YEREL
Giriş Tarihi : 27-01-2021 11:05   Güncelleme : 27-01-2021 14:05

SP İL BAŞKANI AKIN: MİLLETİN KARARINA SAYGI DUYMAYAN BİR ANLAYIŞ

SP İL BAŞKANI AKIN: MİLLETİN KARARINA SAYGI DUYMAYAN BİR ANLAYIŞ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Yazıkonak Belediyesi’nin Ak Parti’ye geçişinin ardından ilk kez açıklama yapan Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, ”Çadırcı’nın, AKP’ye geçmesi, kendileri ile yol arkadaşlığı yapmış, kendisini oraya getirmek için gayret eden ve en önemlisi seçmene karşı doğru olmayan bir hareketti” dedi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerde Elazığ merkeze bağlı Yazıkonak Belediyesi’de seçmenin kullandığı oyların yüzde 50,50’sini alarak beldeyi kazanan Saadet Partisi’nde Başkan Hatif Çadırcı, bir süre önce Ak Parti’ye geçişini açıklamıştı. Partilerden resmi açıklama yapılmasa da Yazıkonak Belediye Başkanı Hatif Çadırcı’nın, Ak Parti 7. Olağan İl Kongresi ve geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılama protokolünde yer alması bu durumu kesinleştirmişti.

Elazığ’da Saadet Partisi’nde tek belediye olan Yazıkonak Belediyesi’nin Ak Partiye geçişiyle bir süredir sessizliğini koruyan Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, konuyla ilgili olarak ilk kez konuştu.

“KENDİSİNİ ORAYA GETİRENLERE YAPILMIŞ YANLIŞ HAREKET”

“AKP, milletin kararına saygı duymayan bir anlayışa sahip” diyen İl Başkanı Akın, yaptığı açıklamada, ”Saadet Partisi Yazıkonak Eski Belediye Başkanımız Sayın Hatif Çadırcı’nın, AKP’ye geçmesi, kendileri ile yol arkadaşlığı yapmış, kendisini oraya getirmek için gayret eden en azından o yolu açan insanlara karşı yapılmış ve de en önemlisi seçmene karşı yapılan, toplumumuzun hoş karşılamadığı doğru olmayan bir hareketti. Ancak yıllardan beri şunu da iyi biliyoruz ve görüyoruz ki AKP, demokratik yollardan millete karşı elde edemediği başarıyı, demokratik olmayan yollarla halletmeye çalışıyor” dedi.

“TABELASINDA İSTEDİĞİ KADAR ‘ADALET’ YAZSIN…”

İl Başkanı Akın, ”Bir partinin tabelasında istediği kadar Adalet yazsın, istediği kadar kalkınma yazsın, bu kavramları ilk başta sen yok ediyorsan kusura bakma ama neyi savunuyorsan ve yapıyorsan tabelanda o yazar” dedi.

HACIBEKİROĞLU: KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Çadırcı’nın Ak Parti’ye geçişine ilişkin açıklama yapan Saadet Partisi Elazığ eski il başkanı İbrahim Hacibekiroğlu ise, “Bir partiye bağlı iken ve o parti ile seçimi kazandığın halde başka bir partiye geçişi etik ve doğru bulmuyorum. İnsanlar seçimi kazanabilmek için büyük çaba harcıyorlar, kendi partisinden ödün verip hatır oyu olarak oy bile vermiş olabilir. Dolayısıyla bu durum seçmenin, hele ki Saadet Partisi seçmeni gibi kadirşinas seçmenin iradesinin yok sayılması son derece yanlıştır. Bu sadece Başkan Hatif Çadırcı için değil herkes için geçerlidir. Seçimi kazandığın partiden başka bir partiye geçiş kabul edilebilir bir durum değil” ifadelerini kullandı.