YEREL
Giriş Tarihi : 27-01-2021 09:49   Güncelleme : 27-01-2021 09:49

OPR. DR. ERSÖZ; “BAKIMI SORUNSUZ SÜRÜYOR”

OPR. DR. ERSÖZ; “BAKIMI SORUNSUZ SÜRÜYOR”

İRFAN ARSLAN

Çocuk cerrahisinde birçok önemli operasyonu başarıyla gerçekleştiren Opr.Dr. Fikret Ersöz, 40 bin doğumda bir görülen sakrokoksogeal teratom ile Muş ilinde doğan bebeği yaptığı başarılı operasyon ile sağlığına kavuşturdu.

Elazığ’a, Muş’tan gelen bir bebekte kendi kilosu kadar tümör çıktı. Elazığ Özel Hayat Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fikret Ersöz’ün yaptığı, başarılı geçen ameliyat sonrası tümör alınırken bebek bir ay hastanede müşahede altında kalacak.

Kadir ve Besra çiftinin iki gün önce sezaryen ile dünyaya gelen bebekte, kendisine yapışık 1600 gram tümör fark edildi. Muş’tan Elazığ’a 112 acil ambulansla Elazığ Özel Hayat Hastanesi’ ne getirtilen bebek 4 saat süren başarılı ameliyat sonucunda tümörden kurtarıldı. 40000 doğumda bir görülen tümör nedeniyle bebek, bir ay müşahâde altında kalacak.

Çok ender bir hastalıkla bebeği ameliyat ettiklerini belirten Opr. Dr. Fikret Ersöz sonrasında şunları dile getirdi.”Kuyruk sokumu ve omurgasına yapışık sanki ölü bir ikiz bebek gibi görünen dev bir kitle olduğunu gördük. Acil olarak ameliyat edilmesine karar verdik. Annesi ameliyat olmuş, babası da il dışında olduğu için ailesinden yoksun olarak 112 tarafından ambulansla getirildi. Yeni doğan yoğun bakımına aldık. Ameliyat öncesi hazırlıkları yaparak doğumunun 20. Saatinde ameliyat ettik. Şuan ameliyatının 16. Saatinde makineden ayrılmış durumda. Genel durumu hızla düzeliyor vital bulguları stabil, idrar ve gaita(kaka) çıkışı normal durumda. Ameliyat sonrası hastalarda idrar çıkışları ve gaz sorunları oluşabiliyor. Şuan hastamız (bebek) bacaklarını oynatabiliyor. Genelde nadir görülen bu hastalıkları Doğu’daki doktor arkadaşlarımız bizi tercih ediyorlar. Bize ulaşıyorlar ve bu nadir görülen hastalığı ameliyat ediyoruz.

Aldığımız sonuçlardan çok mutlu oluyoruz. Bu tür hastaları ameliyat etmek ilimizin tanıtımı için de bize değer katıyor. Hastamızın annesi, babası burada yok ama biz şu anda kendisinin ailesi gibi davranarak ona bakıyoruz ve mutlu oluyoruz.”