YEREL
Giriş Tarihi : 24-01-2021 11:53   Güncelleme : 24-01-2021 11:53

PROF. DR. FEYZİ BİNGÖL: DEPREM TÜRKİYE'NİN BİR GERÇEĞİDİR

PROF. DR. FEYZİ BİNGÖL: DEPREM TÜRKİYE'NİN BİR GERÇEĞİDİR

Prof. Dr. Feyzi Bingöl Elazığ depreminin 1 yıl dönümü üzere yaptığı açıklamada “Deprem Türkiye'nin bir gerçeğidir, Eğer unutursak bundan sonra da daha çok acılar çekeceğiz” dedi.

Prof. Dr. Feyzi Bingöl Elazığ depreminin 1 yıl dönümü dolayısıyla açıklamada bulundu. Prof. Dr. Feyzi Bingöl’ün sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Deprem Türkiye'nin bir gerçeğidir, Öncelikle hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Feyzi Bingöl’ün yaptığı açıklama şu şekilde:

24 Ocak 2021 Merkez üssü Elazığ-Sivrice-Çevrimtaş olan 6.8 büyüklüğündeki depremin 1. yıldönümüdür. Bu depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere toplam 41 can kaybı oldu. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim. Deprem sonrası Elazığ'da 20.000 konut büyük hasar gördü ve bu nedenle bu konutlar boşaltıldı. TOKİ ve Kentsel dönüşümle konutlar yeniden yapılmaya başlandı, konutların bir kısmı tamamlanarak hak sahiplerine verildi diğerlerinin inşaatına ise devam ediliyor. Bu deprem Devlet ve vatandaşlara pahalıya mal olmuştur. Devlet gereğini yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Deprem Türkiye'nin bir gerçeğidir. Türkiye'nin farklı yerlerinde farklı büyüklüklerde depremler olacaktır. Bunları önlememiz mümkün değildir. Ancak ne zaman olacaklarını söyleyemiyoruz. O zaman yapmamız gereken deprem olmadan önce şehirlerimizdeki konut stoklarını, alt yapılarını elden geçirmemiz ve depreme dayanıklı olmayanları, kentsel dönüşümle veya başka yollarla depreme dayanıklı hale getirmemiz şarttır. Bu Devlet ve vatandaş için daha ucuza mal olacak, en önemlisi de can kaybı ve yaralanmalar olmayacak, acılar yaşanmayacaktır. 24 Ocak 2020 Elazığ depremini, 1999 Marmara depremini, 30 Ekim 2020 İzmir depremini unutmadık, unutmayacağız. Eğer unutursak bundan sonra da daha çok acılar çekeceğiz.