YEREL
Giriş Tarihi : 26-01-2021 09:44   Güncelleme : 26-01-2021 09:44

HALK UYMAZSA, DEVLET NE YAPSIN ?

HALK UYMAZSA, DEVLET NE YAPSIN ?

ADİLE ALICI

11 Mart’tan bu yana ülkemizde görülen Covid-19 salgın sayısın almasına yönelik devlet bir dizi tedbirler aldı ve almaya da devam ediyor. Devletin aldığı önlemlere rağmen, vatandaşa uyması gereken hijyen, mesafe, maske kuralları defalarca açıklandı. Ancak yapılan tüm açıklamalara rağmen maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmuyor.

Covid-19 virüsünün yol açtığı korona virüs Çin’in Hubei bölgesinin başkenti konumunda olan Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı. Korona virüsün yayılmasıyla birlikte binlerce insan hayatını kaybetti ve Covid-19 bulaşan sayısız vatandaş ise çeşitli rahatsızlıklarla mücadele ederek atlattı.

Çinin Wuha kentinden tün dünyaya yayılan ve 11 Mart 2020’de bu yana ülkemizde görülmeye başlayan Covid-19küresel çapta hızla yayılması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilan etmesine neden oldu. Virüse karşı her ülke aşı çalışmalarına girişti. Bulaşması kolay olan koronavirüsten korunmanın en etkili yolları ise hijyen, maske ve mesafe olarak belirlendi. Korona virüs belirtileri, grip ile karıştırılsa da belli başlı farkları bulunuyor. Salgını kapan kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak hastalık seyri farklılık gösteriyor. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına, hastalığı ağır geçirmesine sebep olabiliyor. Özellikle 65 yaş üstü yaşlılarda ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde salgının ciddi rahatsızlık belirtileri görülüyor. Yayılma hızı damlacıklar yoluyla olduğu için mesafeye ve hijyene çok dikkat edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından defalarca dile getirildi ve vatandaşlardan özellikle hijyeni mesafe ve maske kurallarına uyulması uyarılarında bulunuldu.

Yapılan yasaklar ve tedbirler sayesinde ülkemizde vaka sayısının düşürülmesi sağlandı. Ülkemizde aşamalı aşılama da yapılmaya başlandı ve beraberinde yapılan sıkı denetimlerle koyulan kuralların uyulması sağlanıyor. Vatandaş, salgın konusunda yetkililer tarafından yapılan açıklamalarla defalarca uyarıldı. Elazığ’da yapılan uyarılara rağmen vatandaşlar gereken tedbirler konusunda duyarlı değil.

Kamu binaları giriş kapıları önlerinde oluşan yığınlar büyük tehlike oluşturuyor. Çarşı, Pazar, hastane vs. gibi kalabalık alanlarda vatandaşlar yeterli tedbiri almıyor. Yetkililerin gerekli uyarıları yapmasına rağmen vatandaş özellikle maske ve sosyal mesafe konusunda yeteri kadar duyarlı değil. Ziraat Bankası önünde işlerini halletmek için bekleme sırasına alınan vatandaşlar uyarılara rağmen sosyal mesafeyi korumuyor. Banka güvenlik yetkilileri bu konuda dikkatli davranırken sırada bekleyen vatandaşlar maske ve sosyal mesafe konusunda yapılan ikazlara aldırış etmeden bekliyor.

Banka sırasının sürekli kalabalık olmasından şikâyetçi olduğunu belirten Ayten Güngör, Artık sosyal mesafe kuralını çoktan anlamış olmamız gerekirdi diyerek şunları dile getirdi;” Yaşlıyım emekli maaşımı gelip bankadan çekiyorum. Her ay bu kuyruğu görmek çok yorucu. Haberler de sosyal mesafeye dikkat edin diyor ama bakıyorum kimsenin dikkat ettiği yok. Ben sırada önümdeki kişi ile mesafeyi koruyorum ama arkada bekleyen kişi mesafeyi korumuyor ki! Çok can verdik. Vermeye devam ediyoruz. Devletimiz sağ olsun bak bir sürü önlem almaya çalışıyor ama en büyük önlemi birey olarak biz almalıyız. Çarşı, Pazar, hastane, banka sıraları her yer aynı. Bakıyorum genci de yaşlısı da çoğunluğu uymuyor. Asansöre tek binmeye çalışıyorum. Asansörde biri varsa binmiyorum. Ama bakıyorum kimse dikkat etmiyor. Ben yetkililere değil, Elazığ halkına sesleniyorum. Tedbiri önce sen al. Devlet ne kadar yasak, tedbir de alsa biz dikkat etmedikçe tam güvenlik olmaz.”dedi.