YEREL
Giriş Tarihi : 23-01-2021 10:40   Güncelleme : 23-01-2021 10:40

TEHLİKE FARK EDİLMİYOR MU?

TEHLİKE FARK EDİLMİYOR MU?

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

24 Ocak depreminde İcadiye Mahallesi’nde hasar alarak boşaltılan ve depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yıkılmayan 9 katlı bina tehlike arz etmeye devam ediyor. Korku ve tedirginliklerini Haberkent Gazetesi’ne aktaran mahalle sakinleri zaman zaman beton parçalarının yoldan geçen vatandaşların üzerine düştüğünü belirterek yetkililerden bir facia yaratmaya hazır binanın derhal yıkılmasını talep etti.

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen ve 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 6.8 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir yıl geçmesine karşılık hasarlı binaların yıkılmaması vatandaşları tedirgin ediyor. Kent genelinde yıkılmayı bekleyen onlarca hasarlı bina mevcutken, yıkılmasının aciliyet gerektirdiği bazı binalar ise tehlike oluşturuyor.  İcadiye Mahallesi Yakup Şevki Caddesi üzerinde bulunan, orta hasar raporu verilen 9 katlı metruk bina adeta tehlikeye davetiye çıkarıyor. İcadiye Mahallesi Muhtarlığı karşısında, işlek ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı bir bölgede bulunan hasarlı binayı ayakta tutan kolon ve kirişlerin döküldüğü net bir şekilde görülürken, yetkililerin tehlikeyi göz ardı etmesi ise mahallesi sakinlerinin tepkisini çekiyor.

“YIKILMASI AN MESELESİDİR”

24 Ocak depremi öncesi de binadan beton parçalarının düştüğünü belirten mahalle sakinleri, “Deprem sonrası bina boşaltıldı ancak 1 yıldır yıkılmasını bekliyoruz. Yaz mevsiminde hasarlı bina yıkım çalışmalarında vatandaşlar tozdan geçemiyordu. Kış mevsimindeyken bu binanın şimdi yıkılması en doğrusudur. Binanın çürüyüp döküldüğü ortadayken hasar tespit raporunda orta hasar verilmiş. İstediğimiz tek şey büyük bir tehlikeyi arz eden binanın acilen yıkılmasıdır. Bina, patlamaya hazır bir bomba gibidir. İnsanlarımızın yoğun olarak kullandığı bir bölgede yer alıyor ve birçok insan buradan geçiyor. Bu binanın şiddetli bir artçı depremde yıkılması an meselesidir. Deprem önce bu binanın bazı balkonlarından parça parça betonlar düşüyordu. Ayrıca binanın altında fırıncı vardı, fırının oluşturduğu ısıyla kolonları çürütmüş açıkta bırakmıştır. Yetkililerin alacağı tek önlem acilen yıkılmasıdır. Allah göstermesin bir facia oluşursa bunun sorumlusu kim olacak?” diye yetkililere çağrıda bulundu.

“ESNAFTA BİZİM GİBİ KORKU İÇERİSİNDE”

Metruk olması sebebiyle binayı madde bağımlılarının kullandığını ifade eden mahalle sakinleri,”Bina yıkılmamasıyla bir tehlike oluştururken diğer yandan ise içeride; fuhuş yapan uyuşturucu kullanan madde bağımlıları da başka bir tehlike oluşturuyor. Buradaki esnafta bizim gibi korku içerisinde. Sabahları çocuklarımızı ekmeğe göndermekten bile çekiniyoruz. Her gün emniyet ekiplerine şikayetlerimizi bildiriyoruz, korku içinde acilen yıkımını bekliyoruz” diye şikayetlerini dile getirdi.

MUHTAR GÖZVUR: ŞİKAYETİMİZİ BELİRTTİK AMA ÇALIŞMA YAPILMADI

Mahalle sakinlerinden yıkılması konusunda sürekli talep geldiğini aktaran İcadiye Mahallesi Muhtarı İrfan Gözvur ise yaptığı açıklamada, ”24 Ocak depreminden sonra muhtarlığımızın tam karşısında bulunan 9 katlı binada hasar alan binalardan biri. Deprem öncesi de taş ve betonların düşerek vatandaşlarımızın yaralanmasına sebebiyet veren binaya gelen ekip orta hasar raporu verdiler.  Orta hasar verilen bu binanın büyük bir tehlike arz ettiği herkesçe bilinen bir gerçek. Bu konuda gerek bölge esnafımızdan gerekse de mahalle sakinlerimizden yoğun bir şekilde şikayet alıyorum. Bu konuyu geçtiğimiz günler de yine gündeme getirmiştim ama hala herhangi bir çalışma yapılmadı. Bu binanın acilen yıkılmasını canı gönülden istiyoruz. Çünkü bu bina deprem öncesi sağlam bir yapı iken de bu binadan taşlar, betonlar döküp vatandaşlarımızın yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Yetkililerimizin, binanın yıkım ihalesini alan firma ile görüşüp, üzerine basa basa söylüyorum; bir an önce yıkılmasını talep ediyoruz.” Dedi.

“KÖTÜ BİR HADİSE YAŞANDIKTAN SONRA MI GEREKLİ ÇALIŞMA YAPILACAK?”

Hasarlı binanın bulunduğu bölgenin vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanıldığına dikkat çeken Muhtar Gözvur, “Hastaneye gitmek için vatandaşlarımız bu yol güzergahını yoğun olarak kullanıyor. Çoğu kez arabaların üzerine de taşların düştüğüne şahit olmuşuz. Bu ufak kazalar farklı bir boyut alabilir. Bu olay kendi kızımın da başına geldi, kızım binanın yanında geçerken binadan dökülen taşların kızımın önüne düştü. Demek istediğim her an bir tehlike oluşturabilecek bir vaziyette. Yani illa kötü bir hadise yaşandıktan sonra mı gerekli çalışma yapılacak? Aynı zamanda madde bağımlıların meskeni haline gelmiş bu binanın derhal yıkılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.