YEREL
Giriş Tarihi : 24-01-2021 21:55   Güncelleme : 25-01-2021 09:46

MİLLETVEKİLİ EROL DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARI ANDI

MİLLETVEKİLİ EROL DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARI ANDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol 24 Ocak depreminin olduğu saatte, 14 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Dilek Sitesi önüne karanfil bırakarak hayatını kaybeden vatandaşlarımızı yad etti.


 

 ALLAH BİR DAHA O ACI GÜNLERİ BİZE YAŞATMASIN

CHP Elazığ milletvekili Gürsel Erol CHP Elazığ İl Örgütü ile birlikte, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği yıkıcı depremin yıldönümünde 14 can kaybının yaşandığı Dilek Sitesi önüne karanfil bırakarak hayatını kaybedenleri yad etti.

 Milletvekili Erol, yaptığı açıklamada acıların taze olduğunu belirterek, "“Gerçekten depremi yaşadık, depremin yarattığı bir mağduriyet var Elazığ’da. Bu mağduriyeti yalnızca konutların olması olarak değerlendirmeyin. Ekonomik kayıplar var, esnafın kayıpları var, insanların psikolojik sorunları yaşadı burada, sosyal denge bozuldu. Depremi yeniden bir fırsata çevirebilirdik. Ama çeviremedik. En azından bunlardan ders çıkarıp ileriki süreçte bir deprem olasılığına karşı önceden tedbir almaya yönelik kenti yeniden planlayabiliriz, nüfus yoğunluğunu yeniden dağıtabiliriz. Şehrin ihtiyaçlarına göre yeniden burada bir takım girişimlerde bulunabiliriz diye düşünüyorum. Burada tabi önce 24 Ocak gecesi hayatını kaybeden 37 yurttaşımıza Allah’tan tekrar rahmet diliyoruz, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Halen tedavi gören, halen psikolojik tedavi gören, fizik tedavisi gören enkazdan çıkan hemşehrilerimiz var. Onların bir kaçıyla da ben bizzat görüşüyorum. Allah bir daha o acı günleri bize yaşatmasın. O zor günleri bize yaşatmasın. Ama tabi Allah bunları yaşatmasın derken de olabileceğini düşünerek de önceden tedbirler almak lazım. Sorun yalnızca depremden sonra devletin varlığını hissetmek değil. Aynı zamanda deprem olmadan da devletin varlığını hissedip olası bir deprem karşısında önlemler alınarak can kayıplarının düşürülmesi, mülkiyet sorunlarının çözülmesi gibi vatandaşların beklentileri de var. Bu beklentileri de gündeme getireceğiz. Ama en büyük beklentimiz yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın Elazığ kamuoyuna yaşanan sorunlarla ilgili, vatandaşın beklentileri ile ilgili mülkiyet hakları ile ilgili sevindirici haberler vermesi. Çünkü sonuçta devletin başkanı, devletin başı. Devletin başının devletin imkanlarını, devletin vatandaşa karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesi ile ilgili beklentilerimiz olacak. Biz de fırsat bulursak Elazığ’daki sorunları kendisine aktaracağız” dedi.

EROL: DEVLETİM ADINA SEVİNÇLİYİM, O GÜN HERKES BURADAYDI

Deprem büyük bir çaresizlik diyen Erol, “Bana ilginç gelen şuydu; Sayın Genel Başkanımın Elazığ ziyaretinde depremden sağ çıkarılan hemşehrilerimizi ziyaret ettiğimizde depremzedelerden birisi dedi ki ‘bir an bir ışık parladı ve ben ışığa döndüm, baktım Gürsel Bey’i gördüm’ dedi. Televizyonun projektörü röportaj verirken  kamerayla yansıyınca oradan bir ışık sızıntısı görmüş. Oradan beni görmüş. Bunlar anlamlı şeyler tabi. Bunları gerçekten o anları Allah hiç kimseye yaşatmasın. Yalnızca Elazığ’a değil. Ülkemizde hiç kimseye yaşatmasın. Dünyada hiç kimseye yaşatmasın. İnanılmaz bir çaresizlikti. O çaresizliği bir daha yaşamayalım. Ama devletim adına sevinçliyim. Çünkü 24 Ocak gecesi devlet Elazığ’daydı. Yani 83 milyon yurttaşımız siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün siyasi partiler bütün belediyeler, Cumhurbaşkanı, bakanlar… herkes buradaydı. Ama sonuç itibariyle doğal olarak o acıları bir daha yaşamamak için devletin önceden tedbir alması lazım” diye konuştu.