YEREL
Giriş Tarihi : 26-01-2021 11:21   Güncelleme : 26-01-2021 11:21

ELAZIĞ’IN PARK SORUNU HÂLA ÇÖZÜLEMEDİ…

ELAZIĞ’IN PARK SORUNU HÂLA ÇÖZÜLEMEDİ…

ADİLE ALICI

İşyeri sahipleri kalıcı çözümler yapılmasını bekliyor.

HER SENE YENİLENEN KALDIRIMLAR YERİNE ARAÇLAR İÇİN PARK ALANLARI YAPILMALI

Kaldırım kenarlarına park yapılan araçlar küçük esnafı zor durumda bırakmakla kalmıyor günden güne artan araç sayısı trafik seyrini de olumsuz etkilemeye başladı. Yol kenarlarına ikinci sıra yapılmaya başlanmasına neden olan park sorunu artık çözüm bekliyor.

Elazığ’ın kalabalık caddeleri özellikle Gazi Caddesi, Vali Fahri Bey ve Bankalar Caddesi kaldırım kenarlarına yapılan park yetmez gibi artık dar cadde ve sokaklarda da sürücülerin ikinci sıra park yapmaları trafiği olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum özellikle yoğun olan iş çıkış saatlerinde trafik seyrini olumsuz yönde etkiliyor. 

ESNAF ARTIK İSYAN EDİYOR!

Elazığ’ın kalabalık cadde ve sokaklarında sürücülerin yol kenarlarına ikinci sıra park yapmaları trafik seyrini olumsuz yönde etkilediği kadar çevre esnafı da zor durumda bırakmaya başladı. Bu sebeple zorluk yaşayan hem sürücüler hem de küçük esnaf buna bir an önce çözüm bulunmasını istiyor. İkinci sıra park yapılmasının en büyük nedenlerinden biri yeterince geniş olmayan caddelerde yol kenarlarında park yapılması. Yeterli park alanının bulunmamasına bağlı olarak yol kenarlarına park yapılan araçlar ve işlerini halletmek için park alanı bulamayan sürücülerin ikinci sıra park yapması trafiği olumsuz etkiliyor.

Yıllardır Elazığ’daki park sorununa çözüm bulunamadı. Her geçen gün artan araç sayısı buna rağmen çözüm bulunamayan park sorunu giderek daha da büyük problem olmaya başladı.

Park sorunu, yıllar geçtikçe araç sayısının artmasına bağlı giderek daha büyük sorunlara neden olmaya başladı. İşlek caddelerde sıkıntı yarattığı kadar dar sokaklarda da artık sorun oluyor. Hem işlek caddede hem de dar sokaklarda araçların park edilmesi küçük esnafı da olumsuz etkiliyor. Alışveriş yapmak isteyen vatandaş park alanı bulamadığı için küçük esnaftan alış-veriş yapmak yerine park alanları olan alışveriş merkezlerinden almayı tercih ediyor. Dükkân önlerinin park edilen araçlarla kapatılması maddi kayıp nedenleri arasında yer alıyor. Ayrıca park yapılan araçlar yüzündenküçük esnaftan alışveriş yapmak isteyen başka araç sahipleri park yeri bulamadıkları için vazgeçiyor. Kaldırım kenarına park edilen araçlar dükkân önünü kapattığı için hem görüntü olarak hem de maddi yönden çok etkiliyor. Geniş caddelerde de benzer durumlar görülüyor. İki yana park edilen araçlar yüzünden boş alan bulamayan sürücü acil yapması gereken işi için ikinci sıra park yapmak zorunda kalıyor. Bu durum trafiği etkilediği kadar alış-veriş süresini de kısaltarak çoğu zaman da engelleyerek ekonomiyi de büyük ölçüde etkiliyor.

Elazığ, yapı olarak dar sokakları olan bir şehir. Caddeler git gide artan araç sayısını artık taşıyamıyor. Şehirde yeteri kadar park alanının olmaması, aynı zamanda da park ücretlerinin pahalı olması araç sahiplerini ekonomik olarak etkilediği için yol kenarlarına park yapılıyor. Yol kenarlarında günlerce bırakılan araçlar acil durumda müdahale edilmesine de büyük engel teşkil ediyor.  Özellikle dar sokaklarda kaldırım kenarlarında yapılan araç parkları ambulans, itfaiye ve polis araçlarının geçişini zorlaştırarak hemen müdahale etme şansını da engelliyor.        

ARAÇ SAHİPLERİ PARK YERİ BULAMIYOR

Dar sokakların yanı sıra artık Gazi Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi, Hürriyet Caddesi vs. işlek caddelerde yapılan araç parkları yanına yer bulunamadığı için araç sahipleri ikinci sıra park yapmak zorunda kalıyor. Bu durum trafik seyrini aksatarak uzun kuyrukların oluşmasına ve trafiğin aksamasına neden oluyor. Bekleyen araç sahiplerinin bu durumdan rahatsız olmasına ve strese neden oluyor. Trafikte kaza yapma olasılığını da arttırıyor. İkinci sıraya park edilen araçlar trafikte uzun kuyrukların oluşmasına neden olaraktrafiğin aksamasına, zaman kaybına neden olmakta. Ayrıca trafikte bekleme süresini arttırdığı için stres yaşayan araç sahibinin kaza yapma olasılığını da arttırarak istenmeyen kazalara neden olabiliyor.

DÜKKÂN ÖNÜNE PARK EDİLEN ARAÇLAR ESNAFI ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

 Kaldırım kenarlarına park edilen araçlar orada bulunan esnafın dükkân girişini engellediği için alış-veriş imkânını da kısıtlıyor. Park yeri bulamayan araç sahibi küçük esnaftan almak yerine park alanları bulunan, rahat alış-veriş yapabileceği kurumsal marketlere gitmeyi tercih ediyor. Dar sokaklarda park edilen araçlar görüşü engellediği gibi müşteri kitlesini de engelliyor. Cadde ve sokak kenarlarının boş olması gerekiyor ama maalesef değil. Senelerdir çözüm bekleyen esnaf, artık isyan ediyor.

“DÜKKÂNIMIN ÖNÜNDE ARTIK PARK ETMİŞ ARAÇ GÖRMEK İSTEMİYORUM.”

Dükkânımın önünde artık araba görmekten usandım diyen Elazığ’ın yerli esnaflarından Ahmet Karalıoğlu;” Bitkisel ürünler, kurutmalık, temizlik ürünleri ve daha pek çok ürünüm var. Bu dükkânımı 32 yıl önce borç alarak açtım. Çok zor şartlardan geçip bu günlere geldim. Pandemi bizi çok fazla etkilemedi. Bizim satış dönemlerimiz en fazla kış aylarında artıyor. Özellikle soğuk algınlığı, grip için ilaç kullanmak yerine bitkisel çaylar içmeyi tercih ediyorlar. Geçen sene mart ayından bu yana satışlarımız çok fazla arttı ve giderek daha da talep var. Virüse yakalanmaktan korktukları için bağışıklık sistemini arttırmak isteyen vatandaşlarımız buraya gelerek bağışıklık sistemlerini arttırmaya yönelik alıyorlar. Ancak pandemi yüzünden artış gösteren satışlarımız dükkânımın önüne park edilen araçlar yüzünden azalıyordu. Müşterimin burayı bulmasını engelliyor ya da arabayla geçerken almaya üşeniyor. Çünkü dükkânımın önünde park edecek yer bulamıyor. Benim virüs yüzünden satışlarım şu anlık arttı ama yanımdaki esnaf çok zor durumda. Virüs azalınca halkın bitkilere olan talebi de azalacak. Dükkânımın önünde artık park etmiş araç görmek istemiyorum. Kendi aracıma bile yer bulamıyorum. Arabamı getirip dükkânımın önüne koyamıyorum ya da malzeme getirdiğimde dükkânıma taşımam da çok zor oluyor. Yetkililerden bir an önce gerekenlerin yapılmasını rica ediyorum.

PARK ALANLARI ARTIK MECBURİ İHTİYAÇ

Global çağda değişen hayat şartları ve koşullarına bağlı olarak bireylerin yaşam biçimleri de artık çok değişti. Elazığ’ın teknik altyapısı içinde yaşayan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz. Eski yerleşim biçimi yüzünden artık yeni yaşam koşullarına ayak uydurmak gittikçe zorlaşıyor. Ekonomik olarak yerli esnafa destek şart. Elazığ’da araç sahibi sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık araç günlük hayatın bir parçası. Bu nedenle araç sahiplerinin küçük esnafa ulaşması kolaylaştırılmalı. Araçların dükkân önlerindeki kaldırım kenarlarına park edilmemesi gerekiyor. Bu durum esnafı etkilediği kadar trafikte de olumsuzluklara neden oluyor.

Bu kadar arabayı bu küçük memleket nasıl taşıyacak diyen Berkehan Aslan;“ Yıllardır burada yaşıyorum. Son yıllarda artan araç sayısı beni çok şaşırtıyor. Bizim şehrimizin sokakları yapı olarak çok dar. Gazi Caddesi, Elazığ’ın en işlek caddesi olmasına rağmen yine de yetersiz. Daha önce çift şerit olan Gazi Caddesi yaşanan olumsuzluklar yüzünden tek şerit yapıldı ancak yine de çözüm olmadı. Zaten dar olan caddenin genişlemesi ve trafiğin rahatlaması için tek yön yapıldı, ancak bu defa da kaldırım kenarlarında bulunan park halindeki araçlar yüzünden yine sorun çözülmedi. Çünkü alıveriş yapmak isteyenler park edecek yer bulamadıkları için ikinci sıra park yapmak zorunda kalıyor. Bu durum da trafikte bulunan biz şoförlere sıkıntılı anlar yaşatıyor. Geçecek alan bulamadığımız için beklemek zorunda kalıyoruz. Bu defa da arkada çok fazla yığılma olduğu için araçlar beklemiyor. İnsanların sabrı artık azalmış, stres karşısında çok fazla tahammülleri yok, beklemek istemiyorlar. Bir an önce kaldırım kenarlarında bulunan araçlar için kesin ve ileriye dönük çözümler bulunması gerekiyor. Şimdiki yapılarda artık her apartmanın mutlaka garajı oluyor. Çünkü araba artık hayatımızın bir parçası ve buna göre gereken ihtiyaçlar göz önüne alınarak mutlak çözüm arayışlarına gidilmesi şart. Elazığ’da çoğu bina eski olduğu için burada yaşayan vatandaşın arabasını park edecek alanı yok. Ücretli park maddi olarak yıpratıyor. Mecburen yol kenarlarına park etmek mecburi hâl alıyor. Bu eski yapıların hepsi yıkılamaz o yüzden şimdilik en iyi çözüm apartman yanlarına da park alanlarının yapılmasıdır. Postanenin önündeki alan, park yeri yapılacakmış ancak araç sayısı çok fazla olduğu için ben yeterli olacağını düşünmüyorum. Yetkilerimiz bu sorunu halletmeli yoksa artan araç sayısı ileride daha büyük sorunlara dönüşecektir.” dedi.

İş yerinin önüne park edilen araçlardan son derece rahatsız olduğunu belirten Yeni Mahalle esnaflarından Ünal Alpdoğan,”Buraya park ettiklerinde kızıyorum ama işe yaramıyor.” Burası kamu malı, karışamazsın “deyip dinlemiyorlar. Karşı tarafı da düşünüyorum. Bu adamlar araçlarını nereye park edecek? Park edecek yerleri olsa gelip bu daracık sokağa park ederler mi? Bu dar sokakta arabaları güvende değil. İki taraflı park ettikleri için ortadan sadece bir araç ancak geçebiliyor. Bu hem sürücü için hem de aracını park edenler için son derece sıkıntılı ve tehlikeli bir durum. İki taftan park yapılınca dükkânıma alacağım malzemeyi getirip taşımak için bile yer bulamıyorum. Çoğu zaman elle taşımak zorunda kalıyorum. İş yerimin önü sürekli park halindeki araçlar yüzünden kapalı bu durum işlerimi de çok etkiliyor. Elazığ için artık yakın mesafelerde araç ihtiyacını karşılayacak ölçüde park yeri alanlarının oluşturulması mecburi ihtiyaç haline geldi. İleriye dönük yapılması gerekenler artık ertelenmeden kesin çözümler üretilmeli.” şeklinde konuştu.

 Şehir merkezinde yeterli sayıda araç parkının yapılabileceği park alanlarının bir an önce planlanarak yapılması zorunlu. Elazığ’ın cadde ve sokakları genel olarak dar yapılı bu yüzden yol kenarlarına park edilen araçlar gün geçtikçe daha da sorun olmaya başlıyor. Cadde ve sokaklar Elazığ’daki araç sayısını karşılayacak uygun yapıda olmadığı için yetersiz kalıyor. Her sene yenilenen kaldırımlar yerine şehir merkezinin ve merkeze yakın sokakların araç park ihtilaçlarını karşılayacak oranda park alanlarının yapılması artık mecburi.