YEREL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 09:52   Güncelleme : 21-01-2021 09:52

TOPLANAN MAVİ KAPAKLAR ALINMAYI BEKLİYOR

TOPLANAN MAVİ KAPAKLAR ALINMAYI BEKLİYOR

ADİLE ALICI

 Türkiye Omurilik Felçliler Derneği’nin 2011 yılından itibaren başarı ile yürüttüğü ortopedik engelli bireylere yönelik başlatılan ‘Plastik Kapak Kampanyası’ dâhilinde mavi kapak toplanmaya devam ediyor.

Ortopedik engelli bireyin tek başına özgürce hareket etmesini, gezmesini, alışveriş yapabilmesini ve sosyal hayatını devam ettirebilmesi için tekerlekli sandalyenin yanı sıra bası minderleri de veriliyor. İçtiğimiz su şişesinin, damacananın, zeytinyağı ve meşrubat kapaklarını atmak yerine biriktirerek sizler de engelli vatandaşlarımızın hayatlarını daha rahat devam etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

 Kampanya dâhilinde tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan derneğe başvuruda bulunan Türkiye’nin 81 ilindeki ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor. Kamuoyunda kampanyanın bittiği algısı oluşmuş olsa da bazı duyarlı vatandaşlarımız gayretle kapak toplamaya devam ediyor. Ancak toplanan bu kapaklar yetkililer tarafından alınmayı bekliyor.

Bir dönem çok ses getiren ve çok kişi tarafından destek verilen kampanya bitmiş gibi görünse de hâlâ devam ediyor. Başarıyla yürütülen plastik kapak kampanyası “HİÇ BİTMEDİ”.  Bu kampanyaya destek olarak ihtiyaç sahibi engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeye sahip olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Her gün Türkiye çapında belki de yüzbinlerce kapak çöpe atılılan kaybolup giden plastik kapakların geri dönüştürülmesi için yapmanız gereken, üzerinde TOFD logosu bulunan kutulara kapakları bırakmak.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak yürütülen bu kampanyada toplanan kapakların geri dönüşümü sayesinde elde edilecek gelir, şu anda akülü ve manuel tekerlekli sandalyesine kavuşmayı bekleyen binlerce kişiye umut oluyor..

PEKİ, KAPAKLAR NASIL SANDALYEYE DÖNÜŞÜYOR ?

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne gönderilen kapaklar önce tartılır. Ardından bu kapaklar gönderen kişinin iletişim bilgileri ile kayıt altına alınır. Yabancı maddelerden ayrıştırılan kapaklar anlaşmalı geri dönüşüm firmasına tekrar tartılarak ve faturalandırılarak gönderilir. Kapaklardan edilen gelir, kampanya hesabı aracılığı ile teslim alınarak ihtiyaç sahiplerinin akülü ve manuel sandalye satın almaları gerçekleştirilir. Sandalye teslimleri TOFD tarafından belirlenen kriterler dâhilinde evrakların teslimi ile yapılır.

 Vatandaşlar hassas davranarak ‘Mavi Kapak Kampanyası’ toplamaya devam ediyor. Yunus Emre Bulvarın’ da 10 yıldır esnaf olan Gür Otomotiv’in sahibi Samet Gür, yıllardır kapak biriktirdiğini söyleyerek ardından şunları dile getirdi:

“Yıllardır burada bulunuyorum. 10 yıllık Gür Otomotiv’in sahibiyim. Kampanya başladığından beri hiç aksatmadan devamlı olarak mavi kapakları biriktirdim.  Benim topladığımı gören esnaf ve yakın çevrede oturan vatandaşlar da bana destek vermeye başladı. Giderek büyüyen bir aile olmaya başladık. Ellerindeki mavi kapakları atmayıp biriktirerek bana getiriyorlar. Ben de burada biriktiriyorum. Sürekli hazır su aldığım için kapakları toplamaya başlamıştım. Başta küçük çaplı topluyordum ama bana çevreden getirilen kapaklar sayesinde kapaklarım artık yüzbinleri buldu. Tek sorunumuz önceden yetkililer tarafından sık sık toplanan kapaklar son zamanlarda artık toplanmıyor. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Lütfen yardımlar sayesinde topladığım bu kapakları bir an önce teslim alıp ihtiyaç sahiplerine gereken tekerlekli sandalyeyi ulaştırsınlar.”