YEREL
Giriş Tarihi : 26-01-2021 13:04   Güncelleme : 26-01-2021 16:02

ETSO BAŞKANI ARSLAN: ÇÖZÜMÜ İÇİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

ETSO BAŞKANI ARSLAN: ÇÖZÜMÜ İÇİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İRFAN ARSLAN

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası ile Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanlığının hazırladığı ve ilimizdeki Esnaf ve İş dünyasının sorunlarına çözüm getirilmesi talep edilen dosya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundukları dosya ile ilgili olarak yaptığı açıklamada” Bilindiği gibi ilimiz önce deprem ardından da ülkemiz genelinde olduğu gibi Pandemi süreci yaşadı. Bu süreç ilimiz için biraz daha ağır geçti. Bundan dolayı da Esnaflarımız ve İş dünyası bazı beklentiler içinde oldu. Konuyu Cumhurbaşkanımıza sunmadan önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi Tunç ile geniş boyutlu görüştük.

Üç oda olarak hazırladığımız dosyada Cumhurbaşkanımıza sunduğumuz problemlerimizin bir bölümünü daha önce açıklamış, bunun yanında dosyada yer alan yeni problemlerde bulunuyor. Özellikle kredi konusunda gerekli desteklerin verilmesini talep ettik. Bunun da takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyorum.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilimizi ziyaretinde ki proğramının çok yoğun olmasına karşılık bizimle görüşmesi ve konular hakkında kendisine başlıklar hakkında bilgi sunumumuzu dinlediği için kendisine şükranlarımızı sunuyoruz.” Dedi

• HEDEF EKONOMİNİN AYAĞA KALKMASI

 Üç oda Başkanlığının ortaklaşa hazırladığı Raporda il ekonomi ve sanayisinin ayağa kalkması hedeflendi… Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan raporda başlıklar halinde yer alan talepler şunlar.

- Elazığ 2. OSB (TEKNOVA) Altyapı İhale Süreçlerinin Başlatılması İçin Ödenek Ayrılması. Elazığ Tarıma Dayalı OSB Altyapı İhale Süreçleri İçin Ödenek Ayrılması.

- Karakoçan-Palu-Kovancılar Karma OSB Altyapı İhale Sürecine Ödenek Ayrılması.

- Elazığ Jeotermale Dayalı Sera OSB Altyapı İhale Süreçleri İçin Ödenek Ayrılması.

- Yıkılan işyerleri için sektörel olarak, üzerinde Elazığ Belediyemizle birlikte çalıştığımız, İhtisas KSS’lerin yapımına uygun göreceğiniz Bakanlıklarca, uzun modelli finansman uygulamaları ile Gıdacılar, İnşaat Malzemecileri, Mobilyacılar, Mermer ve Ahşap İmalatçıları KSS’lerinin yapım süreçlerine başlanılması.

- KOSGEB ve TESKOMB Destek Kredilerinin geri ödemelerinde ödemesiz dönemin 2 yıla çıkarılması ile birlikte çeşitli gerekçelerle bu destekten istifade edemeyenler için de yeni bir program açılması. Deprem felaketi yaşamış olan Elazığ’da basit usulde ticaret yapan esnafımıza hali hazırda 3’er aylık dönemler halinde ödenen toplamda 3.000 (Üçbin) TL. Desteğin 6 ay boyunca aylık olarak ödenmesi.

-  Elazığ’da faaliyet gösteren zincir marketlerin, yerel esnafımızı kalkındırmak amacıyla haftada bir gün (Pazar) tatil edilmesi.

- Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Bölgesi ve Biyogaz Tesisi Projesi’nin işlevselliği ile birlikte Bölgenin temel geçim kaynakları arasında önemli yeri olan hayvancılık sektörünün canlı akış noktalarından biri olan Elazığ Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazar ve Park Yeri'nin günümüz ihtiyaçları ve teknolojik altyapısına uygun şekilde hizmet verebilmesi için modernize edilmesi gerekmektedir. Söz konusu alanın, Canlı Hayvan Borsası'na dönüşümüne yönelik modernizasyon çalışmaları için yapılacak projelerin, Kalkınma Ajansı Güdümlü Projeleri ile desteklenmesi,

- Elazığ’da hayvancılık sektöründe yer alan firmalarımız hammaddeye ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu nedenle TMO aracılığı ile yem fabrikalarına ve besicilere arpa, mısır vb. yem hammaddelerinin temininin sağlanmasını talep etmekteyiz.