YEREL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 10:04   Güncelleme : 21-01-2021 10:11

TUNCER: HAZİNEYE 99 MİLYON TL KATKI SAĞLADIK

TUNCER: HAZİNEYE 99 MİLYON TL KATKI SAĞLADIK

İRFAN ARSLAN

• İlimizde yaşanan depremin ardından alınan önlemler kapsamında yapılan birçok işlemde tapu harcının muaf olmasına rağmen hazineye önemli bir katkı sağladıklarını belirten Tapu Bölge Müdürü Mahir Tuncer; “Covid-19 salgını nedeni ile vatandaş ve personel sağlığı için azami gayret sarf edilmiştir. Bu nedenle web-Tapu sistemi devreye alınarak başvurular Tapu Müdürlüğüne gelmeden ve sıra beklemeden web-Tapu Sistemi üzerinden alınmıştır” dedi.

• İlimizde ki Tapu müdürlüklerinde günlük iş bitirme oranı yüzde 70.6 oranına çıkarıldığını belirten Tuncer; ”Aldığımız ve alacağımız önlemler ile bu oranı daha da yukarı çıkarmanın çabasında olacağız.”

• İlimizde 24 Ocak’ta yaşanan deprem nedeniyle iş yükünün arttığını belirten Tapu Bölge Müdürü Tuncer; “Deprem nedeni ile artışın 5 yıl olacağı öngörülmektedir. Bu artışın vatandaşlarımıza olumsuzluklarını yansıtmamak için Bölgemize bağlı il ve ilçelerden personel takviyesi yapılmaktadır.”

• Elazığ Kadastro Müdürlüğünün 2020 yılında 47 köyün Kadastro güncelleme işleminin yapıldığı bir bölümünün devam ettiğini belirten Tuncer; ”Ocak ayında 31 köyün Kadastro güncelleme işinin ihalesini yapıyoruz. Böylece bu çalışmalarımız devam edecek. Hedefimiz 2023 yılına kadar bu çalışmayı tamamlamak” dedi.

Tapu ve Kadastro 16 Bölge Müdürü Mahir Tuncer, 2020 yılında yaşanan olumsuzluklara rağmen 2020 yılında yapılan işlemlere bakıldığında Elazığ Merkez ile 10 ilçe Tapu Müdürlüklerinde ki işlemlerin 2019 yılına göre işlem hacminin yüzde 20’lik artış sağlandığını belirtti. Müdürlüklerde alınan önlemler ile günlük iş bitirme oranı yüzde 70.6’ya yükseldiğini, bu işlem hacminin daha da yükseltilmesini hedeflediklerini belirten Tuncer; ”Yaptığımız çalışmalarda özellikle 2020 yılında ilimizde meydana gelen deprem ve buna bağlı olarak alınan tedbirler kapsamında  yapılan birçok işlemde Deprem ve Kentsel dönüşüm kapsamında hartçan muaf olunmasına karşılık  hazineye 99.021.469 TL. tapu harcı aktardık” dedi.

Tapu ve Kadastro 16. Bölge müdürü Mahir Tuncer gazetemize yaptığı özel açıklamada çalışmaları ile ilgili olarak şunları söyledi.

“2020 yılında Elazığ Depreminin getirdiği ağır iş yükü, Covid-19 salgınının getirdiği hareket kısıtlaması gölgesinde Elazığ Merkez ve 10 İlçe Tapu Müdürlüklerinin 2020 Yılında Yaptığı İş ve İşlemlere baktığımızda 2019 yılına oranla İşlem Hacmi %20 lik bir artış ile 75.946 olmuştur. Yapılan birçok işlem Deprem ve Kentsel Dönüşüm kapsamında da harçtan muaf olduğu halde Hazineye 99.021.469 TL Tapu harcı aktarılmıştır. Covid-19 salgını nedeni ile vatandaş ve personel sağlığı için azami gayret sarf edilmiştir. Bu nedenle web-Tapu sistemi devreye alınarak başvurular Tapu Müdürlüğüne gelmeden ve sıra beklemeden web-Tapu Sistemi üzerinden alınmıştır. Vatandaşlarımızdan istirhamımız bundan sonra da Tapu işlemleri için sadece web-Tapu üzerinden başvuru yapmalarıdır.

Elazığ Kadastro Müdürlüğümüz 2020 yılında 47 Köyün Kadastro Güncelleme işini yapmış bir kısmı da halen devam etmektedir. Ayrıca Ocak ayında da 31 Köyün Kadastro Güncelleme işinin İhalesi yapılacaktır. Bölgemiz genelinde Kadastro Güncelleme işi 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

İlimizde 24 Ocakta meydana gelen Deprem nedeni ile Tapu ve Kadastro Müdürlüklerimizin iş yoğunluğu büyük oranda artmıştır. Deprem nedeni ile artışın 5 yıl olacağı öngörülmektedir. Bu artışın vatandaşlarımıza olumsuzluklarını yansıtmamak için Bölgemize bağlı il ve ilçelerden personel takviyesi yapılmaktadır. Bu ağır iş yüküne rağmen depremden hemen sonra Afad, Çevre ve Şehircilik, Toki, İl Özel İdaresi gibi kurumlara personel ve teknik bilgi desteği verilmektedir. 

İlimiz genelinde Tapu Müdürlüklerinde günlük iş bitirme oranı %70,65 olup bunu daha yukarı seviyelere çekmek için gerekli önlemleri alacağız.

 Deprem ve Covid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen 2020 yılında Tapu Müdürlüklerimizde işlem yapan vatandaşlarımız e-devlet üzerinden yaptıkları e-anketlere 1119 kişi katılmış ve memnuniyet oranının %83 olduğu görülmüştür. “