sitesinden yapılan bilgilendirme dâhilinde iş arayanların ve işverenlerin mutlaka bilmesi geren önemli konular;

Verilen eğitim programı kapsamında imalat, enerji, bilişim sektörlerinde 6 ay; diğer sektörlerde 6 ay boyunca iş görenin işbaşında göstereceği performans ve alınacağı iş için işveren tarafından uygunluğu gözlenebilir.

İŞVERENİN, İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINDA FAYDALANACAĞI NİTELİKLER;

İşbaşı Eğitim Programında en az çalışan sayısı 2 olan tüm işveren sahipleri faydalanabilir. Çalışan 10 kişiye 1 kursiyer, 10 çalışandan sonra çalışan sayısının %10’u kadar kursiyer alabilme hakkına sahip. İşverenin bu eğitimden sonraki aylar da yararlanabilmesi için başvuru esnasında ihtiyacı olan kursiyer sayısının en az yarısını kurs bitiminde istihdam edeceğini taahhüt etmesi gerekiyor.   İstihdamı yapılması zorunlu olan kursiyer sayısının yarısı program sonunda işe girişlerinin yapılması şart.

İŞ ARAYAN AÇISINDAN İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMININ ŞARTLARI;

-İŞ-Kur’a kayıtlı olması,

-15 yaşını tamamlamış olması,

-Emekli olmaması,

-İŞKUR teşviklerinden yararlanması yasaklanmamış olması,

-Program öncesindeki 1 aylık süreçte iş girişi bulunmaması,

-Program öncesinden 3 aylık dönemde ise ilgili işverenin çalışanı olmaması gerekmektedir.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İÇİN GEREKLİ OLAN BAŞVURU EVRAKLARI;

İş-Kur İşbaşı Eğitim Programı kapsamında iş başvuru öncesi teslim edilmesi gereken evraklar;

-Talep dilekçesi

-İşveren taahhütnamesi,

-Ön Talep Formu,

-Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi,

-Son 3 aylık sigorta hizmet listesi,

-Şirket yetkilisine ait imza sirküleri evrakları en güncel halleri ile hazırlanır.

 Hazırlanan bu evraklar incelenerek program başlama tarihi belirlenir. Daha sonra işveren ile İş-Kur arasında toplu bir sözleşme imzalanıp, onaylanır ve program başlatılır.

PROGRAMA BAŞLAYAN KURSİYERLER NE KADAR ÜCRET ALACAK?

Programa katılan kursiyerlerin iş kazası, meslek hastalığı ve Genel Sağlım Sigortası İŞKUR tarafından yaptırılacak. Kursiyere günlük 77,70 TL ödeme yapılacak. Kursiyerin öğrenci olması halinde 58,27 TL,  programa işsizlik maaşı alan kursiyerin katılması durumunda işsizlik maaşı kesilmeyecek buna ek olarak 38,85 TL ek ödeme alacak yapılacak.

Bu ödemelerin İŞ-Kur’a iletilmesi ile birlikte ilgili ayın 10’u ve 20’si arasında Halkbank’ta kursiyerler adına açılacak olan hesaplara yatırılacak. Programa dâhil olup çalışan kursiyerler kimlik belgeleri ile birlikte Halk Bankası şubelerinden çekebilecekler.

Program dâhilinde işveren isterse kursiyere, asgari ücretin brütünün yarısı kadar ek ödeme yapabilir. Ödenecek olan ek ödemler gelir vergisinden düşürülür. Böylece işveren herhangi bir masraf yapmak zorunda kalmaz.

PROGRAM DÂHİLİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR;

-Program başladıktan sonra atanan portal numarası ve meslek koduna göre hazırlanan aylık evraklar ilk günden itibaren düzenli olarak imzalanır.

-İşbaşı Eğitim Programı dâhilinde işe alınacak kursiyer, günde en az 5 en fazla 8 saat, haftada 6 gün 45 saati aşmayacak şekilde çalışabilir. Kursiyerin 5 gün rapor hakkı be kurs süresinin %10’u kadar da devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bu süreleri aşan kursiyerler devamsızlıktan kalmış olur ve programa devam edemezler.

-Program başladıktan sonra, kursiyer istifasını, geçirdiği iş kazasını, işten ayrılışını ve işe girişini ilgili iş ve meslek danışmanına bildirmesi gerekmektedir. Programın uygulanacağı işyer,i İş-Kur’un belirttiği kurallara uygun olacak şekilde gerekli olan fiziki değişikleri yapmakla yükümlüdür.

-İş-Kur tarafından gerçekleştirilecek denetimlerde bir uygunsuzluk ile karşılaşılmaması adına her evrak tam olarak doldurulup, saklanır.

-Ayın son günü, her kursiyer internet üzerinden devamsızlıklarını İş-Kur’a bildirmelidir.

-Enerji, imalat ve bilişim sektörlerinde ilgili meslek kodları kullanılarak başlatılan İşbaşı Eğitim Programlarına katılan 18-29 yaş arasındaki kursiyerlerin, 6 aya kadar olan eğitimlerinde Genel Sağlık Sigortaları ve İş Kazası Meslek Hastalığı Sigortaları da İş-Kur tarafından ödenmektedir.

-Bu program sonrasında istihdamı sağlanan kursiyerler, oryantasyon ve eğitim sürecini minimum maliyetle tamamlamış olmalarının yanı sıra, İşbaşı Eğitim Programı süresince işsiz sayılacaklarından dolayı SGK teşviklerinin bir çoğunun kriterlerini sağlayarak katılmış olurlar.