YEREL
Giriş Tarihi : 23-01-2021 12:37   Güncelleme : 23-01-2021 12:38

REKTÖR PROF. DR. GÖKTAŞ: DEPREMİN ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ HİSSEDİYORUZ

REKTÖR PROF. DR. GÖKTAŞ: DEPREMİN ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ HİSSEDİYORUZ

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “24 Ocak Elazığ Depremi”nin birinci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak; “Elazığ olarak yaşadığımız en büyük ve en yıkıcı depremlerden biri olan ve tarihte yerini alan 24 Ocak depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.” dedi.

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve Merkez üssü Sivrice İlçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremin Elazığ halkının yaşadığı en acı felaketlerden biri olduğunu belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, 37 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 1607 vatandaşımızın da yaralandığı üzücü deprem felaketinin ardından 1 yıl geçmesine rağmen hala acısını ilk günkü gibi hissettiklerini belirtti.

Depremin ardından geçen bir yıllık sürede devletin şefkat elinin Elazığ’ın her köşesini kuşattığını belirten Rektör Prof. Dr. Göktaş, “Aziz şehir olarak 24 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen depremde 37 canımızı kaybettik, on binlerce vatandaşımızın yaşam sürdüğü konutları yıkıldı. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde devletimiz depremin ilk anından itibaren yaraların sarılması, şehrimizin yeniden inşası için gerekli olan tüm çalışmaları başlatmıştır. Depremin ardından geçen bir yıllık süreçte devletimizin şefkat eli Elazığ’ın her bir köşesini kuşatarak vatandaşlarımız yeni konutlarına taşınmaya başlamıştır. Bilindiği üzere Elazığ, ülkemizin aktif deprem kuşaklardan birinin üzerinde bulunmaktadır.

Hiçbir zaman unutmayacağımız ve bu felaketin sebep olduğu kayıpların bir daha yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri almamız gerekmektedir. Mühendislik alanında ülkemizin en başarılı üniversitelerinden biri olan Fırat Üniversitesi, sahip olduğu yüksek teknoloji imkânları ve akademik insan gücü ile bundan sonraki süreçte hem şehrimizin yeniden inşasında hem de depreme yönelik tedbirlerin alınması hususunda üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır.

Bu vesileyle “24 Ocak Depreminin Yıl Dönümü”nde Elazığ’ımızda ve ülkemizde böylesi bir felaketin bir daha yaşanmaması temennisiyle, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.” açıklamasında bulundu.