YEREL
Giriş Tarihi : 22-01-2021 10:21   Güncelleme : 22-01-2021 10:21

AVUKAT ŞEYMA YÜKSEL, ARABULUCULUK ALTERNATİF BİR ÇÖZÜM UYUŞMAZLIĞIDIR

AVUKAT ŞEYMA YÜKSEL, ARABULUCULUK ALTERNATİF BİR ÇÖZÜM UYUŞMAZLIĞIDIR

ADİLE ALICI

İşçi ve işveren arasında yaşanan çoğu anlaşmazlıklar artık daha kısa sürede iş kanuna eklenen ‘Arabulucu’ halledilebiliyor. Mahkemeye başvurmak hem uzun zaman alan hem de çok uğraştıran yıpratıcı bir süreç. Bu nedenle Arabulucu aracılığıyla taraflar arasındaki sorunlar kısa sürede çözüme ulaştırılabiliyor.

İş hukukunda yer alan, işçi ve işveren arasındaki sorunları iki tarafın uyuşmasını sağlayarak çözüme ulaştırmakla görevlendirilen ‘Arabulucu’ alternatifinin avantajlarını ve hangi konuları kapsadığını ve daha merak edilen pek çok konuyu Av. Şeyma Yüksel, gazetemiz için yanıtladı.

Müvekkillerinin genelde haksız yere işleri fesih edilen bu sebeple de haksızlığa uğrayan işçiler olduğunu dile getiren Av. Şeyma Yüksel, devamında “İş hukuku işçi ile işveren arasında gelişen bir hukuk dalıdır.  Bizim müvekkillerimiz genelde işçilerimiz. Haksız olarak işleri feshedilen işçilerimiz bize başvuruyorlar.Mobbing  (iş yerinde psikolojik taciz) mağdurları, fazla mesai yapıp ücretlerini alamayanlar, maaşları zamanında yatmayalar vs. müvekkillerimiz var. Bu gibi durumlarda haklı fesih ortaya çıkıyor. Yani kendileri işten çıkartılmasalar bile haklı nedenlerle işten çıkma haklarına sahip oluyorlar ve tüm özlük haklarını da talep etme haklarına sahipler.

BU ÖZLÜK HAKLARI NELER?

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesailer, yıllık izin, çalışma alacağı, AGİ( Asgari Geçim İndirimi ), yol, yemek vs. kısacası tüm ücretlerini alabiliyorlar. Bütün bu haklarını alabilmeleri için2017 yılında yeni değişen kanunla değişikliğe gitti. Arabuluculuk diye dava şartı getirdi. İşçilerimiz de öncelikle arabuluculuk dava şartına başvuruyoruz” söyledi.

“ARABULUCULUK ALTERNATİF BİR ÇÖZÜM UYUŞMAZLIĞIDIR”

Arabuluculuk alternatif bir çözüm uyuşmazlığıdır diyen Yüksel, “Bu devletimiz tarafından iş kanuna eklendi. Zorunlu arabulucu yollarında devletimiz bize bir arabulucu atıyor. Masrafını da devlet karşılıyor.İşçi ve işvereni bir masaya oturtuyor. Hakları nelerdir, Bu kadardır, istiyorum, şunlar verilsin gibi sorunlar uzman arabuluculuk tarafından sorunlar çözüme kavuşturuluyor.Anlaşma durumu da var anlaşmama olasılıkları da var. Anlaşma durumunda miktarlardan herkes memnun oluyor. Böylece dava yolu artık bitmiş ve sorunlar çözüme ulaştırıldığı için memnun ayrılıyorlar. Anlaşmama halinde de dava yolu devam ediyor. Şuana kadar birçok dosyamızda anlaştık. Bire bir arabuluculuğa başvurduğumuz dosyalarda kısa yolla yaklaşık bir ay içerisinde işçi alacağına kavuşmuş oluyor. Hem işçi için memnun edici hem de işveren için de pazarlık usulü olduğu için işveren için de memnun edici bir yol oluyor. Arabuluculuktan sonra davamızı açıyoruz. Dava açtığımızda da tanıklarımızla, delillerimizle haklılığımızı ortaya koyuyoruz. Birçok dava dosyamızı da kazanıyoruz. Tabi işçi ve işverenin haklılığı mahkemenin takdirinde kalan durumlardır. İşçi bu gibi durumlarda işten ayrıldığı için maddi olarak zorluklar yaşıyor. Arabuluculukla anlaşması kısa süre de olduğu için alacağına kısa sürede kavuşuyor ve maddi zorluklarını bir nebze de olsa gidermiş oluyor.”

 

İŞE İADE DAVALARINDA BOŞA GEÇEN ZAMANLAR

MADDİ OLARAK TALEP EDİLEBİLİR

“İşe iade davalarında işçi boşa geçen zamanlarını maddi olarak talep edebiliyorlar. Boşta geçen süre içinde eğer anlaşırlarsa onu da işverenden talep etme hakları var. Mahkeme aşamasında duruşmalar, mahkemenin kesinleşmesi evreleri biraz zaman alıyor. Mahkeme aşamasında İşe iade davalarında boşa geçen zamanı talep ediyoruz ama kıdem, ihbar tazminatlarında o dönemdeki mağduriyetlerini karşılayan herhangi bir talep yok. Dava yolları değişik. İşçi bir yıldan fazla çalışmışsa kıdemini alıyor. Yeni iş kanunumuzda o yönde bir boşluk var.”

İŞVERENİN DE HAKLI FESH ETME HAKKI VAR

İş hukukunda haklı fesih nedenlerinin hem işçi hem de işveren açısındansayıldığını ve işverenin de haklı fesih etme hakkına sahip olduğunu belirten Yüksel,”İş kanununda haklı fesih nedenleri hem işçi için hem de işveren için sayılmış. İşvereninde haklı nedenleri ile fesih etme hakkı var. İşi yapmama durumları, işi savsaklama ve işehaklı sebep olmadan gelmeme nedenleri, bunları tutanak ve evraklarla işveren ispatlayarak davasında haklılığı ortaya koyuyor. Özellikle fazla mesai ücretlerin yatırılmamalarıyla çok karşılaşıyoruz.İşçilerin belli haftalık çalışma süreleri var ama onlar aşılıyor. Ne yazık ki fazla çalışılan süreler yatırılmıyor. Fazla mesailerin yatırılmamalarıyla alâkalı haklı nedenlere bakılmaksızın fazla mesai ücretleri ödenmesi gereklidir.”

ARABULUCULUK İŞİNİ ÖZEL EĞİTİM ALAN AVUKATLAR YAPIYOR.

Öyle her avukat arabuluculuk yapamıyor. 5 yıllık kıdem şartı daha sonra arabuluculuk sınavına girerek başarılı olma şartı var. Başarılı olması da yetmiyor. İş hukuku alanında da uzman olması lazım. Çünkü arabuluculuk, ticaret hukuku, tüketici hukuku, iş hukuku olarak ayrılıyor. Bu konularda da eğitim almış olması lazım. Üçüne de aynı anda hâkim olması gerekmiyor.  İş hukukuna hâkim ise iş hukuku ile ilgili evraklar geliyor. Avukatlar işçi ve işverene tebliğler yolluyor. Gerekirse işçi ve işveren vekilleriyle görüşüyor. Görüşmeler için saat vererek toplantı belirliyor. Düşünmeleri gerekliyse o gün o toplantıyı erteliyor ve ikinci bir toplantı belirliyor ya da gerekliyse üçüncü bir toplantıyı belirliyor. Arabuluculuğu yapacak olan avukatlar zaten psikolojik olarak da eğitimler de almış ikna etme çabaları olan gerekli eğitimi almış olan avukatlardır.” diye konuştu.