YEREL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 09:59   Güncelleme : 21-01-2021 09:59

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT!

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT!

ADİLE ALICI

Sıcaklıların düşmesiyle birlikte yaşam şartları zor hale gelirken sürücüler de zor anlar yaşamaya başladı. Özellikle araç bakımını ihmal eden sürücüler kar yağışlarının başlamasıyla birlikte araçlarını soğuk havalara karşı korumak için araç bakım servislerinin yolunu tuttu. Araç sahiplerinin özellikle antifrize dikkat etmeleri çok önemli.

Elazığ’da araç sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle kış aylarında oldukça önemli olan araç bakımları mutlaka düzenli olarak yaptırılmalı. Hava sıcaklıklarının eksi dereceler düşmesiyle birlikte trafikte araç kullanmak, araç sahiplerine zor anlar yaşatıyor. Sabah saatlerinde Elazığ’ da araçların camları buz tutarken, sürücüler camdaki buzları ılık suyla çözdürerek yola çıkabildi. Dondurucu soğuğa karşı araçlarını korumak isteyen ve trafikte zor anlar yaşamaya başlayan araç sahipleri bakım yaptırabilmek için bakım servislerine gitmeye başladı.

Araçların sorunsuz kullanılabilmesi için düzenli bakımlarının yaptırılması önemli. Özellikle kış aylarında çok daha önem arz ediyor. Olumsuz hava şartları yaşamı etkilediği kadar araç kullanımını da zorlaştırarak araç sahiplerinin trafikte zor anlar yaşamasına neden oluyor. Büyük zararların oluşmaması için kış aylarında daha sık bakım yaptırılmalı ve mutlaka antifriz kullanımına da dikkat edilmeli.

"KIŞLIK BAKIMDA ANTİFİRİZ ÇOK ÖNEMLİ"

Araçların bakımlarının zamanında yapılmasının aracın motor ömrünü uzatacağını ifade eden Samet Gür, "Araçların belli aralıklarla bakımlarının yapılmasının yanı sıra mevsimsel değişikliklere bağlı olarak yaptırılacak olan bakımlar da oldukça önemli. Özellikle yaz ve kış ayları gelmeden önce otomobiller mutlaka bakıma verilerek gerekli tamir ve uygulamaların yapılması gerekiyor. Bakım yapacak kişilerin mutlaka işinin ehli ustalar tarafından yapılarak gerekli kontrolleri sağlanmalıdır. Bakımı yapılan araçların performansları artar, zamanında yapılmayan geciktirilerek bakımları aksatılan araçlar ise sahibine binlerce lira masrafa neden olabilir. Kış başlamadan önce araçların antifriz, filtre ve yağ değişimlerinin aksatılmadan yapılması gerekiyor. Antifriz özellikle kış aylarında oldukça önemlidir. Sürücülerin en çok yaptıkları hata bir kez koydukları antifrizin 2-3 sene bitmeyeceğini düşünmeleri. Böyle bir şey söz konusu bile değil. Her kış değiştirilmesi ve bakımlarının düzenli yapılması gerekiyor. Yaz aylarında buharlaşma çok fazla olduğundan dolayı araçlarda su eksilmesi çok fazla oluyor ve bu eksikliği düzenli kontrol edip ekleyerek hallediyorlar. Bu işlem de antifrizin derecesini düşürüyor. Su içinde derecesi düşen antifriz suyun donmasını maalesef engelleyemiyor. Bu nedenle araç sahiplerinin kış mevsimi başlamadan antifriz değişimlerini mutlaka yaptırmaları gerekiyor” dedi.