HABER
Giriş Tarihi : 25-01-2021 17:30   Güncelleme : 25-01-2021 18:46

12 BİN KONUTU YAZ AYLARINA KADAR TAMAMLAYACAĞIZ

12 BİN KONUTU YAZ AYLARINA KADAR TAMAMLAYACAĞIZ

24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen 6.8 şiddetinde ki depremin andından ilimizde yapımına başlanan deprem konutlarından 8 bini hak sahiplerine dağıtıldı. Yapımı tamamlanan depram konutlarının hak sahiplerine daıtımı için ilimize gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “ 24 Ocak’ta Elazığ ve Malatya başta olmak üzere doğuanadolu bölgesini etkileyen depremin hemen ardından buraya geldik. Gözyaşı vardı, üzüntü vardı. Biz burada sizlere bir söz verdik ve bugün o sözümüzü yerine gitermenin sizlerle bunu paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Devlet vatandaşının mutluluğuyla mutlu olur. Onun için geçmişte ne demişler devlete 'Devlet Baba' demişler. Şimdi bizler de Cumhur ittifakı olarak hamd olsun bu anlayışla bu millete efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldik ve bu yola devam ediyoruz. Kardeşlerim biz sizin hizmetçiniziz" dedi.

Elazığ’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ depreminin 1. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma ve deprem konutları anahtar teslim törenine katılmak üzere Elazığ’a geldi. Uçakla Elazığ Havalimanına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la helikoptere geçerek, kentte yapılan çalışmaları yaklaşık yarım saat havadan inceledi. Erdoğan ardından merkeze bağlı Yazıkonak beldesinde deprem konutları teslim töreni alanına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bekleyen vatandaşlara otobüs üzerinden açıklamada bulundu.

"Elazığ’ın saygıdeğer insanları, gakkoşlar sizleri böyle anlamlı bir günde en kalbi duygularla selamlıyorum" diyerek sözüne başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Kardeşlerim 1 yıl önce hüzünlüydük, dertliydik. Zira burada gözyaşı vardı. Burada binalarımız depremle birlikte yıkılmıştı. Sağolsun tüm bakan arkadaşlarım gece demediler, gündüz demediler ve burada kurumlarımızla beraber bir taraftan depremle binaların altında kalan vatandaşlarımızı çıkarmaya gayret ettiler. Sizler ağlıyordunuz. Acaba benim yavrum çıkacak mı diye bekliyordunuz" diye konuştu.

"BİZ SİZİN HİZMETÇİNİZİZ"

"Biz size söz verdik" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne dedik ‘Dedik ki evelallah biz bunların çok daha iyisini yapacağız. Yıkılan bu binalar yapılır, ama giden can geri gelmez. Fakat sizler öyle bir imanı tavır ortaya koydunuz ki, bize o ortaya koyduğunuz tavırla güç verdiniz. Arkadaşlarımız gerek İçişleri Bakanım Süleyman Soylu bey, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanım Murat Kurum bey, gerek şu anda başkan yardımcım olarak görev yapan Fuat bey, valimiz, belediye başkanımız, tüm milletvekillerimiz hep birlikte bu işin takibini yaptılar. Çalıştılar. Koşturdular. Şimdi şurayı gördüğüm zaman Allah’ıma hamd ediyorum. Ya Rabbi diyorum şu anda gakkoşlara yakışan binalar yapıldı. Şimdi şu binaları gelirken balkonlarda selamlayanlara sordum. Kaç oda dedim 3+1 dediler ve dua ediyorlar. Hamd olsun. Bütün mesele okullarıyla, camileriyle şurada oturdukları dairelerle onlara bir mutlu imkan hazırlamak bizim görevimiz değil mi? Bizim görevimiz. Devlet yük değildir, devlet yük alır yük. Devlet vatandaşının mutluluğuyla mutlu olur. Onun için geçmişte ne demişler devlete 'Devlet Baba' demişler. Şimdi bizler de Cumhur ittifakı olarak hamd olsun bu anlayışla bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik ve bu yola devam ediyoruz. Kardeşlerim biz sizin hizmetçiniziz. Biz Elazığ’a şehir hastanesini de yaptık mı, yaptık. Eğer bu hastaneler olmasaydı biz o o geceyi nasıl atlatırdık. Hamdolsun bununla birlikte bütün operasyonlar çok süratli oldu seri oldu. Okullarımızla her şeyimizle hizmetinizdeyiz. Bundan sonra yapacağımız çok işimiz var biliyoruz. 6 ay sonra geri kalanı da bitireceğiz. Hepsi bitmiş olacak. Kardeşlerim benim sizlerden bir isteğim var. Bir olacağız, iyi olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Onun için bizim Rabiamız var. Ne diyoruz, Tek millet, Tek bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet. Bu yola böyle yürüyeceğiz. Ayrılık yok. Gayrılık yok. Makam mevki için değil, birbirimizi Allah için seveceğiz. Şimdi buradan 3 ayrı noktaya bağlanacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, il protokol üyeleri, milletvekilleri ve ilgili kurum müdürler de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yazıkonak'ta Elazığ depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek anma ve deprem konutları anahtar teslim törenine katılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşma yapacağı tören alanına geçmeden önce kendisini dışarda bekleyen vatandaşlara seslendi.

Yıkılan binalar yapılır ama giden can geri gelmez. Fakat sizler öyle bir imani tavır ortaya koydunuz ki bize o ortaya koyduğunuz tavırla güç verdiniz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Yardımcım olarak görev yapan Fuat Bey, valimiz bu işin takibini yaptılar, koşturdular.

“GAKKOŞLARA YAKILAN BİNALAR YAPILDI”

Şu anda gakkoşlara yakışan binalar yapıldı. Bütün mesele okullarıyla, camileriyle, daireleriyle onlara mutlu bir imkan hazırlamak bizim görevimizdir. Devlet yük değildir, devlet yük alır. Devlet, vatandaşının mutluluğu ile mutlu olur. Bizler de Cumhur İttifakı olarak bu anlayışla millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.

Elazığ'a Şehir Hastanesi'ni de yaptık. Eğer bu hastaneler olmasaydı biz o geceyi nasıl atlatırdık. Bütün operasyonlar her şey çok süratli oldu. Bundan sonra yapacağımız daha çok işimiz var. Bakanım '6 ay içinde geri kalanları da bitireceğiz' diyor, böylece gakkoşlar 'bizimki bitmedi' demeyecek, hepsi bitmiş olacak.

Kardeşlerim benim sizden bir isteğim var; bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Onun için bizim Rabia’mız var. Ne diyoruz; tek millet, tek bayrak, tek varan, tek devlet. Bu yola böyle yürüyeceğiz. Makam mevki için değil birbirimizi Allah için seveceğiz. Ben gelirken size keyif çayı getirmiştim. Rizeliyim ya. Bu keyif çayını arkadaşlarım size dağıtacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra tören alanına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüye çıkarak Elazığlı vatandaşlara seslenmeye başladı.

"ELAZIĞ’DA 20 BİN KONUTUN İŞNAASINA KARAR VERDİK”

Konutların hak sahibini vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Depremlerin ardından Elazığ'da 20 bin, Malatya'da 6 bin konutun inşasına karar verdik. Depremden sonraki 6 ayda 2 bin 517 konutu hak sahiplerine teslim ettik. 5 milyar lirayı aşan bir yatırımla 100 bin insanımız için modern ve yepyeni bir şehir inşa etmiş oluyoruz. Türkiye geçmişte maalesef afetlere karşı güvenli bir altyapı kuramamıştır. Yapı stokunun önemli bir bölümü depreme dayanıksız inşa edilmiştir.

“8 OKULUN İNŞAATI SÜRÜYOR”

Depremden sonraki 6 ayda 2517 konutu hak sahiplerine teslim ettik. 136 derslikli 8 okul inşaatı sürüyor. 1195 konutu Malatya'da vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Özellikle köylerimiz için tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan çok özel projeleri hayata geçirdik. 5 milyar lirayı aşan bir yatırımla Elazığ'da yaklaşık 100 bin insanımız için modern, güvenli yepyeni bir şehir inşa etmiş oluyoruz. Depremler, seller, heyelanlar, afetlerin önüne geçmek elbette insan iradesini aşan hususlardır. Dünyanın en önemli deprem kuşaklarının üzerinde olan bir ülkede yaşıyoruz. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de depremlerle, sellerle karşılaşıyoruz. Belki önüne geçemeyiz ama en az zarara yol açacak tedbirleri alabiliriz.

Türkiye özellikle cumhuriyet dönemindeki plansızlıkların, ihmallerin neticesi olarak afetlere karşı güvenli bir yapı kuramamıştır. Köylerimizde insanların kendi kendilerine yaptıkları evler de afetlere karşı dayanıklı değildir. Marmara depreminden bu gerçek tüm çıplaklığıyla kendini göstermiştir. Geçtiğimiz yılın başında Elazığ, Malatya, Ekim'de de İzmir depremini yaşadık. Bilim insanları fay hattındaki depremleri inceleyerek yeni depremlere hazırlıklı olmamız hususunda sık sık sürekli bizleri ikaz ediyor. Milyonlarca yapının dönüşümünün öyle kolay olmadığını sanıyorum. Vicdan ve izan sahibi herkes kabul edecektir.

“DİKEY MİMARİ DEPREM BÖLGESİNDE BİZİM İÇİN İNTİHARDIR”

İşin büyüklüğü bizi harekete geçirmekten alıkoymadı. Belirlediğimiz öncelikler çerçevesinde var gücümüzle çalışıyoruz. Depreme dayanıklı yapı inşasında çok önemli gelişme kat ettik. Afetlere hazırlık yanında ülkemizin şehirleşme kalitesini de önemsiyoruz. Elazığ ve Malatya'daki deprem konutlarımız bu yaklaşımla inşa edilmiştir. Dikey mimari deprem bölgesinde bizim için intihardır.

Afete karşı hazırlıklarımızı hızlandıracağız. Ülkemizin şehirleşmeye kalitesini yükseltmeyi de önemsiyoruz. Yeni projeleri yatay mimari ile hazırlıyoruz. Son 8-9 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamlayarak, 6 milyon insanımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. Elazığ'a son 18 yılda 16 milyar TL tutarında yatırım yaptık. 2 bin 518 derslik, yurt binaları inşa ettik. 20 bin kişi kapasiteli stadyum inşası sürüyor.

ELAZIĞ’A YAPILAN YATIRIMLAR

Her insanımızın hayat kalitesini yükselttik ve geleceğe ümitle bakmasını sağladık. Elazığ’a son 18 yılda toplam 16 milyar tutarında yatırım yaptık. Bu çerçevede eğitimde 2 bin 518 adet yeni derslik yaptık. Yükseköğrenim öğrencilerimiz için 6 bin 304 kişi kapasiteli yurt binası inşa ettik. Farklı branşlarda toplamda 14 spor tesisi açtık. 20 bin seyircili kapasiteli Elazığspor’umuzun inşası devam ediyor. İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve gençlik Çalışmaları Merkezi’nin açılışını da biraz sonra gerçekleştireceğiz. Eski Emniyet Müdürlüğü alanına 26 bin metrekare alanlık bir millet bahçesi inşa ettik. Şehrimize son 18 yılda bin 38 yataklı şehir hastanemiz ile birlikte toplam 37 sağlık tesisi kazandırdık. Deprem konutları dışında 7 bin 500 konutu da sizlerin hizmetine sunduk. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 33 kilometreden 329 kilometre ilave ile 362 kilometreye çıkardık. Bu ay içerisinde hem Elazığ için hem de bölgemiz için ehemmiyet arz eden 2 ulaştırma projesinin açılışını gerçekleştirdik. Bunlardan biri Kömürhan Köprüsü Tüneli ve Bağlantı yolları. Diğeri de Diyarbakır Ergani Devegeçidi köprüsü ve bağlantı yolu. Durmak yok yola devam. İnşası devam eden Elazığ - Malatya ayrımı Kuş Sarayı Yolunu, Hazar Yolunu ve Elazığ Sivrice yolunu bu yıl onları da bitiriyoruz. Yapımı süren Elâzığ Harput Yolunu, Elazığ Bingöl Yolunu ve Elazığ Malatya yolundaki muhtelif çeşitli bölümleri de tamamlıyoruz. Demir yollarında Yurt Murat Bağı Hattını, Yolçatı - Tatvan arasını, Kuşsarayı – Baskil kesimin her şeyini yeniledik. Yolçatı Tatvan Hattı Muratbağı’na 2 adet yol ilave ettik. Palu, Genç, Muş Demir yolunu deplase ederek tamamlayıp hizmetinize sunduk. Malatya – Elazığ, Elazığ – Diyarbakır hızlı tren projelerimiz ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Elazığ’a son 18 yılda 14 baraj inşa ettik. Dilek olay. 14 baraj Elazığ’a inşa ettik. Tamamladığımız tesislerle 40 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Elazığ’a, Karakoçan’a, Kovancılar’a, Akçakiraz ve Sarıcan beldelerimize doğalgazı da getirdik. Akçakiraz İçme Suyu tesisini de bu yıl hizmete veriyoruz. 1400 yıllık medeniye birikimimizin tescillerinden olan Harput’ta ki ata yadigârı eserlerimizi restore ederek ihyasını sağladık. Önümüzdeki dönemde Elazığ çok daha büyük hizmetlerle, eserler le, yatırımlarla buluşmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede yanımızda yer alan Elazığ’a tüm gakgoşlara selamlarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin diyorum. Bu duygularla bir kez daha anahtar teslimini yapacağımız konutların ve sosyal tesislerin hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Deprem anından bu güne kadar Elazığ’ın yaralarını sarmak için çalışan tüm kurumlarımıza, özellikle de İçişleri Bakanlığımıza ve AFAD’a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, Hasar Tespitlerini yapmak sureti ile konutların inşasını sağlayan bakanımıza ve TOKİ’ye teşekkür ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından depremde evlerini kaybeden hak sahibi olanlardan 12 aileye yeni konutlarının anahtarlarını verdi.