YEREL
Giriş Tarihi : 24-01-2021 15:20   Güncelleme : 24-01-2021 15:20

BAKAN KURUM: HAK SAHİPLİĞİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLAYACAK

BAKAN KURUM: HAK SAHİPLİĞİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLAYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bizmişen’de açıklamalarda bulundu.

24 Ocak’ta meydana gelen depremin yıl dönümü neticesinde Elazığ’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum saha ziyaretlerinde bulundu.

Bakan Murat Kurum Bizmişen TOKİ konutlarında yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

Yeni yapılan deprem konutlarında oturan vatandaşlarımız en son meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremi evlerinde hissetmemişler. Bu bize gurur veriyor ve mutlu ediyor. Bizler nasıl ki 12 ay önce Elazığlı kardeşlerimizin üzüntülerini yaşadıysak şimdi de inşallah mutluluklarını yaşayacağız. Onlar ile birlikte güvenli bir geleceğe ve Elazığ’ın yarınlarına imza atmış olacağız.

Bu süreçte 77 Bin binada hasar tespiti yapıldı, 4700 binanın yıkımı tamamlandı ve hızlı bir şekilde de bu inşaat sürecini tamamladık. Bu inşaat sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah yarın 8000’inci konutumuzun teslimlerini Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile gerçekleştireceğiz. Söz verdiğimiz gibi diğer konutlarımızı da yaşanabilir yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla, içindeki okullarıyla, camileriyle yaşanabilir bir Elazığ’ı hep birlikte inşa edecek adımlarımızı da tamamlayıp daha güvenli bir Elazığ için projelerimizi gerçekleştireceğiz.

En son yaşanan 5.3 şiddetindeki depremden sonra, yine AFAD ve bakanlığımızın ekipleri saha da çalışmalarını yaptılar. Orta hasardan ağır hasara dönen 3 bin 800 bağımsız bölümü içeren konutlarımız var. Yaptığımız istişarelerde tabi ilk sivrice depremindeki afetzede vatandaşlarımızı konutlarına yerleştireceğiz. Daha sonra AFAD ve İçişleri Bakanlığımızın alacağı oluru çerçevesinde de o süreci eş zamanlı yürütüyoruz. Ağır hasarlı ev sahiplerimize de bu anlayışla konutlarını yapmaya devam edeceğiz.

5.3 şiddetindeki deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda hak sahipliği süreci yeniden başlayacak.

Önceliğimiz depremzede kardeşlerimizdir. Akabinde yaptığımız istişareler sonucunda cumhurbaşkanımız ilave sosyal konut yapımı talimatını verdiler. O çalışmayı da TOKİ Başkanlığımız yürütüyor. Orta hasarlı binalar itiraz neticesinde tekrar değerlendiriliyor. Askı listesinde orta hasarlı olarak ilan edilmişse, bizim için orta hasarlıdır.

ELAZIĞSPOR BİZİM DEĞERİMİZDİR

Elazığspor’un transfer engeli hakkında sorulan soruyu cevaplandıran Bakan Kurum; ‘‘Elazığspor bizim bir değerimizdir. Elazığ makur duruşuyla tüm Türkiye’ye örnek olmuş bir şehirdir. Elazığ’ın her değeri bizim için önemli ve değerlidir. Bu çerçevede Elazığspor için elimizden gelen her adımı atacağız.’’dedi.