YEREL
Giriş Tarihi : 26-01-2021 10:27   Güncelleme : 26-01-2021 10:27

ARSLAN: EN SERT TEDBİRLER ALINARAK AÇILSIN

ARSLAN: EN SERT TEDBİRLER ALINARAK AÇILSIN

ADİLE ALICI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma namazı çıkışı, ‘Restoran, kafe ve lokantalar açılacak mı?’ sorusuna verdiği yanıt birçok işletme sahibi için umut oldu. 20 Kasım Cuma gün itibariyle kapalı olan restoran, kafe ve lokantalar için sadece ayakta al gitpaket servisi yaptırılarak ya da telefon ile sipariş yoluyla satış yapabiliyorlar.

Covid-19 virüs salgını sürecinde artan vakâ ve vefat sayıları sonrasında restoran, lokanta, cafe vb. yerler kapatılmış; sadece paket servis ve gel-al şeklinde çalışmalarına izin veriliyor.

Paket servisi ve sipariş imkânı olmayan işyerleri kapalı durumda. Çoğu esnaf artık iflas etmemek için kredilerle ayakta durmaya çalışıyor. Restoran, kafe ve lokantaların kabine toplantısında gündeme alınacağı açıklaması milyonlarca işletme sahibine sevindirici haber oldu.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Restoran, kafe ve lokantalar yeniden açılacak mı?' sorusuna 'Kabine Toplantısı'nda gündeme alacağız. Risk almak istemiyoruz, verilere bakılır gerekirse esneme yapılır' yanıtını verdi.”

 Soru karşısında ılımlı cevap vermesi ‘Acaba sıkı tedbirler uygulanarak açılır mı?’ ihtimali birçok işletme sahibini umutlandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamanın devamında; “Vakâlardaki azalma eğilimi sonrasında gündeme gelen "Restoranlar ne zaman açılacak?" sorusu ise cuma namazı çıkışında kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a soruldu. Erdoğan bu soruya "Restoran işletmecilerine ilişkin kısıtlamalarla ilgili konuyu kabine toplantımızda yeniden ele alacağız. Her ne kadar işi sıkı tutacağız deseler de maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek, risk almak istemiyoruz. O nedenle veriler önümüze bir gelsin. Buna göre değerlendirmemizi yapıp uygun ise adımları atarız" söyledi.

Açıklama sonrası değerlendirmeye alınacağı bilgisi tüm işletme sahipleri için sevindirici bir haber oldu.  İflasın eşiğinde olan işletmecilerden restoranların açılması için 5 maddelik öneri sunuldu.

İŞLETMECİLERDEN RESTORANLARIN AÇILMASI İÇİN

5 MADDELİK ÖNERİ

 Salgınla mücadele kapsamında zorunlu olarak alınan kapatma tedbirleri restoran ve kafe işletenleri ekonomik olarak çok zor durumda bıraktı. 20 Kasım’dan bu yana kapalı olduğu için bir an önce çözüm bekleyen sektör temsilcileri geçtiğimiz günlerde aşılanma önceliğiverilerek, 5 maddelik öneride bulundu. Alınacak en sıkı tedbir ve cezalarla restoranların yeniden açılması talep edildi.

5 maddede ise şu öneriler yer aldı:

-Restoranlar bir an önce 'en sert tedbirlerle açılsın,

- Alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın.

-Müşteriler HES koduyla restoranlara giriş yapsın.

-Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin,

-Risk en aza indirilsin. Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin.

-Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın.

10 DK DA YEMEK YEDİRMEMİZLE Mİ PANDEMİYİ YAYIYORUZ?

Elazığ Hastane Caddesi’nde lokanta sahibi Hasan Arslan, ”Restoranların açılmasından yanayım. Kongreler yapılıyor, il kongrelerini yapıyorlar milyonlarca insan toplanıyor, şehirlerarası otobüs seferleri taşımacılık yaparak 18 saat insan taşıyor da, bir 10 dkdayemek yedirmemizle mi pandemiyi yayıyoruz.  Kafe ve müzikal eğlence yapan yerler için bir şey diyemem ama bizim gibi yemek yediren lokantalar için aslında bizi onlarla aynı kategoriye koymamaları gerektiğini düşünüyorum. Önerilen 5 madde uygulansın. Hijyen kuralları en sert tedbirlerle uygulansın, hes kodu ile evet girilsin. Uymayanlar kapatılsın ben buna da onay veriyorum. Aşılama önceliğine gelince kesinlikle yapılmalı. Sağlık sektörlerinde olduğu gibi gıda sektörüne de öncelik verilmesi şart. Paket servisi yaptığımız için bir nevi taşıyıcı konumundayız. Aşağı yukarı bir yılı doldurmak üzereyiz.Bu süre içerisinde personellerimiz de dâhil olmak üzere virüse yakalanan olmadı. Bunların araştırılarak ödüllendirilmesi ve insanların da teşvik edilmesi lazım. Eşim sağlıkçı olmasına rağmen şuana kadar Covid’ le ilgili her hangi bir sıkıntı yaşamadık. Allaha şükür hiçbir çalışanımızla yakalanmadık. Böyle olduğu için de ben çok mutluyum. Önemli olan zoru başarabilmek. İsteyince olabiliyormuş demek ki. Eşim sağlıkçı ve kan alma yerinde çalışmasına rağmen eşim de almadı. Kesinlikle en sert tedbirler alınarak kafe, restoran ve lokantaların açılması taraftarıyım.” ifadelerini kullandı.